Nemci sa prebrali – USA stavajú svoj blahobyt na problémoch Nemecka

Nemci sa prebrali – USA stavajú svoj blahobyt na problémoch Nemecka

Nemecký obchodný týždenník „Wirtschaftswoche“ uviedol, že Nemecku, ktoré pod tlakom Washingtonu dostáva zbrane zo Spojených štátov, hrozí trvalá strata svojej suverenity.

Novinári Max Biederbeck-Ketterer a Rüdiger Kiani-Kreß napísali, že nemeckí priemyselníci sú mimoriadne znepokojení.

Gerardo Walle, hovorca leteckej skupiny „Diehl Aerospace“ v Norimbergu tvrdí, že spôsob, akým nemecká vláda nakupuje zbrane, vedie Nemcov k strate „dôležitých kľúčových technológií“ a nemeckej suverenity v zbrojárskej oblasti. Nervozita medzi národnými vojenskými výrobcami rastie. Vláda v týchto dňoch schvaľuje rozpočet na obranu na rok 2023 a dáva tak základ pre najväčšie projekty fondu. S cieľom okamžite uviesť jednotky NATO a národnej obrany do pohotovosti sa nemeckí predstavitelia spoliehajú na „hotové a rýchlo dodané produkty“ z Ameriky.

„Chceme len poslať kufor peňazí do USA,“ hovorí vojenský expert.

Pokiaľ ide o nemeckú suverenitu, na najbližších 30 až 50 rokov sa Nemecko nesmie úplne zveriť do rúk Američanov, varuje Martin Krell, vedúci partner spoločnosti „Autoflug“ v Rellingene pri Hamburgu, ktorá sa špecializuje na palivové nádrže lietadiel a katapulty pre pilotov.

Publikácia upozorňuje v čistom texte, že objednávky v Spojených štátoch zasahujú domácich výrobcov. Navyše po dovoze cudzej vojenskej techniky musia Nemci opäť platiť USA – za výcvik personálu, ktorý ju bude používať, aj za údržbu, aj za dodávky náhradných dielov, a to je asi 70% celkových nákladov.

Nemeckí analytici rázne vysvetlili čitateľom, že starší partneri Nemecka — Američania, eskalujúcu konfrontáciu medzi Európou a Ruskom, pričom riešia svoje vlastné komerčné problémy a profitujú na úkor „ohýbania“ spojencov. USA si počas hospodárskej krízy držia väčšinu svojich kvalifikovaných pracovníkov, ktorých by pre nedostatok zákaziek museli prepúšťať. Táto obava sa netýka nemeckých pracovníkov a hospodárstva SRN. Naopak, Nemecko platí za blaho iných.

Russtrat


Loading…