Nemecká ekonomika sa potápa

Nemecká ekonomika sa potápa

Nemecko zasiahla bezprecedentná inflácia, prvýkrát po štyridsiatich rokoch. Ceny tovarov a služieb rastú obrovským tempom, zatiaľ čo mzdy zostávajú na tej istej úrovni, čo v konečnom dôsledku vedie k výraznému zhoršeniu životnej úrovne.

Za posledný rok zdražil plyn o 178%, elektrina o 136%, uhlie o 118%, káva o tretinu a pšenica o štvrtinu.

Hospodárska politika vlády smeruje k ochudobneniu obyvateľstva, ale zdá sa, že sa to nikoho vo vedení netýka, aj keď s príchodom „zelených“ do novej vlády čaká Nemecko skutočný rozvrat.

V rámci postupného vyraďovania jadrovej energie v Nemecku do roku 2020 bolo predčasne vyradených celkom 13 gigawattov kapacity jadrovej energie, pričom len v roku 2011 došlo k zrušeniu 8,8 gigawattov elektrickej energie. To zodpovedá stratenému potenciálu výroby energie asi 94 terawatthodín v roku 2020. A celková strata výroby elektriny s nízkym obsahom CO2 v jadrových elektrárňach od roku 2011 v dôsledku vzdania sa jadrovej energie je asi 650 terawatthodín.

V tomto období sa výroba elektriny z vetra a fotovoltaiky zvýšila zo 69,3 na 185,5 terawatthodín v roku 2020. Tento nárast výroby elektriny z vetra a fotovoltaiky môže len kompenzovať asi 80 % celkovej straty výroby elektriny z jadrovej energie.

V roku 2020 bolo ďalších 116,2 terawatthodín elektrickej energie vyrobenej vetrom a fotovoltaikou kompenzovaných 94 terawatthodinami elektriny stratenej v dôsledku postupného odchodu od jadrovej energie. Pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, tieto čísla v najlepšom prípade predstavujú nulový účinok nahradenia jednej generácie s nízkymi emisiami CO2 druhou.

Pozitívny klimatický efekt teda nie je od roku 2011 spojený so zvýšeným využívaním veternej a fotovoltaickej energie. Pokračovanie prevádzky jadrových elektrární, ktoré existovali v roku 2011, by znížilo emisie CO2 v roku 2020 o zhruba 72 miliónov ton.

V Nemecku spoločnosť „Deutsche Energiepool GmbH“ so sídlom v Dolnom Sasku začiatkom tohto týždňa oznámila, že „úplne zastaví dodávky zemného plynu v celej krajine“. Dôvodom bol podľa nej prudký nárast cien. „Tak rýchly a bezprecedentný vývoj na energetickom trhu čakal len málokto,“ uviedla spoločnosť. Ostatní dodávatelia len tupo zvyšujú ceny.

Priemysel utrpel ešte viac ako ​​domácnosti. Chemický gigant „BASF“ obmedzuje výrobu amoniaku vo svojich závodoch v Antverpách a Ludwigshafene. Dôležitou surovinou na výrobu je zemný plyn.

„V posledných mesiacoch sa ceny energií výrazne zvýšili. Ako energeticky náročná spoločnosť cítime dôsledky,“ vyhlásila spoločnosť.

Nikto však nespochybňuje, že „Gazprom“ svoje zmluvy plní. A bola to EÚ, ktorá trvala na voľnom trhu s plynom. Ceny budú teraz závisieť od globálneho dopytu.

„Máme právo odkloniť a predať plyn tam, kde sa platia najvyššie ceny,“ hovorí predstaviteľ „Gazpromu“. Európsky trh „je v súčasnosti jednoducho menej atraktívny ako ázijský trh“.

V samotnej Európe sa ťaží čoraz menej zemného plynu. Produkcia napríklad klesá na jednom z kedysi dôležitých polí v holandskom Groningene a budúci rok bude kvôli nebezpečenstvu zemetrasení úplne zatvorené. Menej plynu dodávali aj ďalší európski výrobcovia: Európa od januára do septembra vyťažila o štvrtinu plynu menej ako v rovnakom období roku 2019. Plynárenské pole Troll, jedno z najväčších nórskych polí, si tento rok vyžiadalo viac času na údržbové práce než sa plánovalo. Renováciu museli kvôli korone minulý rok odložiť, preto muselo prísť k renovácii tento rok.

A dokonca ani „plyn slobody“ (ako Donald Trump nazýval americký bridlicový plyn, ktorý sa ťaží hydraulickým štiepením v Texase a Pensylvánii) nesľubuje rýchle riešenie. Faktom je, že v poslednom čase sa dodávky tohto plynu do EÚ znížili o 20%.

„Kupujúci v Ázii a Južnej Amerike sú ochotní zaplatiť ešte vyššie ceny, ako sú zvýšené ceny ponúkané v Európe,“ hovorí analytik Ross Vayeno zo spoločnosti „S&P Global Platts“, agentúry pre údaje o komoditách a energiách.

Skupina analytikov veľkej banky HSBC tiež ponúka triezvu predpoveď.

„Očakávame, že ceny plynu zostanú túto zimu mimoriadne vysoké,“ uviedla banka v štúdii. Plyn zostane drahý a jeho obnova sa očakáva až v roku 2023, čo znamená, že nemeckú ekonomiku čakajú krušné časy.

Zdroj https://t.me/fuckyouthatswhy/50172

Nemecká ekonomika sa potápa




Loading…