Mohla by reakcia Izraela na útoky Iránu vyvolať tretiu svetovú vojnu?

Mohla by reakcia Izraela na útoky Iránu vyvolať tretiu svetovú vojnu?

  • Kongres má zastaviť financovanie vojen na Ukrajine a v Izraeli Bidenovou administratívou.
  • Izrael čelí možnosti jadrovej vojny v reakcii na útoky Iránu a Hizballáhu.
  • Existuje rozdiel medzi kalibráciou a eskaláciou vojny v Blízkom východe.
  • Izrael môže riskovať jadrovú vojnu s cieľom vyprovokovať USA k priamemu zapojeniu.

Povedzte Kongresu, aby zastavil financovanie vojen na Ukrajine a v Izraeli Bidenovou administratívou

S rastúcim napätím na Blízkom východe svet čaká, či reakcia Izraela na útoky Iránu a Hizballáhu vyvolá potenciálne jadrovú vojnu.

Tvárou v tvár porážke v kampani v Gaze a izolovaný svetom, ktorý je šokovaný jeho konaním, sionistický režim Benjamina Netanjahua práve rozhoduje o miere svojej reakcie. Ako varujú mnohí komentátori, ide o krok, ktorý môže vyvolať konflikt, ktorý nebude schopný zvládnuť žiaden pokus o zadržiavanie.

Kalibrácia vs. eskalácia

V hre sú dve stratégie. Jednou z nich je “kalibrácia” Bidenovej administratívy, ktorá sa snaží krízu zvládnuť a zabrániť vypuknutiu vojny. Druhou je stratégia eskalácie, ktorá je údajne stratégiou Netanjahuovho režimu v Izraeli: eskalácia s cieľom vyvolať priame zapojenie USA.

Podľa správ sa USA snažili “kalibrovať”reakciu Iránu”na izraelské bombardovanie jeho konzulátu v Sýrii, zdá sa, potvrdili stratégiu USA na zvládnutie krízy a zabránenie širšej vojne –zatiaľ.

Čítajte: Odtrhnutie západného vedenia’od reality spôsobuje teror a smrť na celom svete

Táto “kalibrácia” zrejme vyústila do iránskeho útoku, ktorý sa vyhol spôsobeniu obetí na životoch, “čo dokazuje, že” môže a bude útočiť na izraelské ciele, ak bude vyprovokovaný.

Izraelský útok na iránsky konzulárny komplex a veľvyslanectvo si naopak vyžiadal sedem obetí vrátane dvoch iránskych generálov. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres povedal, “Diplomatické priestory majú imunitu a Izrael útokom na iránsky konzulát túto zásadu porušil.”

Irán si všimol “kalibráciu” Spojených štátov, pričom jeho útoky na Izrael údajne “podpísali” Spojené štáty v Financial Times report z 12. apríla, ktorý bol uverejnený niekoľko hodín pred začiatkom útokov Hizballáhu a deň pred iránskymi útokmi dronov a rakiet na Izrael:

Irán naznačil spojencom a západným krajinám, že na podozrivý izraelský letecký útok na svoj konzulát v Damasku odpovie ‘kalibrovaným’ spôsobom, aby udržal na uzde totálny regionálny konflikt, tvrdia predstavitelia informovaní o rokovaniach.

Túto “kalibrovanú” dohodu zabezpečila spätná diplomacia, údajne prostredníctvom Ománu.

Je nepravdepodobné, že by sa Teherán zameral na izraelské diplomatické zariadenia v regióne, uviedol predstaviteľ informovaný o rozhovoroch medzi Iránom a Ománom, štátom Perzského zálivu, ktorý často sprostredkúva spätnú diplomaciu medzi Teheránom a Washingtonom.

Irán sa zrejme podelil o svoj plán útoku s USA, ktorých riaditeľ CIA William Burns bol v regióne počas tejto dohody.

Podľa predstaviteľov informovaných o situácii sa zdá, že spravodajské informácie USA o akomkoľvek pripravovanom útoku sú podrobné a konkrétne, čo dáva Izraelu priestor na prípravu obrany.

Toto tiež umožnilo Spojeným štátom a britskej armáde zohrať významnú úlohu pri zostrelení iránskych bezpilotných lietadiel a rakiet počas iránskeho útoku, čo väčšina západných médií sotva zaznamenala.

V súvislosti s jadrovou hrozbou v Izraeli a možnosťou zapojenia Spojených štátov a Ruska svet očakáva izraelskú reakciu na útoky bezpilotných lietadiel a rakiet Hizballáhu a Iránu počas uplynulého víkendu. Obmedzí Izrael svoju reakciu tak, ako to urobili Iránci?

