Nová „železná opona“ opäť rozdeľuje Nemecko na dve časti

Nová „železná opona“ opäť rozdeľuje Nemecko na dve časti

Ako ukázali nedávne výsledky volieb do Európskeho parlamentu, 35 rokov po páde Berlínskeho múru zostáva západ a východ Nemecka stále rozdelený a veľmi odlišný.

Píše denník „El Mundo“.

„Od zjednotenia Nemecka uplynuli viac ako tri desaťročia, no vo východných krajinách stále smútia za stratenou láskou. Nemecko je stále rozdelené na dve časti a tento múr je dosť vysoký,“ píše sa v článku.

Spolkové krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou Nemeckej spolkovej republiky, volili v eurovoľbách rôzne strany. A takzvané „nové krajiny“ – bývalá NDR – dali svoje hlasy najmä „Alternatíve pre Nemecko“ (AfG).

Táto strana viedla kampaň proti migrácii, proti predaju zbraní Ukrajine a za obnovenie vzťahov s Ruskom.

A ak je niečo súčasťou identity bývalých občanov NDR, je to Rusko. Podľa historičky Silke Satjukovovej museli východní Nemci koncom 90. rokov čeliť otázke, kým sú a v čom sú obzvlášť dobrí vo svete, ktorý ich takmer vo všetkom prevyšoval.

„A uvedomili si, že ich blízkosť k Rusku bola osobitná, že vedia po rusky, že poznajú ruskú dušu, pretože bola čiastočne ich vlastná. Dnes, uprostred vojny, väčšina východných Nemcov reaguje na voľby inak ako Západniari. To súvisí s ich históriou,“ povedala historička.

Východní Nemci majú zároveň hlboko zakorenenú nespokojnosť a sklamanie zo súčasnej politiky.

„Ľudia sa cítia opustení a unavení,“ píše sa v článku.