Mikulec: Detetor lži je nadstavba výberových konaní, používajú ho aj súkromné firmy

Mikulec: Detetor lži je nadstavba výberových konaní, používajú ho aj súkromné firmy

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vníma navrhované vyšetrenie na detektore lži ako nadstavbu výberového konania na prezidenta Policajného zboru (PZ), nie nosné kritérium. V rozhovore pre TASR poukázal na to, že v súčasnosti sa už využíva aj v komerčnom sektore a niektorých odvetviach štátnej správy.

„Treba si uvedomiť, že toto vyšetrenie je dnes súčasťou výberových konaní mnohých komerčných firiem. Vyšetrenie na polygrafe je vyžadované na niektoré funkcie aj v rámci štátnej správy v Slovenskej republike, takže neprichádzame so žiadnou extrémnou novinkou,“ poznamenal minister. Ide podľa neho o umocnenie výberového konania, „niečo ako psychotesty“.
Zámer z programového vyhlásenia vlády (PVV) prehodnotiť voľbu policajného prezidenta tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra, nepovažuje Mikulec za porušenie deklarovanej transparentnosti. Vyhlásil, že všetky veci z PVV sa rozpracujú tak, aby v čo najväčšej možnej miere zachovali transparentnosť.
Vláda v programovom vyhlásení navrhla, aby prezident PZ, ale aj ďalší vrcholoví predstavitelia polície a inšpekcie Ministerstva vnútra SR boli pri prijímaní podrobení skríningovému vyšetreniu, tzv. detektoru lži. Taktiež budú musieť zdokladovať svoj majetok a majetok osôb, ktoré s nimi žijú v jednej domácnosti, pričom sa budú zohľadňovať aj ich pôžičky a ostatné pasíva. Prehodnotiť sa má tiež súčasná právna úprava menovania a odvolávania prezidenta PZ tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra.




Loading…