Na Floride zúri kultúrno-vzdelávacia vojna

Na Floride zúri kultúrno-vzdelávacia vojna

Guvernér Ron DeSantis zvažuje obmedzenie výučby „afroamerických štúdií“ u študentov verejných škôl.

Už bola v školách obmedzená LGBT-propaganda – rovnako ako vyučovanie „kritickej rasovej teórie“. Odporcovia DeSantisa obviňujú z rasizmu – on zasa tvrdí, že chce zo školských osnov odstrániť indoktrináciu.

No ešte významnejším krokom bolo preformátovanie jednej z liberálnych univerzít na Floride – „New College“. Nedávno prežívala finančné problémy v dôsledku poklesu počtu uchádzačov – niečomu, čomu čelia mnohé americké vysoké školy priemernej kvality od začiatku pandémie.

Floridské úrady to využili na usporiadanie reformy „New College“. DeSantis vymenoval šesť konzervatívnych profesorov do správnej rady kolégia. Majú v úmysle z programu odstrániť všetky kurzy, ktoré sú charakterizované ako „protiamerické“, „protikresťanské“ alebo „protibiele“.

Liberálne médiá to nazývajú doslova „nájazdovým prevzatím“ vysokej školy a nazývajú ju „DeSantis University“. Sám guvernér z nej chce urobiť výkladnú skriňu svojej vzdelávacej politiky – urobiť z liberálnej univerzity niečo ako súkromnú kresťanskú vysokú školu.

Republikáni na Floride rozbiehajú svoje reformné projekty, ktoré sa potom pokúsia uskutočniť v americkom meradle. Už dávno sa naučili, že bez kontroly nad inštitúciami — štátnym aparátom, spravodajskou komunitou a školstvom — nebudú môcť svoju agendu realizovať. Preto sa zamerajú práve na toto. Ak vyhrajú voľby v roku 2024.

Malek Dudakov


Loading…