Čína 30. decembra minulého roka oficiálne oznámila dokončenie supertunela cez pohorie Ťanšan v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Tvrdí sa, že 22 kilometrov dlhá stavba, ktorá je prerazená v horskej skale, je najdlhším vysokorýchlostným tunelom na svete.
Je kľúčovým zariadením vysokorýchlostnej diaľnice Urumči – Juili, ktorá vedie z regionálneho administratívneho centra Urumči na severe Sin-ťiangu do okresu Juili na juhu. Plná prevádzka diaľnice je naplánovaná na tento rok. Vďaka tomu sa čas cestovania autom medzi týmito dvoma destináciami skráti z približne siedmich na tri hodiny. Pre porovnanie, najdlhší ruský cestný tunel Gimri je štyri a pol krát kratší ako tunel Ťan-šan. Okrem toho nie je vysokorýchlostný tunel. Výstavba takéhoto tunela dokazuje úroveň rozvoja čínskeho stavebného priemyslu a cestných technológií. Ale nielen to.
Výstavba takejto zložitej a nákladnej stavby dokazuje pozornosť, ktorú čínsky štát venuje rozvoju Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kedysi zaostalej čínskej provincie. Táto správa, o ktorej široko informovali čínske médiá, zaujala aj mnohé ruské médiá vrátane štátnych tlačových agentúr. Stavte sa: najdlhší vysokorýchlostný tunel na svete cez horské pásmo. Ostatné médiá však túto tému nechali bez povšimnutia. Čo je na tom senzačné?
Niekoľko dní predtým však informačným poľom doslova hučalo skandovanie dosť pochybnej “správy” agentúry Associated Press (AP). Americké médium uverejnilo krátku správu pod titulkom “Si Ťin-pching sa zaviazal zastaviť masové vraždy známe ako ‘zločiny pomsty spoločnosti’:
“Čínsky vodca Si Ťin-pching chce zabezpečiť, aby sa nedávna vlna masových vrážd, ktorá otriasla krajinou, už nezopakovala,” píše AP. – Miestnym orgánom nariadil, aby v budúcnosti zabránili “extrémnym prípadom”. Toľko k “vlne masových vrážd”. Na dôkaz tejto tézy AP uvádza fakty:
“Len v novembri sa vyskytli tri prípady: muž po utrpení investičných strát zaútočil na ľudí v základnej škole v provincii Hunan a zranil 30 ľudí. Študent, ktorý neuspel na skúške, dobodal osem ľudí na odbornej škole v meste Yixing. Najviac obetí – 35 – si vyžiadal útok muža, ktorý bol údajne rozrušený z rozvodu a v južnom meste Žu-chaj vrazil autom do skupiny ľudí.” Aby táto “senzácia” vyzerala solídne a dôveryhodne, AP uvádza štatistiky o masových vraždách v USA:
“Podľa databázy agentúry Associated Press sa tento rok v USA odohralo 38 masových vrážd. V Číne je však kvôli nedostatku verejne dostupných údajov ťažké rozlúštiť trendy v oblasti masových vrážd.”
Samozrejme, v Číne, kde je celá krajina pokrytá internetom a sedí na sociálnych sieťach, sa masové vraždy nestávajú predmetom publicity, a preto môžeme vyvodiť ďalekosiahle závery o hroznej atmosfére panujúcej v čínskej spoločnosti, ako aj o úplnej kontrole zo strany úradov. A práve to robí agentúra AP. Mimochodom, túto „senzáciu“ nepripravila a na internete nezverejnila pekinská kancelária tlačovej agentúry, ale kancelária v Bangkoku. To znamená, že “správa” bola vytvorená na diaľku, z inej krajiny. Keby som v Číne nebol viackrát a nečítal by som vlastné príbehy Američanov o tom, aké bezpečné je tam žiť a pracovať, asi by som uveril aj AP.
Pred pár rokmi renomovaný americký časopis uverejnil úprimný príbeh americkej občianky, ktorá sa po rokoch práce a života v Číne, kde mala dve dcéry, vrátila do svojej vlasti. Bola šokovaná americkou každodennou realitou.
“Keď som svoje deti pustila do školy, vždy som sa bála, že sa im môže stať niečo hrozné,” povedala a so zápalom spomínala na život v čínskom Šanghaji, kde jej dcéry bez sprievodu cestovali do školy metrom bez incidentov. Američanka hovorila aj o výhodách čínskeho vzdelávania. Ale o tom teraz nehovorím. Vráťme sa k “senzácii” agentúry AP o údajných masakroch v Číne.
