Odbory vyzbierali milión podpisov a hrozia paralyzovaním Francúzska

Odbory vyzbierali milión podpisov a hrozia paralyzovaním Francúzska

Vo Francúzsku už po piatykrát odbory protestovali vo štvrtok generálnym štrajkom a pochodmi proti plánovanej dôchodkovej reforme vlády, ale protesty boli oproti predchádzajúcim protestom obmedzené kvôli školským prázdninám.

Účelom organizátorov protestu je neustále vyvíjať tlak na poslancov parlamentu, aby odmietli vládny návrh na zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo súčasných 62 na 64 rokov. Rozprava v Národnom zhromaždení potrvá do piatkovej polnoci. Návrh zákona sa dostane do Senátu na budúci týždeň.

Odbory uviedli, že ak vláda napriek protestom neupustí od dôchodkovej reformy, 7. marca bude vyhlásený časovo neobmedzený štrajk, ktorý paralyzuje celú krajinu.

Vzhľadom na to, že vzdelávacie inštitúcie sú teraz zatvorené z dôvodu školských prázdnin a veľká časť francúzskych rodín trávi prázdniny mimo svojich domovov, účasť na pouličných demonštráciách a štrajkoch je menšia ako pri predchádzajúcich protestoch.

14% železničiarov sa vo štvrtok nedostavilo do práce v porovnaní s 25% minulý utorok. Vo štvrtok premávalo 75% vlakov. V Paríži nedošlo k žiadnemu prerušeniu verejnej dopravy. Zároveň bolo vopred zrušených 30% letov na parížskom letisku Orly.

Štátna energetická spoločnosť EDF oznámila, že výroba elektriny v krajine do štvrtka klesla v troch jadrových reaktoroch, ale spotrebiteľov sa to nedotklo a nikde k výpadkom elektriny nedošlo.

Online-petícia protestného hnutia, ktorú spustili odbory, mala do stredy takmer milión podpisov. Približne rovnaký počet sa podľa úradov zúčastnil v predchádzajúcich dňoch protestných pochodov vo viac ako dvesto mestách. V sobotu podľa ministerstva vnútra vyšlo do ulíc 963.000 ľudí, odborári napočítali 2,5 milióna protestujúcich. Polícia vo štvrtok očakávala 450.000 až 650.000 demonštrantov po celej krajine.

O návrhu reformy menšinovej vlády sa rokuje v Národnom zhromaždení. Ľavá opozícia spustila obštrukčný útok a predložila tisíce pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k návrhu zákona. Vo štvrtok ráno ľavica stiahla asi tisíc pozmeňovacích návrhov, no na prerokovanie čaká ešte takmer 11.000 pozmeňovacích návrhov.

Reforma má za cieľ uviesť dôchodkový systém do rovnováhy do roku 2030, potom si podľa vlády môžu vyžiadať už len dodatočné zmeny. V priebehu posledných troch desaťročí francúzske vlády iniciovali niekoľko veľkých dôchodkových reforiem, aby kompenzovali starnúcu spoločnosť a nedostatok dôchodkových fondov, všetko to bolo sprevádzané veľkými protestmi.

Dôchodkovú reformu sľúbil prezident Emmanuel Macron vo svojej kampani pred svojím prvým funkčným obdobím v roku 2017 a potom ju oznámil ako hlavné opatrenie svojho druhého funkčného obdobia, ale keďže nemá v parlamente potrebnú väčšinu na schválenie zákona, tvrdohlavé protestné hnutie môže otriasť postojom vlády k tejto otázke.






Loading…