Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg 5. apríla 2022 na tlačovej konferencii oznámil program stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli 6.-7. apríla.
Diskutovať sa bude o posilnení obrany aliancie, prípravách na prijatie novej strategickej koncepcie NATO na júnovom summite v Madride a spolupráci s partnerskými krajinami tak v Európe, ako aj v ázijsko-tichomorskom regióne. Spolu s ázijskými partnermi bude NATO posudzovať otázky boja proti Číne. Prvýkrát v histórii sa protičínske smerovanie dostane do budúcej strategickej koncepcie aliancie.
Zafixovanie odporu voči Číne v strategickej koncepcii NATO je očakávaným krokom. Ako povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, NATO je „USA+“.
V aktualizovanej národnej obrannej stratégii na rok 2022 odoslanej Kongresu USA 28. marca 2022 je Čínska ľudová republika označovaná za „najvýznamnejšieho strategického konkurenta“ Spojených štátov a prezentovaná ako „hlavná výzva pre ministerstvo obrany USA“. Na túto úlohu by preto mali upozorniť americké satelity.
Zafixovanie protičínskej agendy zo strany Severoatlantickej aliancie vo svojich dokumentoch len prispeje k rozvoju a posilneniu strategickej spolupráce medzi Čínou a Ruskom. Práve odpor k expanzii anglosaskej civilizácie je základom partnerstva našich dvoch krajín.