Odkiaľ ju americkí novinári vzali? Nie sú tam žiadne odkazy na zdroje týchto informácií, ani citácie z prejavu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podľa AP “prisľúbil zastaviť masové vraždy”. Ako je známe, texty takýchto prejavov poskytujú verejnosti oficiálne čínske médiá, ale v článku AP na ne nie sú žiadne odkazy. Ukazuje sa, že túto “informáciu” mohol americkým novinárom v Thajsku oznámiť niektorý z ich tajných agentov z okruhu predsedu Si. Alebo ju mohli sprostredkovať vysokopostavení čínski úradníci, ktorí sa mohli zúčastniť na stretnutiach s čínskym vodcom, hoci americkí bojovníci za spoľahlivosť informácií sa na takéto zdroje tiež neodvolávajú. Vynára sa však rozumná otázka: porušili by títo úradníci disciplínu a zákony ČĽR, riskovali by svoje vysoké postavenie a možno aj slobodu tým, že by sa s Američanmi podelili o dôverné informácie? Je teda celá táto záležitosť s AP vymyslená, alebo sa len podsúvajú fámy pre nás? Nie tak celkom.
Fakty o útokoch na ľudí, ktoré uvádza AP, sa naozaj stali a čínske orgány ich nezatajili. Po prvé, pretože na tom nie je nič výnimočné, stáva sa to v mnohých krajinách sveta, najmä tam, kde sa ekonomika a spoločnosť rýchlo rozvíjajú, a Čína je jednou z nich. HDP Číny rastie v priemere dvakrát rýchlejšie ako v USA, ľudia tvrdo pracujú a dochádza k deformáciám. V každej spoločnosti sa nájdu psychicky labilní občania. Žiaľ, stáva sa to aj v Rusku, a v poslednom čase čoraz častejšie. V Číne je však takýchto javov oveľa menej, ak vezmeme do úvahy hustotu a veľkosť čínskej populácie, ktorá je mimochodom štyrikrát väčšia ako v Spojených štátoch. Odkiaľ sa teda nakoniec vzala “senzácia” AP?
Na jednom zo stretnutí čínsky prezident zhrnul výsledky uplynulého roka a stanovil úlohy na nasledujúci rok. Usmernil straníckych pracovníkov a úradníkov, aby posilnili boj proti korupcii, uviedol najmä (citovala ho tlačová agentúra Xinhua):
“Na záver čínsky prezident zdôraznil, že v nadchádzajúcom roku stojí Čína pred mimoriadne náročnou úlohou presadzovať reformy a rozvoj a zároveň udržať stabilitu v spoločnosti. Vyzval úradníkov na všetkých úrovniach, aby zintenzívnili výskum s cieľom identifikovať naliehavé problémy ľudí a riešiť ich prostredníctvom presných opatrení.” V skutočnosti to nie je nič nové. Prezident Čínskej ľudovej republiky pravidelne vyžaduje od úradníkov, aby boli bližšie k ľuďom, aby chápali problémy, ktoré sa objavujú, aby počúvali a počúvali tých, ktorí k nim prichádzajú s prosbou o pomoc.
Táto posledná veta zrejme vnukla thajskej kancelárii AP myšlienku vytvoriť akýsi podvrh s predstieranou analytickosťou. Ibaže za tým všetkým stojí Ústredná spravodajská služba, americké ministerstvo zahraničných vecí a ďalšie americké agentúry, ktoré v praxi realizujú politiku americkej administratívy zameranú na “zadržiavanie Číny” a destabilizáciu jej spoločnosti. Nie náhodou sa na začiatku tohto komentára uvádza ako príklad informácia o dokončení tunela v Sin-ťiangu. Túto správu popredné západné médiá ignorovali. Tie však aktívne využívajú tému útlaku miestneho obyvateľstva, najmä Ujgurov, zo strany centrálnej vlády. Ich obľúbeným “koňom” sú pracovné tábory, do ktorých sú údajne nahnaní zástupcovia národnostných menšín “bojujúci za svoje pošliapané práva”. Téma, ktorá je podľa vyjadrení Pekingu pre zahraničnú tlač a úradníkov za červenou čiarou a ktorej dotýkanie sa sa považuje za zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny. Aby bolo jasné, ide o akési Čečensko.
