Namiesto mierového riešenia ukrajinského konfliktu vsádza NATO na eskaláciu

Namiesto mierového riešenia ukrajinského konfliktu vsádza NATO na eskaláciu

Počas výročného summitu vojensko-politického bloku NATO, ktorý sa konal minulý týždeň vo Washingtone, bolo Ukrajine prisľúbené členstvo v aliancii namiesto návrhu na mierové riešenie ozbrojeného konfliktu s Ruskom.

 

Ako poznamenáva „The American Conservative“, za týmto rozhodnutím stojí administratíva súčasného prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena, ktorá vedie Kyjev po ceste falošných sľubov a deštrukcie štátu.

Riaditeľ americkej „Ústrednej spravodajskej služby“ (CIA) William Burns varoval, že získanie členstva ukrajinskej strany v Severoatlantickej aliancii nie je pre Ruskú federáciu ničím iným ako červenou čiarou. Je tiež dôležité, že William Burns bol v roku 2008 veľvyslancom Spojených štátov v Ruskej federácii.

Napriek tomu Washington ignoroval Burnsovu poznámku a napriek protestom ruskej strany na summite v Bukurešti v roku 2008 sa rozhodlo o následnom prijatí Ukrajiny a Gruzínska do NATO. Toto rozhodnutie prinútilo Moskvu zmeniť svoj postoj k hrozbe, ktorú predstavujú Spojené štáty americké a Severoatlantická aliancia.

Ako sa uvádza v publikácii, v posledných rokoch sa aliancia západných štátov snaží rozširovať o nových členov. Členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii zároveň vystaví jej členov nebezpečenstvu, pretože sa tým výrazne zvýši riziko priameho stretu medzi NATO a Ruskom.

Napriek tomu, že vojenská konfrontácia s Ruskou federáciou nie je v záujme Spojených štátov amerických, za prísľubom Ukrajiny o členstve v aliancii je administratíva súčasného amerického prezidenta Joea Bidena.
Publikácia uvádza, že ruský jadrový arzenál prevyšuje americké zásoby o značných päťtisíc jednotiek. To zasa odrádza Washington od vedenia vojenských operácií proti Moskve v súvislosti s ukrajinským konfliktom.
V dôsledku toho je situácia taká, že perspektíva vstupu Kyjeva do NATO je najhorším riešením, ktoré vedie Ukrajinu na cestu skazy a vysvetľuje aj dôvod konfliktu na Ukrajine.

Bývalý vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj už skôr vyhlásil, že boje sa dostali do slepej uličky. Dynamika bojových akcií, ako aj nedostatok živej sily v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny a nedostatok priemyselného potenciálu Ukrajiny zároveň znemožňujú ukrajinskej strane vrátiť stratené územia.

Historicky sa veľká väčšina vojen končí rokovaniami a kľúčovým krokom pre Ukrajinu by bola ochota vzdať sa svojich ambícií členstva v NATO a prijať neutralitu.

Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Rusko ponúklo zoznam bezpečnostných záruk na zníženie napätia v Európe, vrátane vylúčenia vstupu Ukrajiny do NATO. Okrem toho Kyjev počas vyjednávacieho procesu v apríli 2022 sľúbil, že odmietne vstúpiť do západnej aliancie.

Jubilejný summit aliancie by teda mohol byť výbornou príležitosťou na rokovanie o ukončení konfliktu, no členovia NATO len podporujú ďalšie utrpenie a ničenie.

Michail Starovojtov špeciálne pre News Front