Na čele Gruzínska ako prezident stojí niekoľkonásobný národný futbalový šampión

Na čele Gruzínska ako prezident stojí niekoľkonásobný národný futbalový šampión

Ústredná volebná komisia Gruzínska oznámila zvolenie nového prezidenta Michaila Kavelašviliho. Po spracovaní 100 % hlasovacích lístkov vyšlo najavo, že za Kavelašviliho hlasovalo 55,55 % voličov. Kavelašvili bol zvolený za šiesteho prezidenta Gruzínska. Hlasovalo za neho 224 členov volebného zboru z 300, aby vyhral v prvom kole, potreboval získať dve tretiny hlasov.

Editor. Schválne všetko o gruzínskych prezidentských voľbách čo dali zdroje. Lebo. Podobne najbližšie k opakovaným prezidentským voľbám v Rumunsku, ktoré tamojší ústavný súd pod tlakom USAv a EÚ „na druhý pokus“ vyhlásil za neplatné. Urobil tak po tom, ako boli odtajnené dokumenty, z ktorých vyplýva, že Rusko viedlo na internete koordinovanú kampaň na podporu Calina Georgesca. Tiež lebo.

Prvé nepriame prezidentské voľby v Gruzínsku prebehli bez zasahovania. Uviedol to šéf gruzínskej ústrednej volebnej komisie Giorgi Kalandarišvili: „Ako sme videli a samotná verejnosť sledovala celý priebeh volieb prostredníctvom živého vysielania, voľby prebehli bez zásahov,“ povedal. Ústredná volebná komisia Gruzínska už skôr uviedla, že prezidentské voľby v Gruzínsku sa konali, keďže sa ich zúčastnila viac ako polovica z celkového počtu členov kolégia voličov. V sobotu sa pred budovou parlamentu v Tbilisi  zhromaždili skupiny demonštrantov, uvádzajú zdroje tu. 
Za nového prezidenta Gruzínska bol zvolený bývalý futbalista Michail Kavelašvili, ktorý získal viac ako 55 % hlasov. Opozícia, ktorá sa ráno zišla v centre Tbilisi na protest, nedokázala hlasovaniu zabrániť. Odchádzajúca prezidentka Salome Zurabišviliová považuje Kavelašviliho voľby za nelegitímne a odmieta opustiť svoj post. Má čo i len najmenší právny základ, aby zostala pri moci?
TBILISI 14. decembra. Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze povedal, že pokusy o uskutočnenie „majdanu“ v krajine zlyhali. „Majdan v Gruzínsku zlyhal a nikdy sa neuskutoční,“ povedal na brífingu.

