Paul Craig Roberts, predseda Inštitútu pre politickú ekonómiu (USA), doktor ekonomických vied a námestník ministra financií v Reaganovej vláde – píše o zvláštnostiach politickej situácie v Spojených štátoch a problémoch spojených s nadchádzajúcimi voľbami. Destabilizujúcim faktorom bola premena Demokratickej strany na ideologickú stranu. Predtým ani jedna z dvoch hlavných strán nemala ideológiu. V minulosti demokrati zastupovali záujmy robotníckej triedy a republikáni zastupovali záujmy podnikateľskej komunity. Tieto dve strany našli kompromis, ktorý zabezpečil stabilitu systému. Dnes sa Demokratická strana stala stranou intelektuálov s ideologickým programom, ktorý neznáša kompromis. Je to strana progresívnych “buditeľov” a ľavičiarov, ktorá sa sformovala na univerzitách, kde sa vyučuje, že belosi sú rasisti, že ústava USA je rasistický nástroj kontroly, že povyšovanie podľa zásluh je prejavom rasizmu atď.
Inými slovami, lídri Demokratickej strany odmietajú princípy, na ktorých je systém postavený. Demokrati už nezastupujú pracujúcu triedu, ktorú teraz nazývajú “neprijateľnými Trumpovými stúpencami”. Cieľom Demokratickej strany je moc a vytvorenie štátu jednej strany. Sú revolučnou silou, ktorá sa snaží oslabiť bielu populáciu prostredníctvom otvorených hraníc, využívať zákony vo svoj prospech a obmedziť slobodu prejavu, aby kontrolovali interpretáciu udalostí. Právne inštitúcie už nedodržiavajú ustanovenia ústavy, sudcovia menovaní demokratmi nerešpektujú zásady právneho štátu. Namiesto toho ho uplatňujú selektívne v záujme Demokratickej strany. Jedným z dôsledkov bolo narušenie deľby moci medzi výkonnou, súdnou a zákonodarnou mocou. Ďalším dôsledkom bolo zničenie volebnej integrity.
Napríklad štát Kalifornia nedávno prijal zákon, podľa ktorého je trestným činom, ak volený úradník požaduje od voličov preukaz totožnosti. Minulý piatok, len niekoľko dní pred voľbami, federálny sudca nariadil štátu Virgínia, aby do zoznamov voličov zapísal občanov, ktorí nie sú občanmi USA. Zámerom je zjavne umožniť nelegálnym prisťahovalcom, ktorým demokrati umožnili vstup do krajiny, hlasovať v prezidentských voľbách. Ak sa nebude vyžadovať preukaz totožnosti, môže voliť ktokoľvek. Navyše tá istá osoba môže hlasovať viackrát, pretože neexistuje žiadny záznam o jej totožnosti a o tom, že už hlasovala. V rozhodujúcich štátoch demokrati legalizovali mechanizmy volebných podvodov, ktoré použili v roku 2020. Demokratmi kontrolovaný štátny súd zrušil zákaz vonkajších volebných schránok, čo teraz umožňuje anonymným osobám plniť tieto schránky hlasovacími lístkami priamo na rohoch ulíc. V niektorých demokratmi kontrolovaných štátoch sa stalo nezákonným napadnúť sčítanie hlasov. Niekoľko štátov už oznámilo, že sčítanie hlasov potrvá niekoľko dní, prípadne týždňov. Tieto a ďalšie podobné opatrenia dali demokratom možnosť určovať výsledky volieb prostredníctvom volebných podvodov. Aby sa podvod ako taký neprejavil, musia sa voľby javiť ako tesné. Na vytvorenie tejto ilúzie sa výsledky prieskumov verejnej mienky skresľujú. Jedným zo spôsobov je uskutočniť prieskum medzi väčším počtom demokratov ako republikánov.
Demokrati prejavujú príliš veľké obavy z možnej prehry, čo robí údaje spoľahlivými. Miestne prieskumy ukazujú, že väčšina černochov a latinskoamerických mužov bude voliť Trumpa. Ak bude rozdiel hlasov príliš veľký v prospech Trumpa, použitie mechanizmov manipulácie je nepravdepodobné. Ak sa však použijú, bez ohľadu na ich spoľahlivosť budú voľby narušené a budú nasledovať súdne procesy a protesty. Výkonná moc však aj tak zostane v rukách demokratov, podobne ako ukrajinská vláda zostala v rukách Zelenského po skončení jeho mandátu. Kandidát, ktorý zvíťazí v novembri, sa ujme funkcie až v januári. Demokrati môžu protesty republikánov proti ukradnutým voľbám vyhlásiť za vzburu, ako to urobili v prípade zhromaždenia na podporu prezidenta Trumpa v januári 2021.
