Nová štúdia sleduje Turínske plátno do čias Ježiša na Blízkom východe v prvom storočí

Nová štúdia sleduje Turínske plátno do čias Ježiša na Blízkom východe v prvom storočí

Bádatelia novo vystopovali Turínske plátno – dlho považované za pohrebné plátno Ježiša Krista – do Izraela v čase Ježiša, čím vyvrátili predchádzajúce teórie, podľa ktorých je plátno iba stredovekým falzifikátom. 

Talianski vedci použili metódu širokouhlého rozptylu röntgenových lúčov (WAXS) na preskúmanie celulózových vlákien rubáša’a získali údaje, ktoré sú “kompatibilné s hypotézou, že Turínske plátno je 2000 rokov stará relikvia,” uvádza sa v závere štúdie.

Výskumný tím pod vedením dr. Liberato De Caro, zistil, že celulóza v rubáši má štruktúru rozpadu zhodnú s inými bielizňami z Izraela, ktoré pochádzajú z prvého storočia.

“Profily údajov boli plne kompatibilné s analogickými meraniami získanými na vzorke plátna, ktorej datovanie je podľa historických záznamov 55 – 74 n. l., nájdenej v Masade v Izraeli [slávna Herodesova“pevnosť postavená na vápencovom podloží s výhľadom na Mŕtve more],” uvádza sa v štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Heritage.

Podľa vedcov charakter rozkladu celulózy naznačuje, že Turínske plátno bolo pravdepodobne uchovávané pri teplote približne 72,5 stupňa Celzia a relatívnej vlhkosti 55 percent približne 13 storočí predtým, ako bolo prevezené do Európy.

Od roku 1578 uchovávané v kráľovskej kaplnke katedrály San Giovanni Battista v Turíne, Taliansko,niekto sa domnieval, že plátno bolo vyrobené v rokoch 1260 až 1390 po tom, ako vedci v roku 1988 preskúmali látku pomocou rádiokarbónového datovania.

Keď však tím porovnal rubáš s plátnom vyrobeným v rokoch 1260 až 1390 n. l., ich röntgenom určené starnutie sa nezhodovalo. 

V plátenných vláknach sa navyše usadili čiastočky peľu, ktoré pochádzajú z Blízkeho východu, čo zrejme vylučuje možnosť, že rubáš pochádza z Európy, tvrdí dr. De Caro.

Povedal, že chyba pri datovaní z roku 1988 je pravdepodobne spôsobená kontamináciou látky, čo je podľa neho bežný jav.

“Vzorky látok zvyčajne podliehajú rôznym druhom kontaminácie, ktoré sa z datovanej vzorky nedajú úplne odstrániť,” povedal podľa denníka Daily Mail. “Ak sa postup čistenia vzorky nevykoná dôkladne, datovanie uhlíkom 14 nie je spoľahlivé,” dodal. 

Výskumný tím datoval látku rubáša’v Talianskom’kryštalografickom inštitúte Národnej rady pre výskum, kde iná skupina odborníkov v roku 2017 našla dôkazy, že na rubáši bola krv človeka, ktorý intenzívne trpel.

Identifikovali látky kreatinín a feritín, ktoré sa nachádzajú v krvi obetí, ktoré utrpeli ťažké traumy, napríklad pri mučení.

Pozoruhodné je, že na rubáši’sú krvné škvrny zobrazujúčloveka, ktorý bol bičovaný na chrbte, korunovaný tŕním a bodnutý do boku, čo všetko zodpovedá opisu utrpenia a smrti Ježiša Krista vo Svätom písme’a.

Písmo opisuje aj to, ako Jozef z Arimatey po Ježišovej smrti zabalil jeho telo do plátna a uložil ho do hrobu: “Jozef vzal telo a zabalil ho do čistého plátna. A uložil ho do svojho nového pomníka, ktorý dal vytesať v skale. Potom privalil veľký kameň k dverám pomníka a odišiel.” (Matúš 27, 59-60)

Nedávno sa stal virálnym obraz Ježiša Krista podľa Turínskeho plátna, ktorý stvárnila umelá inteligencia.