MIEROVÁ VÝZVA  SVETOVÉHO ZDRUŽENIA BÝVALÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV

MIEROVÁ VÝZVA  SVETOVÉHO ZDRUŽENIA BÝVALÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV

Dear President Donald Trump
The White House
1600 Pennsylvania Ave NW

                                                                       Washington, DC 20500

Poprad 6. 11. 2024

https://www.45office.com/info/share-your-thoughts
trump.library@nara.gov
https://www.facebook.com/DonaldTrump/

MIEROVÁ VÝZVA  SVETOVÉHO ZDRUŽENIA BÝVALÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV
Ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine nie je možné bez zmeny doktríny NATO a poskytnutia bezpečnostných záruk obom znepriateleným štátom

Vážený pán Prezident gratulujeme Vám k skvelému víťazstvu vo voľbách. Pri tejto príležitosti sme si dovolili zaslať Vám mierovú výzvu k ukončeniu vojny na Ukrajine.

Svetové združenie bývalých politických väzňov, s pôvodným názvom Svetové združenie bývalých československých politických väzňov v exile, ktoré bolo registrované vo Švajčiarsku po okupácii vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 nemôže nikto obviňovať z rusofilstva. Združenie každý rok organizuje spomienkové akcie pri jedinom pamätníku obetiam okupácie so štatistikou obetí  na Slovensku odhalenom v roku 2002 v Poprade a Členmi združenia sú príbuzní násilne odvlečených NKVD do stalinských  koncentračných táborov  pod správou Gulag.
Členovia združenia ako prof. Dr. Ing. Libor Brom a ďalší žijúci na Západe už v 90 rokoch upozorňovali, že NATO vzniklo 4. apríla 1949 ako organizácia na obranu západného sveta proti komunizmu, preto  jeho rozširovanie o bývalé komunistické štáty po rozpade Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy je historický anachronizmus. Expanzia marxistických revolúcii do sveta sa definitívne skončila  a Rusko sa vrátilo k svojej kresťanskej podstate spred boľševickej revolúcie z roku 1917. Výsledkom dialógu započatému v Reykjavíku bola zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu, ktorá bola podpísaná 8. decembra  1987 vo Washingtone. Dohodami Reagana a Gorbačova o odzbrojení skončilo nukleárne šialenstvo založené na doktríne vzájomne zaručeného zničenia- Armagedonu, studená vojna  a preteky v zbrojení.

Západ vedený USA oklamal sám seba vytvorením ilúzie  o porážke komunizmu o ktorom Ronald Reagan vyhlásil, že ho pošle na smetisko dejín. V absolútnom rozpore s hlavným  poslaním NATO naopak západné štáty komunistické riadenie štátu v novej podobe  trestuhodne a ľahkomyseľne posilnili keď z  Činy vyrobili ekonomickú a už aj vojenskú veľmoc do ktorej náručia doslova vohnali svojou šialenou politikou už kapitalistické Rusko. Skutočným problémom pre Západ totiž nebolo Rusko ale Čína, ktorá je jedným z najväčším držiteľov amerických dlhopisov.
Západ nevyužil príležitosť získať Rusko, ktoré sa zbavilo komunizmu ako obchodného a strategického  partnera. V marci 1989 NATO predložilo program spolupráce medzi Východom a Západom. V novembri 1990 v Paríži členské štáty Varšavskej zmluvy a NATO podpísali Dohodu o konvenčných ozbrojených silách a Spoločnú deklaráciu o neútočení. Vznikla Severoatlantická rada pre spoluprácu – NACC, poradné fórum NATO a 9 krajín strednej a východnej Európy. Bruselský samit konaný 10. – 11. januára 1994 prijal program Partnerstvo za mier a pozval všetky krajiny NACC a KBSE do svojich štruktúr.
Zakladajúci akt NATO-Rusko, ktorý bol podpísaný v roku 1997 a je stále v platnosti, stanovuje spoločný cieľ „vybudovať stabilnú, mierovú a nerozdelenú Európu.“ V roku 2002 bola založená Rada NATO-Rusko (NRC), ktorej úlohou je partnerstvo v bezpečnostných otázkach a spoločných projektoch. NRC sa od však od roku 2022 nezišla.
Vzťahy medzi NATO a Ruskom sa zastavili po začatí špeciálnej vojenskej operácie Moskvy. NATO označilo Rusko za „najvýznamnejšiu a najpriamejšiu hrozbu pre bezpečnosť spojencov“, zatiaľ čo Kremeľ zdôraznil, že Moskva nikoho neohrozuje, ale nebude ignorovať akcie, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre jej záujmy. Prezident Vladimír Putin zase varoval, že umožniť kyjevskému režimu použiť západný zbraňový systém na úder na ruské územie bude fakticky znamenať priamu účasť NATO v konflikte proti Rusku. Tým  doslova zničili všetko čo dosiahol Ronald Reagan.  
Napriek opakovaným varovaniam Moskvy  pred rozširovaním na východ, čo zvýši napätie v Európe,  rozširovanie NATO  pokračovalo čo sa stalo hlavnou príčinou   bratovražednej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá bola súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu.
Už tretí rok trvajúci  vojnový konflikt  s účasťou zahraničných žoldnierov z celého sveta  postupne prerastá do svetového konfliktu s hrozbou 3. svetovej vojny. Zapojenie NATO do vojenských operácii a straty vojenských inštruktorov a personálu členských krajín NATO sa  utajujú.  Vysoké  ceny  energii a miliardová vojenská pomoc Ukrajine na úkor vlastných občanov ničia  ekonomiku Európskej únie, ktorá nemá záujem o mierové rokovania. Ako uviedol bývalý  prezident  Európskej  centrálnej banky Mario Draghi v štúdii objednanej Európskou komisiou,  jadrom ekonomických problémov Európy sú náklady na energiu pre priemysel – elektrina je o 158 % drahšia ako v USA, zemný plyn o 345 %.
V mene obetí stalinizmu a komunizmu, vyzývame prezidentov členských krajín NATO k návratu k pôvodnému poslaniu obrannej organizácia (aliancie), založenej 4. apríla 1949 podpisom tzv. Washingtonskej zmluvy ktorou bola obrana západného sveta proti komunizmu.

