Pápež František vymenoval prvú ženu do čela vatikánskeho dikastéria

Pápež František vymenoval prvú ženu do čela vatikánskeho dikastéria

Pápež František dnes vymenoval rehoľnú sestru za vedúcu vatikánskeho dikastéria, čím sa sestra Simona Brambilla stala prvou ženou na čele úradu v Rímskej kúrii.

Výber vedúceho dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života bol zverejnený prostredníctvom tlačového bulletinu Svätej stolice na sviatok Zjavenia Pána.

Sestra Simona Brambilla sa stala prvou ženou na čele úradu v Rímskej kúrii. Brambilla z Misijnej spoločnosti Consolata sa teraz stane prefektkou dikastéria, čím prevezme funkciu po notoricky protitradičnom kardinálovi Jo&nbspatilde;o Braz de Avizovi. Vďaka novej pozícii bude môcť pokračovať vo svojom otvorenom úsilí o&nbspzvýšenie počtu vedúcich pozícií žien v Cirkvi.

Päťdesiatdeväťročná Brambilla pôsobila ako sekretárka dikastéria od októbra 2023, pričom bola prvou ženou na tejto pozícii. Bola totiž jednou zo siedmich žien, ktoré boli do dikastéria vymenované ako konzultorky – čo bolo samo o sebe prelomovým krokom.

Brambilla pôsobila v rokoch 2011 až 2023 dve funkčné obdobia ako generálna predstavená misionárok Consolata, pričom predtým bola šesť rokov generálnou radkyňou.

Dnes bolo oznámené aj vymenovanie kardinála Ángela Fernándeza Artimeho za proprefekta toho istého dikastéria. Šesťdesiatštyriročný Artime bol vymenovaný za kardinála v septembri 2023 a v rokoch 2014 až 2024 bol bývalým predstaveným saleziánov. Španiel bol bez významnej pozície, odkedy minulý rok opustil úlohu šéfa saleziánov, čo vyvolalo veľa špekulácií o tom, kam by mohol byť presunutý, pričom mnohí predpokladali, že Artime bude vymenovaný za prefekta dikastéria falebo inštitútov zasväteného života.

Keď je teraz kardinál podriadený rehoľníčke, Františkov’ výber je udalosťou, ktorú si budú všímať ako kľúčovú tí, ktorí túžia vidieť dosiahnutie cieľov, ako je napríklad svätenie žien.

Brambilla je prvou ženou, ktorá povedie dikastérium v Rímskej kúrii, hoci ženy – ako Barbara Jatta, riaditeľka Vatikánskych múzeí, a sestra Raffaella Petrini, generálna sekretárka Governatorátu Mestského štátu Vatikán – už vďaka Františkovi pôsobia na pozoruhodne vysokých pozíciách vo Vatikáne.

Od roku 2022, keď František’ zverejnil v apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium dlho očakávané reformy Rímskej kúrie, sa umiestňovanie žien na vedúcich pozíciách neustále zvyšuje. Tak sa zmenila aj štruktúra a fungovanie kúrie, aby viac zodpovedala Františkovmu’ štýlu “synodálneho” riadenia, ktorý sa zásadne opiera o kuriálne osobnosti, ktoré budú pracovať v súlade s jeho želaniami.

Čítajte: Pápež František reformuje Rímsku kúriu, tvrdí, že každý laik môže zastávať ‘riadiace’ pozície vo Vatikáne

Dikastérium pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života (DICLSAL) má kompetencie nad rehoľnými a laickými inštitútmi, rádmi, kongregáciami a spoločnosťami mužov a žien v Katolíckej cirkvi, a preto Brambilla’v tejto funkcii má významné právomoci.

Úrad proprefekta je pre dikastérium od dnešného dňa nový, hoci v Rímskej kúrii nie je nový. Kardinál Luis Antonio Tagle pôsobil ako proprefekt dikastéria pre evanjelizáciu od júna 2022.

V posledných rokoch sa pod vedením Braz de Aviza dikastérium DICLSAL neslávne preslávilo implementáciou Františkovho’Kor Orans dokumentu, ktorý vydal v prísnejšej kontrole Vatikánu nad rehoľným životom a bol široko – hoci často potichu – používaný proti kláštorom a rehoľným rádom, ktoré sa vyznačovali prílišnou tradičnosťou podľa predstáv rímskych úradníkov.

ČÍTAJTE: Tradičné mníšky v Pensylvánii sa ‘postavia a budú bojovať’ proti útoku Vatikánu’na kontemplatívny život

Pri obmedzovaní už existujúcich skupín sa reskript z roku 2022 prostredníctvom dikastéria zabránil diecéznym biskupom autonómne zakladať akékoľvek skupiny veriacich, ktoré by sa chceli stať rehoľnými inštitútmi alebo spoločnosťami, pričom tento krok bol označený za pokus zabrániť vzniku akýchkoľvek nových tradičných spoločenstiev.

Tradičné a kontemplatívne rehoľné spoločenstvá sú pod čoraz väčším tlakom Vatikánu, najmä od zverejnenia Kor Orans  a dokumentu z roku 2016 Vultum Dei quaerere. Páter Maximilián Mária Dekan, bývalý františkán Nepoškvrnenej a kaplán diskalcedských karmelitánok vo Fairfielde v Pensylvánii, varoval, že pod vedením Braza de Aviza dikastérium “len zničí povolania a spôsob života.”

Od promulgácie Traditionis Custodes v roku 2021 sa tradičné omšové skupiny, ako napríklad Bratstvo sv. Petra, Inštitút Krista Kráľa a Inštitút Dobrého pastiera teraz spadajú do pôsobnosti DICLSAL.

Ak bolo uplynulé leto zaplavené fámami o novom dokumente, ktorý má obmedziť tradičnú omšu, Brambilla’v novej úlohe by mohla oveľa užšie spolupracovať s Františkom v otázke budúcnosti tradičných rádov. Začiatkom roka 2023 sa objavili správy, že práve Brambilla’svo’j dikastérium – v tom čase vedené Brazom de Avizom – zverejní nové obmedzenia tradičnej omše, ale tieto fámy sa nikdy nenaplnili.

Keďže František pokračuje v “novom pohľade” na kúriu, ktorý zahŕňa ženské riadiace funkcie, a zároveň stále umožňuje otvorenú diskusiu na tému diakoniek, Brambilla pravdepodobne nezostane jedinou ženou vymenovanou do takejto vedúcej funkcie, kým bude František nažive.