MZV USA: Dokončenie výstavby „Nord Stream

MZV USA: Dokončenie výstavby „Nord Stream

Dokončenie výstavby  plynovodu „Nord Stream 2“ neznamená, že týmto potrubím bude okamžite prúdiť plyn. Tento názor v stredu na mimoriadnom brífingu o dohode medzi USA a Nemeckom o projekte Nord Stream 2 vyjadrila vysoká predstaviteľka ministerstva zahraničia Victoria Nulandová.

„Pokiaľ ide o dokončenie [výstavby] plynovodu, chápeme, že je veľmi, veľmi blízko k dokončeniu – je dokončený na 95%. To však neznamená, že ním bude okamžite prúdiť plyn. Existuje niekoľko ďalších krokov, ktoré musíte vykonať, aby to fungovalo. Odporučil by som vám, aby ste sa obrátili na nemeckú vládu s otázkami ohľadom ich regulačných procesov,“ uviedla Nulandová.

Ministerstvo zahraničných vecí tiež vyhlásilo, že podľa názoru súčasnej americkej vlády mohla predchádzajúca washingtonská administratíva na čele s Donaldom Trumpom zabrániť dokončeniu plynovodu, no neurobila to.

„Predchádzajúca vláda sankcionovala plynovod až v jeho posledný deň pri moci. Predchádzajúca administratíva mohla použiť niekoľko sankčných nástrojov, ale rozhodla sa tak neurobiť,“ uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia a zdôraznila, že v čase inaugurácie amerického prezidenta Joe Bidena plynovod „Nord Stream 2“ bol dokončený na viac ako 90%.

„Nord Stream 2“ je jednou z kontroverzných tém vo vzťahoch medzi Washingtonom a Berlínom. Nemecké úrady opakovane vyhlásili, že považujú za potrebné dokončiť stavbu plynovodu. Tento projekt sa v Berlíne považuje za komerčný, no pritom požadujú, aby si Ukrajina udržala úlohu tranzitnej krajiny. Washington sa postavil proti výstavbe a pokúsil sa projekt zablokovať. V stredu bolo oficiálne oznámené, že bola dohoda o Nord Stream 2medzi USA a Nemeckom dosiahnutá.

Zdroj EADaily


Loading…