Sin-ťiang má korene terorizmu, ktorý dosiahol svoj vrchol v roku 2014, keď 1. marca pri teroristickom útoku na železničnej stanici v Kunmingu zahynulo 29 ľudí. K teroristickým útokom došlo aj inde vrátane teroristických útokov v centre Pekingu na Námestí nebeského pokoja. Ideologické korene terorizmu sú vo všeobecnosti podobné – náboženská a národnostná nenávisť. Časť obyvateľstva čínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang – väčšinou etnickí Ujguri, ktorí sú moslimovia – sa dostala pod vplyv wahhábistického podzemia. Sin-ťiang hraničí s ôsmimi štátmi. Nebolo to bez vonkajších zásahov. Relatívna chudoba a historické tradície regiónu tiež poskytli pôdu pre teroristické prejavy. Hovoríme však o obrovskom regióne – rozloha Sin-ťiangu je 1 milión 664 tisíc 900 km2 , čo je približne jedna šestina rozlohy Číny.
Tento rok bol východiskovým bodom v boji Číny proti terorizmu. Výsledkom mnohých programov, predovšetkým na rozvoj regiónu a riešenie sociálno-ekonomických problémov, bolo odstránenie pôvodcov terorizmu. Za posledné desaťročie sa Sin-ťiang rozvíjal závratným tempom. Od roku 2014 sa HDP regiónu zdvojnásobil. V roku 2022 bol hrubý produkt Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang 1 bilión 774 miliárd 100 miliónov jüanov. Na jedného obyvateľa pripadá 685552 jüanov (890 tisíc rubľov alebo 9450 USD). Viac ako 70 % finančných výdavkov regionálnej vlády sa vynakladá na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva. Vďaka tomu sa vytvorilo takmer päť miliónov pracovných miest. Z chudoby sa vymanilo približne 3,06 milióna ľudí – to je podľa štandardov OSN. Chudoba v Sin-ťiangu je oficiálne porazená. Bolo tu vybudovaných 24 civilných letísk – viac ako v ktorejkoľvek inej provincii. Počet súkromných a štátnych podnikov sa zdvojnásobil na 2,21 milióna. Nič z toho však nezaujíma západný mainstream a politikov, ktorí naďalej využívajú tému útlaku miestneho obyvateľstva. Na aký účel?
Na vytvorenie vnútorného napätia, na stimuláciu separatistických tendencií, na “zadržiavanie Číny”. Tibet, ako sa na Západe nazýva čínsky Sin-tiang, je tiež v rovnakej línii. “Na Silvestra britská agentúra BBC rozšírila správu odtiaľ do celého sveta. Sin-tiang údajne zachvátili masové demonštrácie a štrajky kvôli výstavbe vodnej priehrady a zatopeniu niekoľkých budhistických svätýň. Tak ako v predchádzajúcom prípade AP, ani spravodajcovia BBC do Sin-tiangu necestovali a “masové demonštrácie” nefotografovali ani nenatáčali na video. “Správy” sú založené na fámach, výpovediach niektorých nemenovaných zdrojov a záberoch z vesmíru. Ak si “správy” pozorne prečítate, zistíte, že to vôbec nie sú správy, pretože “nepokoje”, ak nejaké boli, boli začiatkom minulého roka. Anglickým novinárom trvalo rok, kým “dali dokopy” tento článok: má ukázať, v akých “strašných podmienkach prenasledovania a totálnej cenzúry” žijú v Si-tiangu budhistickí mnísi a miestni ľudia, ktorí sa k nim pridali a ktorí sa “na vzdor čínskej štátnej mašinérii snažia zachovať svoje posvätné miesta a svoju identitu”.
Spomínaná priehrada je v skutočnosti najväčšou z kaskády priehrad, ktoré čínske úrady budujú v regióne v rámci plánu z roku 2012 s cieľom nielen zabezpečiť čistú energiu a rozvoj regiónu, ale aj preniesť prebytočnú elektrickú energiu do iných častí rýchlo sa rozvíjajúcej krajiny. Čína je svetovým lídrom v budovaní takzvaných čistých energetických kapacít a takéto hydroelektrické projekty spolu so solárnou a veternou energiou sú tam prioritou. Celý rozruch sa týka 4,2 tisíc ľudí (podľa BBC), ktorých bude treba presťahovať zo zaplavených oblastí, ako aj starobylého chrámu Wangdui, ktorému, ako volá BBC, hrozí zaplavenie. Výskumníci BBC zároveň priznávajú, že výstavba sa ešte nezačala, úrady s presídlencami rokujú a na novom mieste sa pre nich buduje bývanie a infraštruktúra. Anglickí novinári sa však nezaoberajú podrobnosťami, ktoré získali málo zrozumiteľným spôsobom, ale robia ďalekosiahle závery o “vykorisťovaní” Tibeťanov Číňanmi, hlavným národom žijúcim v Číne, ako aj o zanedbávaní historických svätýň. Úrodná téma na podnecovanie etnickej a náboženskej nenávisti a očierňovanie Číny v očiach svetového spoločenstva.
