Ontárijskí sudcovia rozhodli v prospech 40 dní za život, žaloba proti pro-potratovému TikTokeru môže pokračovať

Ontárijskí sudcovia rozhodli v prospech 40 dní za život, žaloba proti pro-potratovému TikTokeru môže pokračovať

Sudca v Ontáriu rozhodol, že organizácia 40 dní za život môže pokračovať v súdnom spore proti digitálnemu aktivizmu používateľa TikTok, ktorý chcel narušiť ich modlitbové vigílie za život. 

Odvolací súd v Ontáriu 2. augusta rozhodol, že 40 dní za život, skupina za život so sídlom v Texase, ktorá pôsobí aj v Kanade a organizuje 12-hodinové modlitebné vigílie na verejných priestranstvách, môže pokračovať v súdnom konaní proti propotratovej aktivistke Brooke Dietrichovej, ktorá sa zamerala na ich modlitebné vigílie na TikToku.  

“Slobodná a demokratická spoločnosť je taká, ktorá je odhodlaná umožniť každému hovoriť to, čo chápe ako pravdu o najhlbších otázkach bytia a rozkvetu, a presadzovať zákony a politiky, ktoré to odrážajú,” napísal sudca Bradley Miller.  

Začiatkom roka 2021 začala Dietrichová, študentka postgraduálneho štúdia, zverejňovať videá na TikTok, v ktorých povzbudzovala aktivistov za potraty, aby narušovali modlitebné vigílie organizované organizáciou 40 dní za život. Jedno z jej videí zaznamenalo viac ako 300 000 pozretí.  

Dietrichová vo videu navrhovala, aby sa diváci zaregistrovali na modlitebné vigílie a  potom sa na nich neukázali. 40 dní za život sa spolieha na to, že sa dobrovoľníci zaregistrujú na ich webovej stránke a potom sa v určenom čase na verejných uliciach modlia za ukončenie potratov.   

Takisto navrhla divákom, aby podávali správy na Facebooku, v ktorých tvrdia, že ich 40 dní za život obťažuje, a predstierali, že si kupujú tovar na webovej stránke tejto pro-life organizácie .  

40 dní za život sa rýchlo snažilo získať súdny príkaz na zastavenie Dietrichovej’cielených TikTokov, na čo žena podala vlastné odvolanie na zastavenie príkazu.

“Tvrdila, že jej digitálny aktivizmus bol záležitosťou snahy ‘vyslať posolstvo,’” v rozhodnutí sa uvádza.  

“Uvádzala negatívne komentáre o 40 dňoch za život a jej aktivitách vrátane tvrdenia, že 40 dní klamalo, šírilo ‘nepravdivé zdravotné informácie’ a zapájalo sa do ‘šírenia strachu’ a obťažovania,” pokračovalo rozhodnutie. “V ďalších dvoch videách pani Dietrichová zverejnila kontaktné údaje na dvoch zamestnancov 40 Days’” 

“Niekoľko jej videí nabádalo ostatných, aby zasahovali do aktivít a vigílií 40 Days’,” vysvetlil Miller. “To sa kvalitatívne líši od protireči. 40 dní nemalo námietky voči vyjadreniam pani Dietrichovej’za voľbu alebo jej postoju proti protestom proti potratom v nemocniciach. Vyjadrila len znepokojenie nad marením jej činnosti.” 

“Vo svojej podstate tieto prejavy nezahŕňali snahu o protirečenie prejavu prejavom,” uviedol súd. “Namiesto toho pani Dietrichová, ako aj jej manželia, sa snažili o protirečenie prejavom. Dietrichová údajne viedla kampaň s cieľom zabrániť 40 dňom, aby sa organizovali a vyjadrovali svoje názory.”  

Toto je druhé víťazstvo zástancov života v priebehu dvoch týždňov. V júli londýnska mestská rada oznámila, že upustila od plánov na vydanie nového nariadenia, ktorého cieľom bolo obmedziť vystavovanie niektorých obrázkov vrátane obrázkov obetí potratov na verejných priestranstvách.