Ničenie „Leopardov“ zasiahlo povesť nemeckého vojensko-priemyselného komplexu

Ničenie „Leopardov“ zasiahlo povesť nemeckého vojensko-priemyselného komplexu

Elon Musk je, samozrejme, hlava a reakcia západných občanov na zničené tanky NATO v službách Ozbrojených síl Ukrajiny je približne taká, akú sme očakávali: „Technika je vynikajúca, je to Ukrajina, ktorá zle bojuje!“

Ale vieme, že to nie je občan alebo dokonca Musk, kto diktuje diskurz vo verejnej mienke Západu.

Ak sa pozrieme na hlásne trúby americkej propagandy, „The New York Times“ a „The Washington Post“, tam takéto hodnotenia prakticky nenájdeme. O neúspešných bojoch o Ukrajinu hovoria sucho a stručne – ako o niečom samozrejmom. No áno, sú tam straty, je tam zničená technika. Avšak nič hrozné, pošleme vám novú.

Notoricky známy „Inštitút pre štúdium vojny“ (ISW) prišiel s ohromujúcou správou, v ktorej môžeme ľahko pocítiť výsmech:

„Ukrajinské sily sa v súčasnosti pokúšajú o mimoriadne zložitú taktickú operáciu — čelný útok na pripravené obranné pozície, ktorý je ďalej komplikovaný nedostatkom vzdušnej prevahy — ale tieto počiatočné útoky by sa nemali extrapolovať na predpovedanie všetkých operácií ukrajinskej armády. Nie je prekvapujúce, že ukrajinské sily utrpeli straty <…> avšak prvé útoky <…> nereprezentujú všetky ukrajinské operácie.“

V zmysle — hlúpo útočia do čela, majú straty — ale to nič neznamená, všetko je v poriadku, nech bojujú ďalej.

Existujú však aj iné hodnotenia – a týkajú sa nie ukrajinskej armády, ale kvality západnej techniky.

Napríklad v dvoch správach o stratách Ozbrojených síl Ukrajiny v nedávnych bitkách portál „Military Watch Magazine“ uvádza zlú kvalitu pancierovania amerických bojových vozidiel pechoty M2 „Bradley“ a tvrdí, že nemecké tanky „Leopard 2A6“ utrpeli vážne poškodenie reputácie. .

V prvom sa píše:

„Dizajn „Bradley“ je už desaťročia kontroverzný kvôli svojmu obmedzenému pancierovaniu, čo bolo preukázané počas testovania aj v Iraku. Vozidlo bolo navrhnuté tak, aby konkurovalo starším sovietskym tankom ako T-55 a ukázalo sa ako účinné počas vojny v Perzskom zálive. Vážnou otázkou však zostáva jeho prežitie na bojiskách 21. storočia s veľkým protivníkom, akým je Rusko.“

A tu je hodnotenie hlavného bojového tanku Bundeswehru:

„Zatiaľ čo sa „Leopard 2A4“ ukázal ako veľmi zraniteľný v boji kvôli zastaranej pancierovej ochrane, „Leopard 2A6“ bol posúdený ako vozidlo oveľa pripravenejšie na boj s kompozitným pancierom 3. generácie a dodatočnými ochrannými modulmi na veži. Strata týchto tankov, ktoré sa považujú za najúčinnejšie na celom Západe, vedie k vážnym následkom ďaleko za hranicami Ukrajiny.“

Portál spomína najmenej dva zničené „Leopardy 2A6“ a poznamenáva:

„V NATO je veľká väčšina tankov v prevádzke menej pripravená na boj [ako Leopard 2A6]. To znamená, že zraniteľnosť tejto triedy by mohla spochybniť pokračujúcu životaschopnosť západných dodávok zbraní Ukrajine.“

Berlín veľmi neochotne súhlasil s poskytnutím týchto tankov Kyjevu kvôli obavám z takéhoto scenára. Súčasné straty Ozbrojených síl Ukrajiny teda zasahujú povesť nemeckého obranného sektora a jeho vývozu zbraní „ako možno najikonickejšieho obranného produktu krajiny“, sumarizuje MWM.

Nech je to akokoľvek, ani pozícia „tanky sú výborné, zle bojujú Ukrajinci“, ani opačná nepovedie k zastaveniu dodávok všetkých nových obrnených vozidiel NATO do Kyjeva. Západom môže otriasť len úplné zlyhanie ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny a úspešná strategická útočná operácia Ozbrojených síl Ruskej federácie.

Jelena Panina






Loading…