Pribúdajú dôkazy o tom, že NATO rozširuje svoje spravodajské kapacity vo východnej Európe. Na tieto účely aliancia presúva konkrétne lietadlá do Rumunska a Poľska. O akých typoch techniky hovoríme, aké riziká predstavuje ich presun pre ruské ozbrojené sily a ako by na to mohla reagovať Moskva?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok oznámil, že aliancia vytvorí virtuálnu sieť, ktorá bude spájať civilné a vojenské satelitné údaje na spravodajské účely.
„To spojencom umožní rozšíriť výmenu vesmírnych údajov s veliteľskou štruktúrou NATO a prispeje to aj k lepšej navigácii, komunikácii a včasnému varovaniu pred odpálením rakiet,“ citovala Stoltenberga tlačová služba NATO.
Toto vyhlásenie sa zhodovalo s ďalším dôležitým momentom v oblasti leteckého prieskumu. V týchto dňoch poľský minister obrany Mariusz Blaszczak informoval o dodávke zo Spojených štátov na dlhodobý prenájom amerických prieskumných bezpilotných lietadiel MQ-9A „Reaper“. Toto rozhodnutie má byť spôsobené „operačnou nevyhnutnosťou“ prieskumu na východnej hranici Poľska.
Všimnime si, že MQ-9A „Reaper“ je modulárny prieskumný a úderný bezpilotný lietajúci prostriedok (UAV) vyvinutý spoločnosťou „General Atomics“. Letový dosah zariadenia je až 8500 km, je vybavený vysoko citlivými kamerami, ktoré dokážu prenášať obraz na zem v reálnom čase. Okrem toho už skôr americké letectvo ponúklo dodanie MQ-9 „Reaper“ Kyjevu, avšak Pentagon konečné rozhodnutie o jeho dodávke neprijal, informovali o tom už noviny „Politico“.
Okrem toho sa asi pred mesiacom objavila správa o presune lietadiel včasnej výstrahy AWACS do Rumunska, ktoré môžu vykonávať prieskum hlboko v Rusku na stovky kilometrov. Sergej Denisencev, odborník z „Centra pre analýzu stratégií a technológií“ v rozhovore pre portál „Vzgľjad“ poznamenal, že „tieto lietadlá dokážu sledovať štarty ruských rakiet, ako aj sledovať štarty nášho letectva“.
NATO tak systematicky rozširuje svoje spravodajské kapacity v blízkosti ruských hraníc. Zároveň, ak predtým aliancia pomocou UAV a iných prieskumných prostriedkov aktívne monitorovala situáciu v severnom čiernomorskom regióne, teraz sa úsilie sústreďuje pozdĺž celej línie východného krídla NATO. Významnú úlohu v tejto veci zohrá aj MQ-9A „Reaper“. Ide o UAV operujúce v strednej nadmorskej výške s dlhým trvaním letu, upozorňuje expert Denis Fedutinov.
„Takéto drony sa môžu motať nad rôznami oblasťami viac ako jeden deň. Vykonávajú špecifický prieskum pomocou vysokokvalitného palubného viackanálového optoelektronického sledovacieho systému americkej spoločnosti „Raytheon“ alebo kanadského „Wescam“, ako aj radarov so syntetizovaným zariadením AN/APY-8 Lynx II,“ upozornil Fedutinov. „Zrejme sa tieto UAV presúvajú do Poľska v prieskumnej verzii. Neklamme však sami seba – tieto systémy boli pôvodne vytvorené nielen ako prieskumné, ale aj ako útočné systémy. Sú schopné niesť značné zaťaženie, ktoré okrem protitankových riadených striel (ATGM) „Hellfire“ môže zahŕňať aj presne navádzané bomby ako GBU-12 a GBU-38. Pričom prechod na bojové misie prebieha pomerne rýchlo.“
Keď hovoríme o výzvach, ktorým Rusko čelí po presune takýchto bezpilotných lietadiel, Fedutinov poznamenáva, že „takéto zariadenia nie sú ťažkými cieľmi pre systémy protivzdušnej obrany“.
„Reapery sú pomerne veľké a viditeľné pre detekčné zariadenia. Okrem toho sú nízkorýchlostné a nemanévrovateľné. V bojovej situácii je nepravdepodobné, že budú žiť dlho. Avšak letom popri hraniciach poskytnú určitý príspevok k doplneniu a aktualizácii údajov o vzdušnom prieskume NATO. Pokiaľ ide o bojové použitie, možno na ne delegovať tie najrizikovejšie úlohy, pri ktorých sú šance na stratu pilotov neprijateľne vysoké,“ pripúšťa expert.
„Skutočnosť, že Poľsko dostáva nové bezpilotné lietadlá, naznačuje rozšírenie oblasti spravodajských aktivít a záujem USA o naše západné hranice. Okrem toho sa týmto spôsobom pokúsia poskytnúť dodatočnú pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny pri organizovaní možnej protiofenzívy,“ tvrdí bývalý šéf špeciálnych protilietadlových raketových síl, plukovník v zálohe Sergej Chatylev. „Samozrejme, že nepriateľ potrebuje rozviedku, aby mohol lepšie sledovať pohyb a stave našich jednotiek v reálnom čase. Pomáha im to tiež poznať náš manévrovací priestor. A keďže sa na území Poľska objavujú ďalšie sily a prostriedky na spravodajskú činnosť, znamená to, že Spojené štáty proti nám niečo pripravujú. Okrem akcií na Ukrajine môžu tieto drony ohroziť Kaliningrad a naše zoskupenie v Bielorusku. Celkovo nepriateľ vie, aké typy komplexov máme v týchto regiónoch. Priznávam však, že na získanie podrobnejších informácií by potrebovali najmodernejšie prostriedky. Pokiaľ ide o našu reakciu na západné spravodajské služby, môžeme a musíme pôsobiť v rámci jasného cyklu protiopatrení. Patrí medzi ne čoraz starostlivejšie dodržiavanie maskovania, ako aj vykonávanie rôznych akcií v rámci elektronického boja a radarového krytia.“
Daria Volkova, Vzgľjad