Aktuality, História, Námorníctvo,
Rusko, 19. januára 2025 – Počas Veľkej vlasteneckej vojny námorná flotila Červenej armády zničila mnoho nemeckých ponoriek. V roku 1944 bola jedna z potopených ponoriek zdvihnutá na hladinu, prehľadaná a dôkladne študovaná. Vďaka komplexnej a unikátnej operácii našich vojenských potápačov získala flotila niekoľko cenných trofejí a životne dôležitých informácií.
Krátka kariéra
V januári 1943 bola v nemeckej lodenici položená nová dieselelektrická ponorka projektu VIIC. V novembri toho istého roku bola spustená na vodu a 12. decembra bola prijatá do Kriegsmarine pod taktickým číslom U-250. Za veliteľa lode bol vymenovaný nadporučík Werner-Karl Schmidt. Koncom júla 1944 sa U-250 vydala na svoju prvú a poslednú bojovú misiu. 30. júla bola ponorka vo východnej časti Fínskeho zálivu, neďaleko Vyborgu. Tam zaútočila torpédom na sovietskeho malého lovca MO-105. Loď bola potopená spolu s 20 námorníkmi. Ďalších 7 námorníkov sa podarilo zachrániť. Len o niekoľko hodín neskôr loď MO-103, ktorej velil nadporučík A.P. Kolenko, objavil nepriateľskú ponorku . Pri dvoch útokoch na ponorku loď zhodila dve série piatich hĺbkových náloží. Druhý útok bol úspešný: jedna z bômb poškodila tlakový trup a ponorka sa potopila. Šesť námorníkov, ktorý boli na mostíku, dokázalo uniknúť. Medzi nimi bol aj veliteľ V.-K. Schmidt. Sovietski námorníci ich vzali na palubu a zajali. Zvyšná posádka ponorky zahynula. U-250 pripravila o život 46 nemeckých námorníkov.
Cenné informácie
Počas výsluchu zajatcov sa zistilo, že na palube ponorky zostali dôležité dokumenty, ako navigačný denník, mapy kladenia nemeckých mín atď. Okrem toho ponorka prevážala rôzne vybavenie a zbrane nemeckej výroby, ktoré boli tiež veľký záujem. Hlavný veliteľ Baltskej flotily, admirál V.F. Tribuc, nariadil pátraciu operáciu s cieľom nájsť potopenú ponorku a získať z nej najcennejší “náklad”. Operáciou bola poverená rota špeciálneho určenia Baltskej flotily pod velením kapitána 3. hodnosti IV Prochvatilova. Začiatkom augusta bolo možné určiť miesto potopenia U-250 a vykonať primárny prieskum ponorky. Zistilo sa, že ležala dne v hĺbke asi 35 m na kýle s miernym naklonením na pravobok. Priestor s naftovými motormi mal veľkú dieru, ktorá bola príčinou potopenia. Ponory do cieľa vykonávali vojenskí potápači pod velením práporčíka A. Burlaka. Pri práci na smeny študovali stav ponorky a tiež ju prehľadali. Potápači museli čeliť množstvu ťažkostí rôzneho druhu. Práca na potopenej ponorke sa ukázala ako náročná fyzicky aj psychicky. Napriek všetkým prekážkam však dokázali nájsť a vyniesť na povrch niekoľko dôležitých dokumentov z centrálneho stanovišťa ponorky. Okrem toho našli mnoho ďalších zaujímavých predmetov a predmetov, ktoré tiež bolo potrebné vyniesť na povrch.
Činnosť námorníctva Červenej armády na mieste potopenia ponorky upútala pozornosť fínskych a nemeckých jednotiek. Delostrelecké ostreľovanie značne sťažilo prácu. Nemecké námorníctvo sa tiež pokúsilo zamínovať oblasť, kde sa nachádzala U-250, aby bránilo operácii, ale tento pokus bol neúspešný.
Nová úloha
Na základe výsledkov prvých prác na potopenej ponorke padlo nové rozhodnutie. Loď musela byť zdvihnutá na hladinu a odtiahnutá do suchého doku na dôkladnejšie a podrobnejšie štúdium. Touto úlohou bola poverená 76. pohotovostná záchranná čata, ktorej veliteľom bol ženijný kapitán 2. hodnosti A. Kurdin. Podľa plánu novej operácie mali potápači 76. oddielu nainštalovať na ponorku niekoľko pontónových nádrží. Potom mali byť tieto nádrže naplnené stlačeným vzduchom a tie mali vyniesť U-250 na povrch. V tejto podobe mohla byť ponorka odtiahnutá v požadovanom smere a umiestnená do suchého doku.