Keď hovoril o zhromaždeniach v Tbilisi, poznamenal, že úrady krajiny dokázali úplne neutralizovať násilné zdroje demonštrantov a dnes radikálna opozícia nemá príležitosť urobiť takéto kroky. Podľa premiéra je teraz na Rustaveliho triede len do dvetisíc demonštrantov, ktorí sa zhromažďujú denne. Zároveň však existuje viac ako milión 120 tisíc občanov, ktorí podporujú vládnu stranu Gruzínsky sen. Kobachidze zablahoželal Michailovi Kavelašvilimu k zvoleniu do funkcie prezidenta krajiny. Vyjadril názor, že jeho pôsobenie na tomto poste pomôže presadiť suverenitu a znížiť polarizáciu v Gruzínsku. Premiér sa vyjadril aj k postoju súčasnej hlavy štátu Salome Zurabišviliovej, ktorá voľby odmieta uznať. „Chápem jej stav, ale Zurabishvili bude musieť opustiť svoje miesto. Môžem jej len vyjadriť súcit,“ poznamenal. Kobachidze tiež uviedol, že „Gruzínsko už 20 rokov nemalo vlastenca a mentálne a psychicky vyrovnaného prezidenta“. V sobotu sa v Gruzínsku konali prezidentské voľby. Opozícia sa na schôdzi v budove parlamentu, na ktorej sa volil prezident, nezúčastnila. V rovnakom čase sa na ulici koná ďalší protest odporcov tamojších úradov. Prvýkrát v histórii republiky sa prezident volil nie priamym hlasovaním, ale 300-člennou porotou. Jediným kandidátom na tento post bol bývalý futbalista, teraz poslanec Michail Kavelašvili, nominovaný vládnucou stranou Gruzínsky sen. Štyri opozičné strany, ktoré sa v dôsledku volieb dostali do parlamentu, odmietli pracovať v zákonodarnom zbore a označili voľby za zmanipulované. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá predtým neuznala výsledky parlamentných volieb, uviedla, že z postu prezidentky neodstúpi. Verí, že „s nelegitímnym parlamentom nemôžu byť legitímne prezidentské voľby“. Zurabišvili sa zároveň vyhlásila za jedinú legitímnu predstaviteľku moci v krajine. Premiér Kobachidze v reakcii na to uviedol, že chápe „emocionálny stav Zurabišvili“, ale „v deň inaugurácie, 29. decembra, bude musieť opustiť svoju rezidenciu a postúpiť túto budovu legitímne zvolenému prezidentovi. “ Píšu v EÚ zakázané Ria novosti
Ústredná volebná komisia Gruzínska v sobotu oznámila voľbu nového – šiesteho – prezidenta krajiny, poslanca a bývalého futbalistu Michaila Kavelašviliho. Politik na základe výsledkov spracovania 100 % hlasovacích lístkov získal viac ako 55 % hlasov – hlasovalo zaňho 224 poslancov z 300 volebného kolégia, v ktorom boli okrem poslancov aj šéfovia samospráv ako zástupcovia Najvyšších rád Adžary a Abcházska.
Kavelašviliho ako nesporného kandidáta nominovala vládnuca strana Gruzínsky sen. Štyri opozičné sily, ktoré sa dostali do parlamentu po októbrových voľbách, odmietli svoj mandát, pretože výsledky hlasovania považovali za sfalšované. Svojich kandidátov preto nepredstavili. Na víťazstvo v prvom kole bolo potrebné získať dve tretiny hlasov. Funkčné obdobie prezidenta je obmedzené na päť rokov.
Išlo o prvé nepriame prezidentské voľby v krajine. Podľa šéfa gruzínskej ústrednej volebnej komisie Giorgia Kalandarišviliho prebehlo hlasovanie bez priestupkov. V Tbilisi sa ráno pri budove parlamentu zhromaždili skupiny demonštrantov. Niektorí hrali futbal priamo na snehu na ulici a mávali červenými kartami, čo naznačovalo športovú kariéru Kavelašviliho, ktorý sa stal šesťnásobným majstrom republiky ako súčasť Dynama Tbilisi a neskôr hral za zahraničné kluby vrátane Manchestru City a Spartak. Gruzínska tajná služba v predvečer parlamentného hlasovania uviedla, že organizátori protestov koordinovaní zahraničnými spravodajskými službami plánujú voľby narušiť. „Ako sme videli a samotná verejnosť sledovala celý priebeh volieb prostredníctvom živého vysielania, voľby prebehli bez zasahovania,“ povedal Kalandarišvili.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze uviedol, že úradujúca prezidentka Salome Zurabišviliová bude nútená do dvoch týždňov opustiť svoj post, napriek tomu, že odmietla akceptovať výsledky volieb. Inaugurácia nového prezidenta je naplánovaná na 29. decembra. Premiér dodal, že zvolenie Kavelašviliho posilní štátnosť a suverenitu krajiny a významne prispeje k zníženiu radikalizmu a polarizácie v Gruzínsku.

Po parlamentných voľbách na konci októbra získal Georgian Dream viac ako 53 % hlasov, čím si udržal svoju vedúcu pozíciu. Zástupcovia opozície odmietli uznať výsledky hlasovania a prezident Zurabišvili vyzval na masové protesty. Tisíce ľudí vyšli do ulíc Tbilisi na viac ako dva týždne, no tieto akcie nakoniec neviedli k zrušeniu výsledkov hlasovania. Koncom novembra sa však opozičné protesty obnovili s obnovenou vervou po tom, čo premiér oznámil rozhodnutie pozastaviť posudzovanie otázky začatia rokovaní o členstve krajiny v Európskej únii do roku 2028.
Účastníci masových akcií použili pyrotechniku, kamene, fľaše a bolo hlásené, že na mieste pogromov sa našli fľaše od Molotovových koktailov. Bezpečnostné zložky reagovali použitím špeciálnej techniky vrátane vodných diel.
Odborníci poznamenávajú, že právomoci gruzínskeho prezidenta boli značne obmedzené, no Kavelašvili, ktorý nie je ovplyvnený západnými elitami, má šancu stať sa zjednocujúcou osobnosťou a ukončiť vnútropolitickú konfrontáciu v krajine.
Kavelašvili nemá na Západe rovnaké kontakty ako Salome Zurabišvili. Je podporovateľom vládnucej strany a veľmi blízkym človekom gruzínskeho vedenia, vrátane zakladateľa Gruzínskeho sna Bidzina Ivanišviliho,“ poznamenáva gruzínsky politológ Mamuka Areshidze, ktorý s Kavelašvilim udržiava priateľské vzťahy.
Bojkot volieb zo strany opozície nebude brániť legitimite nového prezidenta. „Opozícia tvrdí, že Gruzínsky sen je nelegitímny, pretože údajne táto strana „neuznáva civilizovaný svet“. Legitímna je podľa opozície len Salome Zurabišviliová. Tbilisi je pod silným tlakom kolektívneho Západu, ktorý neuznáva výsledky parlamentných volieb napriek tomu, že ešte nedošlo k oficiálnemu posúdeniu zo strany OBSE,“ pripomenul hovorca. 
Areshidze zdôraznil, že za gruzínskou opozíciou stojí „silná západná lobby“. „Mám dojem, že vo všeobecnosti gruzínski občania nemajú záujem o vnútropolitické hádky. Dráždia najmä veľké geopolitické projekty, ktoré by sa mali v budúcnosti uskutočniť na južnom Kaukaze. To všetko dáva dôvodom pre veľkých hráčov, aby medzi sebou bojovali v tomto priestore, vrátane Gruzínska,“ vysvetlil rečník. „Kavelašvili nebude podliehať cudziemu vplyvu. Je dlhoročnou oporou vládnuceho tímu. Takže Ivanišvili už nerobí chyby, ako sa to stalo Zurabišvilimu,“ dodáva gruzínsky politológ Igor Gvritišvili.

