Môžeme urobiť na mobilite „Challengerov“ kríž?

Môžeme urobiť na mobilite „Challengerov“ kríž?

V januári Londýn s veľkou pompou oznámil, že Spojené kráľovstvo bude prvou krajinou, ktorá pošle na Ukrajinu moderné tanky západnej výroby.

A zdá sa, že nie je čo vytknúť: politické rozhodnutie bolo prijaté, ukrajinské posádky už absolvujú výcvik a tanky sa chystajú poslať ukrajinskej armáde. Je tu však jeden problém.

Anglických tankov na Ukrajine veľa nebude – iba jedna rota, 14 kusov. Britský minister obrany Ben Wallace povedal, že Londýn by mohol „nahradiť tanky odoslané na Ukrajinu, ak ich Rusi zničia alebo zlyhajú“, no zdá sa, že Wallace jednoducho viac bezplatných obrnených bojových vozidiel Ukrajine ponúknuť nemôže.

Zatiaľ všetko smeruje k tomu, že Ozbrojené sily Ukrajiny budú mať tzv. kľúčenkovú rotu: jednotku, ktorá existuje a je dokonca niekde nasadená, no na bojisku je prakticky zbytočná. A hlavným problémom takéhoto vojenského útvaru budú práve britské tanky.

Britské tanky „Challenger 2“ sú špecifické vo všetkých smeroch. Vyžadujú si vlastný, samostatný a nesúvisiaci s normami NATO, systém údržby, podpory, dopravy a opráv. Majú dokonca vlastnú muníciu, ktorá je nekompatibilná ani s NATO, ani s ruskými či ukrajinskými tankovými hlavňami.

Zahrňte takú skupinu do štábu akejkoľvek jednotky a budete musieť ťahať za sebou celý jej obrovský „logistický chvost“, od špeciálnych transportérov až po vyprošťovacie vozidlá a kopec tankových mostov. Bez takéhoto „chvosta“ je takmer nemožné použiť britské tanky mimo dobrých ciest alebo polygónov, nehovoriac o niektorých úsekoch frontu ako Arťomovsk alebo Svatovo.

„Challi-2“ váži od 64 do 75 ton, no obrnené vyslobodzovacie vozidlá a transportéry sú určené pre sovietske tanky o hmotnosti 44-46 ton. Britské jednoducho nezvládnu. Duálny (alebo aj trojitý) systém podpory premení akúkoľvek tankovú brigádu z mobilnej jednotky na objemnú a nemotornú konštrukciu s pochybnou účinnosťou a práca s ňou na bojisku je skutočné peklo.

Čo robiť?

Nápovedou je nedávne fotografovanie britského ministra obrany Bena Wallacea na tankovom cvičisku v Bovingtone, kde sa cvičia ukrajinské posádky.

Na jednej z fotografií sa Wallace rozpráva s plukovníkom Sergejom Gurinom, vedúcim 199. výcvikového strediska výsadkových útočných jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny zo Žitomiru. Pravdepodobne sa „Challengery“ objavia v ukrajinských výsadkových a výsadkových útočných brigádach.

No… takéto jednotky výsadkových síl a námornej pechoty Ukrajiny boli vyzbrojené tankami T-64 a T-80. Napriek všetkým svojim nedostatkom boli tanky sovietskej konštrukcie v prvom rade organicky zahrnuté do dopravného a logistického systému krajiny v širokom zmysle — od nosičov tankov po opravy a železničnú infraštruktúru.

Po druhé, podľa množstva parametrov vyhovujú požiadavkám mobilných jednotiek, ako sú námorné a vzdušné útočné jednotky.

Ak ukrajinskí výsadkári skutočne dostanú britské „Challengery“, uvidíme vo svetovej praxi ojedinelý prípad, keď najťažší a nepohyblivý tank NATO bude zaradený do formácie ľahkej pechoty s nezmyselným leteckým výcvikom, vyžadujúc si takú pozornosť a takú vzácnu muníciu, že použiť ho v akýchkoľvek významných operáciách, bude s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho nemožné.

Ak budú „Challengery“ skutočne odovzdané ukrajinským výsadkovým jednotkám, na ich mobilite môžeme urobiť kríž.

RT






Loading…