Na summite EÚ sa bude rokovať o nových opatreniach proti Rusku

Na summite EÚ sa bude rokovať o nových opatreniach proti Rusku

Koncom mája sa na samite EÚ bude rokovať o všetkých možnostiach opatrení proti Rusku, uviedol štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničia Clement Bon.

„Chcel by som poukázať na to, že budeme brániť stratégiu pevnosti a preskúmame všetky možnosti (opatrení proti Rusku — pozn. red.) na európskom samite koncom mesiaca, na ktorom sa zúčastní prezident republiky,“ povedal Bon na vystúpení na schôdzi Národného zhromaždenia.

Spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady európy Jacques Maire tiež vystúpil a vyzval na použitie všetkých právnych nástrojov na „prinútenie Ruska, aby dodržiavalo svoje povinnosti“ v situácii s Alexejom Navaľným. Uviedol, že EÚ nepodnikla nijaké kroky po tom, čo Rusko zakázalo vstup viacerým európskym úradníkom na jeho územie.

Pripomeňme, že v piatok ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo mená ôsmich občanov EÚ, ktorým je zakázaný vstup do Ruska. Na zozname je aj šéf Európskeho parlamentu David-Maria Sassoli, podpredsedníčka Európskej komisie pre európske hodnoty a transparentnosť Věra Jurová. Tento krok bol prijatý v reakcii na reštriktívne opatrenia, ktoré Rada EÚ 2. a 22. marca uvalila na šesť Rusov, informovalo ministerstvo zahraničia.

Minulý štvrtok prijalo PZRE rezolúciu požadujúcu prepustenie Alexeja Navaľného a poskytnúť mu potrebnú lekársku starostlivosť. Jourová bola osobitným spravodajcom PZRE pre situáciu s Navaľným.


Loading…