Nový film o katolíckej viere spája kardinála Müllera, biskupa Stricklanda a biskupa Schneidera

Nový film o katolíckej viere spája kardinála Müllera, biskupa Stricklanda a biskupa Schneidera

Kardinál Gerhard Müller, biskup Joseph Strickland a biskup Athanasius Schneider v novom dokumente prezentujú úvahy o štyroch charakteristických znakoch Cirkvi: jednej, svätej, apoštolskej a katolíckej.

Credo je 75-minútový film v réžii poľského novinára Krystiana Kratiuka, ktorý obsahuje rozhovory s Müllerom, Stricklandom, Schneiderom a cisterciánskym mníchom (a včelárom) Janom Pawełom Strumiłovským. Dokumentárny film, ktorý sa natáčal na takých vzdialených miestach ako stredné Poľsko a Astana v Kazachstane, sa v decembri objavil na YouTube v dvoch verziách: V dvoch verziách: anglickej a poľskej. (V anglickej verzii je nemčina Müller’a poľština Strumiłowski’a preložená hlasovým komentárom; v poľskej verzii sú poznámky pod čiarou pre nemecky a anglicky hovoriacich prelátov)

Obe verzie sú k dispozícii v plnom znení.

Film obsahuje krásne zábery — pohľad na biskupa Schneidera, ktorý cestuje po svojej diecéze Astana, je obzvlášť dojímavý — a tradičnú duchovnú hudbu, ktorá podporuje ortodoxné prezentácie veriacich prelátov a mnícha. Napriek tomu film nikdy neupadne do sentimentality; od začiatku je jasné, že všetci muži, s ktorými sa rozprávame, vedú vojnu proti heréze a nepochopeniu toho, čo je Katolícka cirkev.

Biskup Strickland je obzvlášť priamy a očividne sa nebojí rozstrapatiť biskupské perie pri svojej obrane autentickej katolíckej viery.

“… (W)e’sme v čase, keď príliš veľa súčasných nástupcov apoštolov hovorí: ‘Aha, môžeme opustiť to, čo povedali apoštoli, a my’to máme vymyslené, a ideme’inou cestou. A to, čo bolo hriechom, už nie je hriechom; čo bolo pravdou, už nie je pravdou.’To’nie je apoštolské,” hovorí rozhodne.

“Byť apoštolským … znamená byť zakorenený v tradícii a dejinách apoštolov, a ako krásne povedal Benedikt XVI. potrebujeme kontinuitu viery, a nie roztržku,” pokračuje.

“Myslím si, že sme“svedkami mnohých takýchto roztržiek, teda odtrhnutia sa a tvrdenia: ‘Ponecháme za sebou to, čo učili apoštoli, a tradíciu, ktorá nás sprevádzala počas týchto 20 storočí. V 21. storočí to’zanecháme. Našli sme novú cestu. Rozumieme tomu lepšie ako oni kedysi.’To je arogancia, ktorá je naozaj škodlivá a nie je to’to, o čom je Cirkev. Musíme sa pokorne obzrieť späť k apoštolom. Rád hovorím, že musíme byť kresťanmi prvého storočia v 21. storočí. A to je byť apoštolskými kresťanmi.”

Čítajte: Kardinál Müller: ‘Pastoračný’ postoj odtrhnutý od cirkevnej doktríny je koreňom našej krízy

Kratiuk pre LifeSiteNews povedal, že svojím filmom chce čeliť hlasom vo svete, ktoré sa snažia presvedčiť katolíkov, že preto, že niektorí kňazi hrešia a “hojne sa vyskytuje pokrytectvo,” je Cirkev zlá.

“Súhlasíme s tým, že Cirkev je v kríze, možno najväčšej v jej dejinách. Ale stále veríme v Cirkev, ako je to zakotvené v našom vyznaní viery,”uviedol prostredníctvom e-mailu.

Významný poľský novinár a spisovateľ  povedal, že Credo je o tejto trvalej viere v Cirkev, “ukazuje, aká Cirkev je a aká nie je, na rozdiel od propagandy moderny.”

“Ukazujeme, čo znamená byť mystickým telom Kristovým a že Cirkev je oveľa viac ako charita alebo agentúra pre mier a prosperitu,” dodal.

Kratiuk spomenul svoju cestu do Kazachstanu ako “najdôležitejšiu výzvu” pre neho počas výroby filmu. Tam, ako povedal, biskup Schneider jemu a jeho tímu ukázal, “čo znamená byť biskupom.”

“Vidieť biskupa Schneidera medzi kazašskými stepami, kráčať s Najsvätejšou sviatosťou v malej dedinke a potom počuť jeho dôležité slová zaznamenané v katedrále, ktorú postavil v Karagande, bolo niečo naozaj pozoruhodné,” poznamenal.

Kratiuk si myslí, že univerzálnosť Cirkvi, ktorú vo filme krásne ilustrujú ľudia na celom svete spievajúci Nicejské vyznanie viery v latinčine, bola príkladom jeho návštevy u biskupa Schneidera.

“Tu je nemecký biskup narodený v Kirgizsku, ktorý slúži v Kazachstane ľuďom rôznych národností a objavuje sa hovoriaci po anglicky vo filme vytvorenom poľskými novinármi:

Film je samozrejme pre veriacich katolíkov veľmi zaujímavý vzhľadom na prínos troch významných — a titulných — prelátov a Kratiuk pre LifeSiteNews povedal, že bolo pre neho cťou ho natočiť.

“Bolo pre mňa veľkou cťou režírovať film Credo, jediný dokument svojho druhu, v ktorom vystupujú také veľké autority, z ktorých každá je dnes akosi odsunutá na okraj Cirkvi. Ale napriek tomu (odsunutiu na okraj) nikto z nich nestratil vieru v Cirkev,” povedal.

“Dúfame, že tú istú vieru posilnia alebo znovu získajú aj naši diváci, pretože neustále veríme v jednu, svätú, všeobecnú a apoštolskú Cirkev.”

PREČÍTAJTE SI: Bishop Strickland: Pápež František opakovane podkopal ‘jasnosť’ prvého prikázania