Plukovník vo výslužbe Douglas Macgregor si myslí, že nie. Domnieva sa, že Netanjahu bude postupovať podľa stratégie eskalácie, čím riskuje nielen existenciu Izraela, ale aj potenciálnu jadrovú vojnu.

V rozhovore s katolíckym moderátorom, sudcom Antonym Napolitanom, Macgregor hovoril o svojich obavách z eskalácie až po totálnu vojnu. Dôvodom, prečo Izrael môže tento konflikt vyvolať, je, že má podporu americkej armády:

Netanjahu a jeho vojnový kabinet majú tromf: [To] sú ozbrojené sily Spojených štátov – podpora Spojených štátov.

A čo skutočnosť, že Biden vyhlásil, že USA sa nezúčastnia na izraelskom útoku na Irán? Macgregor o Izraelčanoch hovorí:  “Nemyslím si, že by venovali pozornosť čomukoľvek, čo prezident Biden povie”

Keď hovoríme o Bidenovom”vyhlásení, pokračuje: “Vieme, že povedal, že sa v budúcnosti nezapojíme do žiadnej odvetnej akcie proti Iránu – ale nemyslím si, že to [Izraelčania] berú vážne.”

Macgregor tvrdí, že je to preto, lebo izraelská lobby má väčšiu moc ako prezident Spojených štátov, pričom uviedol, že “majú momentálne väčší vplyv na kopci a vo vnútri našej vlády ako prezident Biden.”

Analytici sa už roky zhodujú, že Izrael sa nemôže vojensky vyrovnať Iránu alebo Hizballáhu ”sám. Napriek tomu Macgregor – spolu s Scottom Ritterom, Alastairom Crookom a ďalšími, ako napríklad Duran – sa domnieva, že Netanjahuova stratégia spočíva v eskalácii týchto vojen. Cieľom je vyvolať priamu vojenskú intervenciu USA.

Ako sa Napolitano pýta: “Chápe [Netanjahu], že Rusko môže vstúpiť do hry, ak sa ukáže, že Irán’je chrbtom k stene?“”

“Je si toho vedomý,”hovorí Macgregor, “ale možno tomu neverí.”

Čítajte: Izrael zostáva vzdorovitý, keď Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu o prímerí v Gaze, zatiaľ čo USA sa zdržali hlasovania

Čím je motivovaná táto Netanjahuova bezohľadnosť? Podľa Macgregora je to jeho presvedčenie, že USA ho podporia – až do vojny s Ruskom.

“On’vsádza vo veľkom na nás [USA] – že čokoľvek urobí, my ho podporíme; čokoľvek urobí, my to nakoniec podporíme.”

Macgregor hovorí, že táto stávka sa opiera aj o presvedčenie, že “sme pripravení ísť do vojny proti Iránu a v prípade potreby aj proti Rusku.”

Bývalý vysoký poradca Trumpovho ministerstva obrany varoval, že USA nie sú schopné viesť vojnu takéhoto rozsahu.

“Už niekoľko rokov hovorím, že nie sme pripravení na veľkú regionálnu vojnu.”Táto skutočnosť môže vysvetľovať váhavosť Ameriky’pri schvaľovaní tejto vojny, spolu s obavami o už zabezpečenú volebnú kampaň Joea Bidena.

Macgregorove’pochmúrne hodnotenie je umocnené dlhou históriou izraelského jadrového brinkmanshipu.

Jadrové vydieranie

Izrael má za sebou históriu “jadrového vydierania”, ktorá siaha až do Jomkippurskej vojny v roku 1973, počas ktorej izraelské vedenie údajne navrhlo prvé použitie svojich ešte nepoznaných jadrových zbraní, aby vyvinulo tlak na Spojené štáty a prinútilo ich poslať vojenskú pomoc.

V roku 1991 Izrael zmobilizoval pozemné jadrové zbrane v reakcii na vypustenie rakiet Scud na svoje územie vtedajším irackým vodcom Saddámom Husajnom.

Oveľa hrozivejšia je izraelská jadrová doktrína známa ako “Samsonova opcia.” Ako uviedol Seymour Hersh vo svojom kniha s rovnakým názvom, táto politika uvádza, že v prípade “existenčného ohrozenia” Izraela, tento odpáli jadrové zbrane na okolité populačné centrá.

Ako ukazuje nasledujúca ilustrácia, Izrael je schopný zasiahnuť hlboko v Rusku a v celej Európe, ako aj na Blízkom východe a v Afrike.