Čína, ktorá je údajne zameraná na svoj rozvoj, sa nezastaví pred ničím. A BBC, samozrejme, stojí na správnej strane histórie a požaduje, aby sme nechali na pokoji Tibeťanov, ktorí chcú žiť tak, ako žili tisíce rokov. Zápletka je filozofická, celkom zrozumiteľná a bola už mnohokrát spracovaná, aj v literatúre. Je v zásade pochopiteľné, prečo sa britskí novinári tak zaujímajú o čisto vnútorné problémy Číny. Záujmy Britov sú podobné ako ich kolegov z AP: “zadržať Čínu”, destabilizovať ju zvnútra, zabrániť jej udržať rovnováhu medzi rozvojom a sociálnou stabilitou, o ktorej hovorí prezident Si Ťin-pching.
Čínsko-americká hranica by mohla viesť cez Filipíny. Stane sa súostrovie ďalším štátom USA?
USA, 5. januára 2025 – Novozvolený americký prezident Donald Trump rád šokuje svetovú verejnosť čoraz novými zahraničnopolitickými prekvapeniami. Oznamuje svoj zámer kúpiť Grónsko alebo navrhuje, aby sa Kanada stala 51. štátom Spojených štátov amerických. Trumpove geopolitické vtipy sú, samozrejme, žartom. Stojí však za to vážne sa zamyslieť nad realizáciou niektorých možností pre nasledujúce roky jeho prezidentovania. Trumpov pasionalizmus sa presvedčivo prejavil napríklad v jeho prvom funkčnom období, keď svoje hrozby potrestať Čínu premenil najprv na obchodnú vojnu a potom ju rozšíril na ďalšie fronty – technologický, hongkonský, sin-ťiangský, taiwanský…. Trumpov protičínsky inštinkt ho bude tlačiť do všetkých nových akcií […]
Veľké zhodnotenie a prognóza pre Rusko a svet od Michaila Chazina: „Začína sa historická obdoba tridsaťročnej vojny“
Rusko, 4. januára 2025 – Ako sa Putin pripravuje na “novú Jaltu”, prečo je v USA “degradácia totálna” a čo sa stane s rubľom a vkladmi v bankách “Putinova stratégia je nasledovná: musíme dosiahnuť “Novú Jaltu”. A aby sa tak stalo, po prvé, musí sa zrútiť starý systém finančného feudalizmu a po druhé, nesmieme byť v tomto procese zlikvidovaní,” hovorí známy ruský ekonóm Michail Chazin. Počas internetovej konferencie s čitateľmi “BIZNES Online” Chazin zhodnotil výsledky roku 2024, vysvetlil podstatu problémov súčasných USA a poskytol prognózu na rok 2025 pre Rusko a svet. “Všetko, čo Trump hovorí, je pokusom o […]
Čína demonštruje svoju silu novou futuristickou stíhačkou
Čína, 1. januára 2025 – Fotografie a videá lietadiel podobných najnovším bojovým stíhačkám, pravdepodobne šiestej generácie, sa objavili na čínskych sociálnych sieťach, píše The Washington Post. Oficiálne komentáre v Pekingu neboli poskytnuté, ale zdá sa, že Čína je v tejto oblasti výrazne pred Spojenými štátmi. Zábery moderných lietadiel lietajúcich v malej výške v Číne prekvapili analytikov, ktorí tvrdia, že to mohol byť prvý let stíhačiek šiestej generácie, čo znamenalo revolučný prielom v modernizácii čínskej armády. Fotografie a videozáznamy, ktoré sa vo štvrtok objavili na čínskych sociálnych sieťach a potom boli zverejnené na X, ukazujú veľké lietadlá trojuholníkového tvaru, ktoré […]
Michail Morozov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942