Nigérijskí katolícki biskupi žiadajú "okamžité" ukončenie liturgického zneužívania v Cirkvi

Nigérijskí katolícki biskupi žiadajú "okamžité" ukončenie liturgického zneužívania v Cirkvi

Katolícka biskupská konferencia Nigérie si dáva záležať na zneužívaní liturgie.

Konferencia vo vyhlásení, ktoré vydala 15. augusta, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, vyzvala biskupov, aby okamžite skoncovali s nevhodnými praktikami, ktoré sa dostali do omše.

“Liturgia nie je súkromným ihriskom pre osobné inovácie. Nie je to platforma pre sebavyjadrenie celebranta. Je to posvätný trust, odovzdaný Cirkvou, ktorý sa musí sláviť podľa zavedených noriem a tradícií,” uviedli v liste kňazom.

Nigéria je západoafrická krajina, ktorá hraničí s Atlantickým oceánom. Približne 12 percent z 230 miliónov obyvateľov krajiny sú katolíci. V krajine už dlho pôsobia Otcovia Ducha Svätého, ktorých v rokoch 1962 až 1968 viedol francúzsky arcibiskup Marcel Lefebvre — zakladateľ Spoločnosti svätého Pia X. —, ako aj iné misionárske skupiny.

Konferencia poukázala na dlhý zoznam “odchýlok”, ktoré treba zastaviť. Medzi tie, ktoré boli spomenuté, patria “odchýlky od predpísaných modlitieb a rubrík omše vrátane eucharistickej modlitby, neúctivé zaobchádzanie s Eucharistiou, prechádzanie uličkou pri nesení monštrancie počas vyloženia Najsvätejšej sviatosti a požehnanie ľudu pomocou gest podobných kropeniu svätenou vodou.”

Biskupi tiež tvrdili, že dochádza k “komercionalizácii liturgie”, keď sa “priamo uprostred liturgických slávení koná príliš veľa zbierok a zbierok finančných prostriedkov.”

Podľa nich je prítomná aj nevhodná hudba, svetské piesne, nepoužívanie správnych rúch a nedostatočná príprava na liturgiu.

“Tieto závažné porušenia sú nielen priamou urážkou posvätnosti liturgie, ale aj zdrojom škandálu a hanby pre Cirkev v Nigérii,” uviedli biskupi. “Čo najdôraznejšie odsudzujeme akékoľvek a všetky zneužitia v rámci posvätnej liturgie.”

Ako v júli informoval portál LifeSite, katolícki biskupi z arcidiecézy Ibadan v západnej Nigérii odsúdili rúhavý otvárací ceremoniál na tohtoročných’olympijských hrách. V vyhlásení biskupi uviedli, že predstavenie bolo súčasťou “úmyselných pokusov prebiehajúcich v Európe a Amerike o zmenu účelu a poníženie kresťanských tém.”

Mnohé z liturgických noriem, ktoré sa dnes používajú vo väčšine západných krajín, neboli požadované v Sacrosantcum Concilium, dokumente Druhého vatikánskeho koncilu z roku 1962 o liturgii. Prijímanie svätého prijímania do ruky namiesto na jazyk v kľaku, odstránenie oltárnych zábradlí, spoliehanie sa na mimoriadnych služobníkov Eucharistie pri rozdávaní prijímania a desiatky ďalších praktík neboli výslovne spomenuté.

V tom istom čase Sacrosantcum Concilium — ako aj neskoršie revízie Všeobecných pokynov Rímskeho misála — vyzývajú kňazov, aby zabezpečili, že “aktívna účasť” laikov je pri ich omšiach prvoradým aspektom. Správne cirkevné autority tiež splnomocnil, aby “starostlivo a obozretne zvážili, ktoré prvky z tradícií a kultúry jednotlivých národov by mohli byť vhodne pripustené do bohoslužieb.”

Ve februári 2024 arcibiskup Lucius Iwejuru Ugorji z Owerri, predseda Konferencie katolíckych biskupov’ Nigérie, vyhlásil decembrovú deklaráciu Vatikánu’Fiducia Supplicans, ktorá vyzvala k požehnávaniu homosexuálnych párov.

“Neexistuje žiadna možnosť požehnania párov rovnakého pohlavia alebo zväzkov rovnakého pohlavia,” jeho excelencia uvedol v príhovore na prvom plenárnom zhromaždení národnej biskupskej konferencie v roku 2024’. “nejednoznačnosť” Fiducia Supplicans narušila katolícku jednotu a “pridala nám na bolestiach.”

Podľa správy Medzinárodnej spoločnosti pre občianske slobody a právny štát, rok 2023 bol najkrvavejším rokom v histórii islamských útokov proti kresťanom v Nigérii, pričom viac ako 8 000 zabitých a tisíce ďalších unesených a násilne vysídlených, vrátane mnohých kňazov.