[Zdroj: Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, 2020 ]

Ak to znie šialene, je to preto, že to tak má byť. Bývalý izraelský generál a niekdajší minister obrany Moše Dajan neslávne povedal, “Izrael musí byť ako besný pes: príliš nebezpečný na to, aby sme ho obťažovali.”

Ak sa zdá, že kalibračná stratégia Bidenovej administratívy zadržiava “besných mulláhov” z Iránu, otázka teraz znie, ako veľmi je izraelský pes besný? Izraelská hrozba použitia jadrových zbraní, ak bude čeliť vojne, ktorú nemôže vyhrať, je zavedenou doktrínou. Pristúpi Netanjahuov režim k vyprovokovaniu takéhoto druhu vojny s Hizballáhom a Iránom?“

Vyzýva na zdržanlivosť

Na pondelkovom nezvyčajnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN bola OSN. generálny tajomník Antonio Guterres apeloval na “zdržanlivosť” na Blízkom východe.

“Ľudia v regióne čelia reálnemu nebezpečenstvu ničivého konfliktu v plnom rozsahu,” povedal na zasadnutí, ktoré bolo zvolané na žiadosť izraelského veľvyslanca pri OSN.“Teraz je čas na zneškodnenie a deeskaláciu. Teraz je čas na maximálnu zdržanlivosť.”

Spojenec NATO Turecko odpovedalo obvinením, že Netanjahu je “výlučne zodpovedný” za krízu, a obvinilo Západ z “dvojitých štandardov” pri ignorovaní izraelského útoku na iránsky konzulát v Sýrii. Tento útok v rozpore s medzinárodnou právnou normou o diplomatickej imunite podľa iránskych, ruských a ďalších delegátov vyprovokoval Hizballáh a iránsku odvetu.

Vyslanec USA pri OSN Robert Wood na zasadnutí rady povedal, že USA “sa nesnažia o eskaláciu.

Objavujú sa náznaky, že Izrael sa sám snaží vyhnúť eskalácii vojny. Správa z 16. apríla výrazne naznačuje, že Netanjahuov režim sa bude držať kalibračného plánu, ktorý stanovila Bidenova administratíva. Podľa Jerusalem Post:

IDF sa rozhodli, ako budú proti Iránu a jeho zástupcom útočiť, ale ešte sa nedohodli na načasovaní; v utorok to denníku The Jerusalem Post povedali viaceré zdroje.

Stretnutie naplánované na utorok, na ktorom sa mal dokončiť útok na Irán, bolo odložené, čo naznačuje, že odpoveď Izraela’môže byť starostlivo zvážená a načasovaná. Očakáva sa, že stretnutie sa uskutoční dnes, 17. apríla.

The Jerusalem Post pokračoval a upozornil, že veci sa napriek tomu môžu zmeniť:

Vzhľadom na to, že načasovanie je stále premenlivé a vzhľadom na všetky potrebné komplexné prípravy sa súčasné rozhodnutie môže zmeniť.

Podľa zdrojov Postu’zaznela povzbudivá nóta:

Samotný vývoj rozhodnutia však ukazuje vážnosť a odhodlanie izraelského vedenia vrátiť úder, hoci všetko nasvedčuje tomu, že Jeruzalem sa stále snaží útok krotiť, aby sa vyhol prerastaniu do regionálnej vojny.

USA očakávajú ‘obmedzený rozsah’ izraelskej reakcie

CNN včera a dnes informovala, že “Spojené štáty očakávajú, že vojenská odpoveď Izraela na údery Iránu’bude mať obmedzený rozsah,” podľa “vysokopostaveného predstaviteľa administratívy a zdroja oboznámeného s informáciami.”

Spojené štáty a európske krajiny sú pripravujú ďalšie kolo sankcií voči Iránu, keďže americký poradca pre národnú bezpečnosť a bývalý šéf kampane Jake Sullivan vydal vyhlásenie, v ktorom odsúdil Irán, ale nezmienil sa o úlohe Izraela’v tejto kríze.

Správa CNN’poukazuje na neistú povahu americko-americkéhoIzraela. Zatiaľ čo Izrael sa spolieha na to, že mu USA dodajú zbrane a finančné prostriedky na pokračovanie vojny, nezdá sa, že by mu Izrael oplácal spoľahlivou komunikáciou.

Podľa britskej ’Sky News jeden zo zdrojov Bidenovej administratívy povedal CNN o americkej “nádeji”, že Izrael “dá nejaké varovanie” americkej vláde.