Výroba pontónov a potrebného vybavenia, ich dodanie na miesto prevádzky a ďalšie prípravné činnosti trvali niekoľko dní. Práce na ponorke začali v polovici augusta. Do tejto doby sa aktivita nepriateľa v oblasti zvýšila. V súvislosti s tým Baltská flotila prijala opatrenia na posilnenie ochrany pracujúcich špecialistov. Boj s protibatériou bol organizovaný pomocou diaľkového delostrelectva, bojové člny boli v službe na mori atď.
Námorníci a potápači 76. oddielu museli pracovať v ťažkých podmienkach. Aby sa nepriateľovi sťažil prieskum a zameriavanie, hlavné práce sa vykonávali v noci. Okrem toho bolo potrebné počítať so silným vetrom a rozbúreným morom, ktoré sotva umožnilo pokračovanie prác. Napriek všetkým týmto ťažkostiam však potápači svoju úlohu úspešne zvládli. Inštalácia pontónov na ponorku bola dokončená 30. Augusta. Čoskoro sa však spustila silná búrka, ktorá niektoré konštrukcie vyniesla na hladinu. Hľadanie stratených pontónov a ich návrat na svoje miesto trval niekoľko dní. V tom čase sa počasie zmenilo a práca potápačov sa zjednodušila. Faktom je, že 4. septembra Fínsko zastavilo vojenské operácie proti ZSSR a prestalo aj ostreľovanie. 13. septembra potápači dokončili inštaláciu pontónov a na druhý deň bola ponorka zdvihnutá na hladinu. 15. septembra bola dodaná do Kronštadtu na inštaláciu v jednom zo suchých dokov. Hneď potom sa začalo so štúdiom “zajatej” ponorky.
Špeciálne trofeje
Ako sa dalo očakávať, potopená U-250 obsahovala veľa zaujímavých predmetov a materiálov. Niektoré z nich boli objavené a vyzdvihnuté počas prvej fázy potápačských operácií, zatiaľ čo iné boli nájdené až po zdvihnutí ponorky a jej doručení do doku. V prvom rade boli z ponorky prevzaté rôzne mapy a iné navigačné materiály, komunikačné dokumenty atď. Okrem toho sa na U-250 našiel prakticky kompletný šifrovací stroj Enigma. Zajatý veliteľ V.-K. Schmidt pomohol rozlúštiť dokumenty.
Ponorka mala na palube dve nepoužité torpéda G7es Zaunkönig, vybavené akustickým navádzacím systémom. Sovietski špecialisti dostali prístup k tomuto torpédu prvýkrát a mohli ho študovať. Okrem toho boli pozvaní britskí kolegovia, aby sa oboznámili s produktmi Zaunkönig. Napokon, samotná ponorka, postavená podľa projektu VIIC, bola pre sovietskych staviteľov lodí zaujímavá. Študoval sa jej dizajn, rozmery, výzbroj atď.
Pozitívne účinky
Operácia na odhalenie, vyhľadávanie a vyzdvihnutie nemeckej ponorky U-250 priniesla dôležité výsledky. Vďaka nej bolo možné doplniť poznatky o nepriateľovi, vyriešiť množstvo bojových úloh a položiť základy pre ďalší vývoj rôzneho druhu. Navyše niektoré výsledky tejto operácie využili spojenci. Prvé výsledky operácie boli známe už v polovici augusta. V zachytených dokumentoch bola objavená plavebná dráha vedúca zo Swinemünde do Leningradu a prechádzajúca medzi nemeckými mínovými poľami. Pozdĺž tejto trasy boli položené míny a v polovici augusta nimi vyhodili do vzduchu niekoľko nemeckých lodí. Nepriateľ musel prijať neodkladné opatrenia a vyčistiť dôležitú plavebnú dráhu.
Počas štúdia ukoristenej ponorky našli množstvo riešení a nápadov, ktoré by mohli využiť v ich projektoch. V tejto súvislosti v januári 1945 velenie námorníctva nariadilo prerušenie vývoja projektu diesel-elektrickej ponorky “608”. Neskôr bol na jeho základe dokončený nový projekt 613, ktorý zohľadňoval nemecké skúsenosti a výsledky prieskumu U-250. Vyzdvihnutá ponorka mala významný vplyv aj na sovietsku torpédovú techniku. G7es demonštrovali, ako sa dá vyriešiť problém s akustickým navádzaním, a s jeho pomocou vznikli prvé úspešné príklady takýchto zbraní. Podobné práce prebiehali v rovnakom čase aj vo Veľkej Británii.