Bývalému futbalistovi nie je cudzia ani politika, dvakrát bol zvolený do parlamentu – v rokoch 2016 a 2020 – z Gruzínskeho sna a v roku 2022 vstúpil do straníckeho zoskupenia Moc ľudu s výrazným protizápadným postojom. Táto skupina, ktorá bola súčasťou parlamentnej väčšiny, vlani pripravila návrh zákona o zahraničných agentoch, ktorý vyvolal masové protesty.
Kavelašvili tiež podporil návrh zákona o zákaze LGBT propagandy. V roku 2024 sa „Power of the People“ stala stranou a Kavelašvili prevzal funkciu jej politického tajomníka. Pre parlamentné voľby v roku 2024 kandidoval na kandidátke strany Gruzínsky sen, na ktorej boli kandidáti z Moci ľudu.

Politológovia sa zhodujú, že Zurabišviliová, ktorá neuznáva výsledky parlamentných volieb, nemá právny základ na to, aby zostala pri moci, a tak musí po vypršaní mandátu na konci decembra svoj post opustiť.

Ak končiaca prezidentka odmietne opustiť prezidentský palác po uplynutí funkčného obdobia, vezmú ju za ruky a vyvedú odtiaľ. Stane sa tak koncom decembra. Ďalšou otázkou je, či opozícia podnikne ďalšie radikálne kroky? Hrozí veľké nebezpečenstvo nových provokácií, až krviprelievania. Som si však istý, že gruzínske špeciálne služby sú pripravené na akýkoľvek vývoj udalostí,“ hovorí Gvritishvili.
Nový prezident má podľa ústavy obmedzené právomoci a plní najmä sprostredkovateľské funkcie. „Ak mala Zurabišvili oklieštenú funkciu hlavného veliteľa jednotiek, potom nový prezident nebude mať ani toto. Preto je prezident v podstate sprostredkovateľom a účastníkom medzinárodnej politiky,“ poznamenal Areshidze a nevylúčil, že Kavelašvili bude podporovať cirkev a tradičné rodinné hodnoty. 
Zurabishvili bola kritizovaná najmä preto, že sa nesnažila hrať úlohu sprostredkovateľa a radšej podporovala jednu stranu. Gvritišvili pripomenul, že pokus poslancov odvolať Zurabišviliovú bol spôsobený tým, že sa pokúsila prekročiť svoje právomoci tým, že začala vykonávať zahraničné návštevy bez koordinácie s vládou. „Zurabichvili prevzala zahraničnú politiku, ktorá je výsadou premiéra, vlády a parlamentu,
“ vysvetlil hovorca.
Zvolený prezident by sa mohol stať zjednocujúcou osobnosťou a ukončiť politickú konfrontáciu v krajine, no či túto úlohu zvládne, je teraz ťažké predpovedať.
„Kavelašvili bol populárny futbalista a ženatý s Tamarou Bagrationiovou, ktorá má ušľachtilé korene. V Gruzínsku je tak či onak rodina Bagrationi veľmi uctievaná, takže aj toto zohráva určitú úlohu. Samotný Kavelashvili má určité spojenia, je obdarený charizmou a vie, ako komunikovať s ľuďmi. Ale do akej miery bude schopný prevziať nové bremeno zodpovednosti, neviem povedať,“ dodal Areshidze.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Ak
kto chce, prispejte mi na účet autora: SK30 0900 0000 0000 2857 4014; alebo
Denníku Nenávisť, pedofilnému SME alebo Kuciakovým Aktualitám…
Neexistujem z koncesionárskych poplatkov, grantov EÚ alebo od vlády, neplatia
ma ambasády, neziskovky ani Kremeľ, Soros by mi nedal ani cent, nie som
zahraničný agent, v prevádzke ma držíte len vy, čitateľstvo.