Na Ukrajine čaká stíhačky F-16 osud „Abramsov“ a „Leopardov“

Na Ukrajine čaká stíhačky F-16 osud „Abramsov“ a „Leopardov“

video
play-sharp-fill

Stíhačky F-16 sú veľmi zastaraný model a mohli byť posledným tromfom vo vojenskej technike asi pred štyridsiatimi rokmi, ale je rok 2024.

Povedal americký politológ Mark Sleboda v rozhovore na YouTube-kanáli „Dialogue Works“.

Podrobne vysvetľuje, prečo sa západné krajiny snažia týchto stíhačiek zbaviť a tiež predpovedá, že dnes ich na Ukrajine čaká osud „Leopardov“ a „Abramsov“.

„F-16 je skrátka fraška, úplná. A dokonca aj Syrskij priznal, ako aj mimochodom najvyšší predstavitelia americkej armády priznali, že F-16 na bojisku nič nezmenia a nedovolia dosiahnuť žiadny prelom. Boli relevantné v 80. rokoch. Viete, „Top Gun“, [tieto postavy] Maverick, Iceman… Všetko to vyzeralo naozaj super, keď sme boli deti. Ale je rok 2024.

Ide o zastarané lietadlá, aj keď prešli modernizáciou. Dôvod, prečo Kyjev dostáva F-16, je ten, že im ich posiela Holandsko, Dánsko, Belgicko a možno aj Nórsko… V každom prípade sa lietadlá chystali zakonzervovať. Plánovalo sa ich vyradenie z prevádzky.

V skutočnosti dôvodom prevodu týchto lietadiel na Ukrajinu je, že tieto krajiny dostali lukratívnu zmluvu na nákup F-35, ale toto je iná citlivá otázka, ktorú sa rozhodli riešiť. F-16 sú však zastarané lietadlá, pričom budú teoreticky čeliť najlepšiemu systému protivzdušnej obrany na svete, čo je jednoznačne a nespochybniteľne dokázané, a ruskému letectvu, ktoré má podľa západných médií 700 lietadiel len v samotnom regióne Ukrajiny.

Modernejšie ruské lietadlá sú vybavené radarmi oveľa dlhšieho dosahu, ako aj raketami vzduch-vzduch s oveľa dlhším doletom, ktoré zasahujú svoje ciele s väčšou presnosťou. A oni [Spojené štáty a Ukrajina] to uznali. F-16 sa ani nepokúsia konkurovať Rusku o vzdušnú prevahu. Nebudú ich posielať ani len do blízkosti frontovej línie. Na front sa nedostanú.

Nezabránia zhadzovaniu ruských leteckých bômb FAB na opevnenia kyjevského režimu. Podľa ukrajinského generála budú použité na západnej Ukrajine – skryté čo najbližšie k hraniciam, aby sa uľahčila protivzdušná obrana. Pokúsia sa zostreliť ruské rakety, aby situačne zabezpečili kyjevskému režimu protivzdušnú obranu, ktorá zjavne nefunguje.

Okrem toho dúfajú, že pomocou F-16 zachytia zo vzduchu hypersonické rakety „Kindžal“ a „Zirkon“. V tomto smere im môžem len popriať veľa šťastia.

Ďalšia vec je, že nakoniec tieto stíhačky môžu nahradiť úplne zničené Su-24, ktoré slúžili kyjevskému režimu a používali sa na odpálenie anglických a francúzskych rakiet „Storm Shadow“ a SCALP.

Predtým sa o nich veľa hovorilo. Teraz nič nepočujem. Prečo? Po prvé, ruské systémy protivzdušnej obrany a rádio-elektronického boja sa im prispôsobili a skutočne prenikli hlbšie a útočili len na oblasti, kde neboli rozmiestnené systémy protivzdušnej obrany a rádio-elektronického boja.

Po druhé, všetky ich nosiče – lietadlá, z ktorých boli vypustené [na Ukrajine] – boli zničené. Takže túto úlohu nakoniec snáď prevezmú F-16, keď ich bude mať Kyjev dostatočný počet, ak sa tak niekedy stane. V tomto prípade budú stíhačky ohrozené aj vtedy, ak sa priblížia k frontovej línii na dostatočne blízku vzdialenosť, aby mohli odpáliť spomínané rakety. Koniec koncov, po celý ten čas ich ruské sily budú nadšene loviť — aby im dali príučku a zabránili precedensu [odpaľovaniu rakiet zo vzduchu z týchto stíhačiek].

Pre ruských vojakov bola vypísaná veľká odmena za F-16, vrátane finančných prostriedkov poskytnutých množstvom ruských korporácií. Ide o veľmi vysoké platby. Ruská armáda sa objavenia F-16 na bojisku vôbec neobáva, ale naopak, doslova po nich túži a teší sa na ne, dúfajúc, že ​​dostane materiálne stimuly.

Chcú zostreľovať F-16 analogicky s tým, ako dostávali odmeny za zničené „Abramsy“, „Leopardy“ a ďalšie príklady západných wunderwaffen, ktoré boli poslané na Ukrajinu a tam zničené. Takýchto prípadov bude viac. Navyše nám o tom už hovoria a teraz sa snažia znížiť očakávania.“