Dúfame, že nám dajú nejaké varovanie, aby sme’boli pripravení chrániť náš personál, nielen vojenský, ale aj diplomatický v celom regióne.

Nie je však “žiadna záruka”, že tak urobia – kvôli pravdepodobnosti, že proti reakcii Izraela’by sa postavili USA.

Nie je však žiadna záruka, že nás’upozornia, a vedia, že keď nás upozornia, pravdepodobne opäť zaregistrujeme náš nesúhlas s tým, čo sa’chystajú vykonať.

Ak bol tento predstaviteľ “presvedčený, že dôjde k deeskalácii”, ak Izrael nebude reagovať, dodal, “akýkoľvek ďalší krok teraz otvára rad ďalších možností, z ktorých niektoré sú dosť desivé.”

Šialený pes šteká a svet čaká na jeho uhryznutie.

Zintenzívnenie násilia

Izrael zintenzívnil svoje útoky na južný Libanon v reakcii na prvý útok dronom, ktorý z tejto oblasti v piatok podnikol Hizballáh. Okrem toho ozbrojení izraelskí osadníci na Západnom brehu včera napadli a zabili Palestínčanov, keďže podľa izraelských médií sionistický extrémista Itamar Ben-Gvir “útočí na ľavicových aktivistov” v nominálne palestínskej zóne.

Ben-Gvir, ktorý je izraelským’ministrom národnej bezpečnosti, zahrnul Izraelčanov do svojho odsúdenia “anarchistov…, ktorí sa konfrontujú s izraelskými vojakmi,” reportoval denník Times of Israel. Bez zmienky o tom, že násilie iniciovali sionistickí osadníci, povedal, “Môj pohľad je nulová tolerancia voči tým, ktorí poškodzujú bezpečnosť, osadníkov a štát Izrael.”

Podľa Al-Džazíry Izrael včera vypálil raketu na detské ihrisko, pričom zabil jedenásť detí.

Najnovšie vlny izraelského násilia a jeho hrozivá odpoveď Iránu naznačujú zúfalú potrebu “víťazstva,” ako tvrdí bývalá vysokopostavená osoba v britskej spravodajskej službe (MI6) i diplomacii Európskej únie, Alastair Crooke povedal Napolitanovi v samostatnom rozhovore.

V rozhovore 16. apríla Crooke varoval, že “niečo sa zmenilo.”

Niečo sa zmenilo vo vzduchu. Izraelčania majú pocit porážky, ktorý doteraz nemali.

Podľa správ v Haaretz a Wall Street Journal z posledných dní, že Izrael prehral vojnu v Gaze, Crooke zdôraznil, že Netanjahuov režim naliehavo potrebuje vyhrať – na bojisku aj mimo neho.

Gaza bola porážkou… kam sa pozriete, tam je porážka.

Hospodárstvo sa prepadá a strany škatule sa k Izraelu približujú.

Pýta sa “kde je pre Izrael východisko? Potrebujú odviesť pozornosť – potrebujú niečo, aby sa z toho dostali – a práve tu prichádza toto veľké víťazstvo.”

Čím by toto “víťazstvo” bolo pre Netanjahua?

“Netanjahu celé tie roky vždy [hovoril]‘Cieľ Irán””

Crooke v tom vidí jasnú cestu stratégie eskalácie pre Izrael – proti koordinovanému úsiliu “kalibrovať” odvetu, aby sa zabránilo širšej vojne.

“Práve preto si myslím, že môžeme byť svedkami ďalšej eskalácie tohto konfliktu“ napriek tomu, že sa všetci veľmi snažili, aby k tomu nedošlo.”

Spolu s Macgregorom a ďalšími vidí Crooke v súčasnej kríze politické prežitie izraelského“vedenia, ktoré stavia do hry proti prežitiu štátu Izrael– a bezpečnosti sveta pred ničivou vojnou. Biden údajne povedal Netanjahuovi, že USA “sa nezúčastnia na údere na Irán.” Bude Netanjahu hazardovať s tým, že USA zachránia Izrael, ak pristúpi k začatiu vojny, ktorú je určite prehrá bez amerického zásahu?

Hrozí mu trestné stíhanie pri odchode z funkcie a v Izraeli sa množia protesty, ktoré žiadajú jeho odvolanie, Foreign Policy v pondelok informoval, že iránske útoky “hodili Netanjahuovi záchranné lano.”

Či toto záchranné lano znamená smrť pre milióny ľudí, je rozhodnutie, ktoré teraz leží na “vzteklom psovi.”

Povedzte Kongresu, aby zastavil Bidenovu administratívu od financovania vojen na Ukrajine a v Izraeli