Všetky snahy a výkony námorníkov a potápačov boli tiež hodné hodnotenia. Už 30. septembra 1944, len pár týždňov po vyzdvihnutí ponorky, podpísal admirál V.F. Tribuc rozkaz udeliť účastníkom operácie štátne vyznamenania. Šesť vedúcich prác bolo ocenených najmä Radom červeného práporu. V apríli 1945 bola nemecká ponorka zaradená do Baltskej flotily pod novým číslom TS-14. Plánovalo sa opraviť a použiť ju na testovanie rôznych systémov a produktov. Obnova lode sa však čoskoro považovala za neúčelnú. 20. augusta bola ponorka odpísaná a čoskoro poslaná na zošrotovanie.
Súboje a trofeje
Hlavnou úlohou námorníctva počas vojny je ničiť nepriateľské lode, ponorky, plavidlá a pobrežné zariadenia. V určitých situáciách však môžu byť potrebné iné opatrenia, ktoré nie sú menej dôležité. To bol prípad ponorky U-250. Námorníkom Baltskej flotily sa počas jej úplne prvej plavby podarilo zničiť ďalšiu nemeckú ponorku. Ponorka sa potom stala zdrojom cenných dát rôzneho druhu, ktoré sa využili okamžite aj dlhodobo. Námorníctvo Červenej armády dostalo jedinečnú šancu a dokázalo ju naplno využiť.
„Čierna diera“. USA informovali o unikátnej ruskej ponorke „Paltus“
USA, 17. septembra 2024 – Ruská ponorka ” Paltus” dostala v USA prezývku “čierna diera” pre svoju utajenosť, informuje The National Interest. Ruské ponorky projektu 877 Paltus sú v prevádzke od 80. rokov minulého storočia a osvedčili sa ako nákladovo efektívne a všestranné. Táto trieda predstavuje skutočnú výzvu pre americké námorníctvo a jeho spojencov. Ponorky patria medzi ultratiché – najmä po tom, čo Rusi uskutočnili ich rozsiahlu modernizáciu, píše autor článku. Špeciálne keramické nátery a gumová izolácia pomáhajú Paltusom zostať pod vodou neodhaliteľnými. Tieto úpravy, ako aj moderné pohonné systémy znižujúce hluk, sťažujú západným silám sledovanie ruských ponoriek na otvorenom […]
Postrach vojenských základní NATO. Viacúčelová jadrová ponorka „Archangelsk“ je pripravená na presun do flotily
Rusko, 20. decembra 2024 – Najnovšia viacúčelová jadrová ponorka Archangeľsk projektu 885M Jaseň-M úspešne prešla všetkými potrebnými testami a je pripravená na presun do bojovej sily ruskej flotily. Oznámil to generálny riaditeľ Sevmaš Michail Budničenko. Skoršie neoficiálne informácie, že termín dodania viacúčelovej jadrovej ponorky Archangelsk bol posunutý na budúci rok, sa nepotvrdili, ponorka absolvovala všetky požadované testy vrátane štátnych skúšok a v súčasnosti čaká na odovzdanie zákazníkovi v Sevmaši. Pravdepodobne podľa už existujúcej tradície bude ponorka odovzdaná armáde “pod vianočným stromčekom”, teda koncom roka. Aj keď je možné využiť prvé januárové dni. “Jadrová ponorka Archangelsk […]
Po 15 rokoch Švédi zistili že neodpočúvajú ruské ponorky ale sledie prdy! Teraz sa zase objavil dokument o ruskej „špionážnej veľrybe“
Petrohrad, 1. Január 2025 – “Nový film odhaľuje tajomstvo ruskej špionážnej veľryby” – pod týmto senzačným titulkom nedávno denník Guardian informoval, že BBC nakrútila ‘odhaľujúci’ dokumentárny film na túto tému s názvom ‘Tajomstvo špionážnej veľryby’, ktorý britskí diváci uvidia v stredu. “Nový film,” rozpráva s najvážnejším pohľadom spravodajkyňa denníka pre umenie a médiá Vanessa Thorpeová, ‘odhaľuje tajomstvo ruskej ‘veľryby špiónky’. Režisér má v úmysle v novom dokumentárnom filme odhaliť tajného podvodného agenta známeho ako Hvaldimir. Keď bola pred piatimi rokmi v ľadových vodách pri pobreží Nórska prvýkrát spozorovaná biela veľryba, záhadne vybavená skrytým sledovacím zariadením, vyzeralo to ako neuveriteľná […]
Kirill Rjabov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942