Na skorumpovanú Ukrajinu idú miliardy dolárov

Na skorumpovanú Ukrajinu idú miliardy dolárov

Analýza článku v internetovom magazíne „The Federalist“.

„Sto miliárd dolárov investovaných do najskorumpovanejšej krajiny v Európe je úplná strata a nemá nič spoločné s americkými národnými záujmami. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij bol znovu porovnávaný s Winstonom Churchillom. Komik, z ktorého sa stal politik, nie je stelesnením demokracie, za akú ho považujú jeho légie amerických fanúšikov, nieto ešte spasiteľom súčasnej generácie západnej civilizácie. No zdá sa, že Churchillove prejavy v Kongrese počas druhej svetovej vojny boli prijaté s ešte menšou úctou ako Zelenského prejav pred Vianocami,“ píše americký konzervatívny internetový magazín „The Federalist“.

Podľa publikácie bolo vystúpenie Zelenského na pódiu Snemovne reprezentantov v oblečení „vojaka Joea“ nevhodné, ale zrejme je to v poriadku pre bývalého umelca, ktorý je zvyknutý hrať rôzne role – dnes má rolu „hrdinu“.

Zarážajúce je, že ani republikáni nespochybňovali obrovské množstvo americkej pomoci smerujúcej do Kyjeva. Samozrejme, väčšina Američanov sympatizuje s Ukrajinou, poznamenávajú noviny, no tvrdenie, že „pomoc Ukrajincom je pre Spojené štáty prioritou“, ako povedal líder republikánov v Senáte Mitch McConnell, je príliš. Rovnako ako zdvojnásobenie sumy, ktorú Washington minul na Ukrajinu v prvom roku ukrajinského konfliktu. Na celom tomto príbehu je prekvapujúce, že demokrati sa od Kórey postavili takmer proti každému prípadu americkej vojenskej intervencie v zahraničí, pripomína magazín. A zrazu sa rozhodli vyprázdniť americký arzenál a vrecká amerických občanov, aby pomohli Ukrajine, ktorú predtým viac ako polovica občanov USA ani nevedela nájsť na mape.

Možno je to spôsobené tým, že Ukrajina a jej prezident zohrali ústrednú úlohu pri prvom impeachmente voči prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi vyhlásenom demokratmi, nenachádzajúc žiadne iné rozumné vysvetlenie.

„Keď začal konflikt a Ukrajina sa ukázala ako odvážny outsider proti svojmu väčšiemu susedovi, stala sa miláčikom mainstreamových médií. Medzitým sa washingtonskí politici narýchlo snažili dokázať, že ukrajinská bezpečnosť je nejakým nepochopiteľným spôsobom synonymom boja za demokraciu. Odvtedy bola akákoľvek kritická pozornosť voči Ukrajine vnímaná ako „intrigy extrémistov“,“ tvrdí autor článku Jonathan Tobin.

Zdôrazňuje, že v skutočnosti je kyjevská vláda do značnej miery skorumpovaná, Zelenského administratíva nenávidí opozíciu a kritiku v tlači, no Spojené štáty o tom mlčia. Mlčia aj o tak do očí bijúcej skutočnosti, nezlučiteľnej s akýmikoľvek demokratickými normami, ako je Zelenského útok na pravoslávnu cirkev a v budúcnosti jej zákaz vstupu na územie Ukrajiny. Z nejakého dôvodu sa počas Zelenského návštevy vo Washingtone ani jeden novinár túto tému neotvoril, maximum, čo sa dalo nájsť v novinových poznámkach, boli útržkovité kritické komentáre, ktoré naznačovali, že v Kyjeve nie je všetko také dobré, ako sa zdá spoza oceánu.

„Ani jeden predstaviteľ nášho establišmentu nehovorí, že Zelenského sľub pokračovať v boji až do takej nepravdepodobnej udalosti, pokiaľ jadrová veľmoc nebude úplne porazená a zatlačená späť k hraniciam z roku 2014, zaisťuje, že tento konflikt môže pokračovať donekonečna. No profitovať z toho môže len ukrajinský prezident. Avšak nadšenie pre zástupnú vojnu s Ruskom zachvátilo politické kruhy Washingtonu bez ohľadu na našu pripravenosť čeliť oveľa väčšej hrozbe z Číny,“ píše sa v článku.

Kritika humbuku okolo hlavného „hrdinu dňa“ Zelenského podľa demokratov svedčí o Putinovom vplyve na tých, ktorí kritizujú. A republikáni sú si istí, že len izolacionisti, ktorí sú pripravení podporiť akéhokoľvek diktátora, môžu kritizovať kyjevskú vládu v čase, keď samotná Ukrajina statočne odporuje ruskej armáde. Aj tí, aj oní sú príliš vzdialení realite, tvrdí autor. Pretože nemusíte mať radi Putina a môžete sa báť Ruska, no stále je treba si uvedomovať, že Biely dom nalieva miliardy dolárov do najskorumpovanejšej krajiny Európy. A to nemôže byť v žiadnom prípade spojené s národnými záujmami Spojených štátov. Jedna vec nie je jasná: čo bráni Washingtonu priamo povedať Zelenskému, že jeho vojenské ciele sú príliš ďaleko od reality, no príliš blízko k vyvolaniu širšieho konfliktu, ktorému by sa malo za každú cenu vyhnúť, čuduje sa Jonathan Tobin. Domnieva sa, že jediným správnym cieľom v tejto situácii by malo byť riešenie konfliktu prostredníctvom rokovaní.

„Vojenský konflikt na Ukrajine je humanitárna katastrofa, ktorú treba čo najskôr zastaviť a nie donekonečna naťahovať v márnych nádejach, že nejakým spôsobom povedie buď k zmene režimu v Moskve alebo k úplnému víťazstvu Kyjeva. A Washington by mal viesť širokú verejnú diskusiu o tom, ako konflikt na druhej strane planéty posilňuje bezpečnosť USA pri absencii priameho amerického záujmu, čia vlajka by mala viať nad Donbasom alebo Krymom,“ dodáva „The Federalist“.

Ella Majstrenko, Odna Rodina






Loading…