Vojenská doktrína NATO sa postupne menila. Strategická koncepcia   založená na „hromadnej odvete“ sa stala neudržateľnou. Podstatou koncepcie „hromadnej odvety“ bola príprava  jadrovej vojny proti Sovietskemu zväzu a socialistickým  štátom-satelitom Moskvy  v situácii kedy by sa blok západných štátov na čele s USA cítil ohrozený v tom čase silniacim vplyvom socializmu. Táto stratégia sa opierala o počiatočnú prevahu USA nad Sovietskym zväzom v jadrových zbraniach a zvlášť v strategickom letectve čo malo umožniť zaistenie politiky západných štátov použitím alebo hrozbou sily. Hromadná odveta  súvisela s tzv. “periférnou stratégiou“ a stratou území NSR a časti Európy kde mali prebiehať vojenské operácie proti čomu sa začalo stavať Francúzsko po nástupe De Gaulla, ktoré  neskôr z NATO vystúpilo.
Od roku 1961 sa strategická koncepcia „hromadnej odvety“ zmenila na  koncepciu „pružnej reakcie“. Nová koncepcia pripravovali také sily,  ktoré  by mohli viesť obmedzenú vojnu  buď s obmedzeným použitím jadrových zbraní nebo len  konvenčnými prostriedkami v prípade,  že by mali byť riešené  obmedzené mocensko-politické ciele. V iných častiach sveta – v duchu tejto stratégie sa mali viesť  diverzné  akcie.
Strategická koncepcia „pružnej reakcie“ mala podľa USA lepšie zodpovedať  súčasnej situácii  vo svete. Túto strategickú koncepciu prijali – hoci s rôznymi výhradami ostatné členské štáty a neskôr aj Francúzsko, ktoré opäť vstúpilo do NATO.  Stratégia pružnej reakcie mala tri základné formy: studenú vojnu, obmedzenú vojnu a všeobecnú jadrovú vojnu.
V súčasnosti práve prebieha obmedzená vojna s účasťou NATO na Ukrajine, ktorej následnou fázou má byť všeobecná vojna s hrozbou použitia jadrových zbraní. Ak sa nezmení doktrína NATO a následne nedôjde k rokovaniam o podmienkach ukončenia vojnového konfliktu na Ukrajine s poskytnutím bezpečnostných záruk obom stranám členské štáty NATO vedené USA budú niesť zodpovednosť za ďalšiu eskaláciu  napätia a možnú hrozbu jadrového ohrozenia v dôsledku útoku na jadrové elektrárne na území Ukrajiny alebo Ruska. Následky hoci len obmedzeného použitia  jadrových zbraní a Elektromagnetického impulzu (EMP) by boli devastačné pre ekonomiku a digitalizovaný bankový  sektor, ktorý by sa bez prístupu k bankovým kontám zrútil  čo by dostalo Európu do doby kamennej.
V tejto vojne by neexistoval víťaz a porazeným bo bola celá ľudská civilizácia. Je preto iluzórne  podliehať predstave o vojenskej porážke jadrovej mocnosti ako je Rusko, ktoré má historické skúsenosti s plánmi na ovládnutie Ruska Napoleonom a Hitlerom. Ak by sa štát s jadrovými zbraňami dal vojensky poraziť komunistický režim v Severnej Kórei by už dávno neexistoval.
Je absolútne kontraproduktívne, že Západ svojou politikou spôsobil ekonomicko-vojenské  spojenie Ruska so štátmi s komunistickým režimom Čínou a Severnou Kóreou čo popiera samotnú podstatu vzniku NATO. Vyzývame prezidenta USA a prezidentov  členských štátov NATO, aby sa zasadili o zmenu doktríny NATO a návrat k jeho historickému poslaniu z roku 1949, kým je na to ešte čas. Dnes už nie je o 5 minút dvanásť aleje 5 minút po dvanástej!

Boh Vám žehnaj!
František Bednár
predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov

Na vedomie:
Prezidenti členských štátov NATO
Generálny tajomník NATO Mark Rutte
Zahraničné zastupiteľské úrady v Slovenskej republike 

Jozef Mašín o voľbách v USA
https://www.youtube.com/embed/CdorFEQWbug?si=u7WwPCMin16Z8GUQ