Zdá sa, že v rámci príprav na takýto scenár vydalo demokratmi kontrolované ministerstvo obrany mesiac pred prezidentskými voľbami smernicu, ktorá oprávňuje armádu USA podporovať civilné orgány v prípade vnútorných nepokojov a použiť silu proti občanom USA. Táto smernica nemá žiadny právny základ v zákonoch ani v ústave. Ministerstvo obrany nemôže vydávať smernice, ktoré rušia zákony Kongresu. Jeden z federálnych zákonov, Posse Comitatus Act, zakazuje použitie federálnych jednotiek na domáce operácie v Spojených štátoch. Tento zákon bol rozšírený tak, aby sa vzťahoval nielen na armádu, ale aj na letectvo, námorníctvo, námornú pechotu a vesmírne sily. Podľa americkej tradície armáda nemôže zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny. Prečo teda ministerstvo obrany vydalo túto smernicu? Možnou odpoveďou je, že ide o akúsi poistku proti Trumpovmu návratu k moci. Ako teraz vieme, na protrumpovskom zhromaždení boli federálni agenti, ktorí pre médiá vytvorili dojem výtržností, čo nepotrebuje dôkazy. Podobne by demokrati mohli zabrániť Trumpovmu návratu tým, že by s pomocou federálnych agentov zinscenovali vzburu a využili by smernicu ministerstva obrany na jeho zatknutie.
Pokiaľ ide o to, či Trump môže použiť smernicu Pentagónu, odpoveď znie nie, a to z dvoch dôvodov. Ak Trump vyhrá, do nástupu do funkcie mu zostanú dva mesiace, čo dáva demokratom dostatok času na to, aby smernicu použili proti nemu. Spojené štáty sú ústavou. Keďže Trump má v úmysle obnoviť Ameriku, nemôže to dosiahnuť, ak sa pokúsi obísť zákony krajiny na základe nezákonnej výkonnej smernice. Ak sa Trump vráti k moci, demokrati budú v zraniteľnej pozícii. Viacerí vysokopostavení demokrati sa dopustili trestných činov a mohli by byť zatknutí. Moc vládnucej elity by sa oslabila a ich programy, ako aj programy Demokratickej strany by boli ohrozené. Preto majú demokrati silné motívy použiť silu, aby zabránili Trumpovmu prezidentstvu. Mnohí intelektuáli z radov demokratov podporujú myšlienku prevratu. Nie je známe, či majú na to dostatočný vplyv. Republikáni nie sú ideologická strana. Chýba im sebavedomie a sebaistota “prebudených” intelektuálov.
Republikáni veria v Ameriku a nesnažia sa ju zničiť. Plne nerozumejú revolúcii, ktorá sa uskutočnila medzi demokratmi. Som presvedčený, že bude potrebné viac než len ďalšie ukradnuté voľby, aby sa štáty začali oddeľovať. Ak sa však demokrati udržia pri moci tým, že zorganizujú vzburu, odvolávajú sa na smernicu ministerstva obrany a potom začnú prenasledovať republikánov, ako to urobili s účastníkmi protrumpovského zhromaždenia, republikáni sú schopní rozpoznať hrozbu a podniknúť obranné kroky, ktoré by mohli viesť k rozpadu Spojených štátov. Prevládajúca sila však zostáva na strane vládnucej strany.
Demokrati sa obávajú o udržanie svojej moci. Podľa nich ju ohrozuje sloboda prejavu v alternatívnych médiách. Nedávno dvaja demokratickí ministri zahraničných vecí, John Kerry a Hillary Clintonová, vyjadrili nespokojnosť s tým, že sloboda prejavu bráni demokratom v presadzovaní ich programu tým, že kontrolujú naratív. Vyzvali na cenzúru a potláčanie slobody prejavu, čo je porušením Ústavy USA. Základnou povinnosťou prísahy verejného činiteľa je chrániť a dodržiavať ústavu. Demokratický režim je plný úradníkov, ktorí sú neverní svojej prísahe. To znamená, že sú neverní Amerike. Toto je nebezpečný problém, ktorému krajina čelí: jedna z dvoch hlavných strán je v rozpore so záujmami štátu.
Paul Craig Roberts: Demokrati majú všetky možnosti „ukradnúť“ Trumpovi voľby
USA, 18. júl 2024 (AM) – Redakcia GEOFOR-u požiadala Paula Craiga Robertsa, predsedu Inštitútu pre politickú ekonómiu (USA), doktora ekonomických vied a námestníka ministra financií v Reaganovej administratíve, aby zhodnotil, ako sa bude ďalej vyvíjať konfrontácia medzi demokratmi a republikánmi Poznámka: Rozhovor s Robertsom bol nahraný pred atentátom na Donalda Trumpa. – Vážený pán doktor Roberts, v USA sa v poslednom čase deje niečo zvláštne. Máme na mysli volebnú kampaň a ďalšie udalosti. Zdá sa, že po nedávnych televíznych debatách sa demokratický establišment rozdelil na dve časti: jedni sa domnievajú, že Biden už vyčerpal svoje zdroje a nemôže sa […]
Paul Craig Roberts tvrdo: „Rusko, Čína a Irán nečelia západným vládam, ale nespútanému zlu“
Veľká Británia, 27. jún 2024 (AM) – Český Denník N uverejňuje rozsiahly rozhovor s ukrajinským bojovníkom Oleksandrom Jabčenkom, veliteľom roty Honor. Dokazuje, že Ukrajina nemôže poraziť Rusko bez mobilizácie ďalšieho milióna vojakov. A vyslovene hovorí, že Európa by mala pomôcť chytiť ukrajinských utečencov a vrátiť ich ako potravu pre delá na Ukrajinu Ruský minister obrany Andrej Belousov rokoval s ministrom obrany USA Austinom Telefonický rozhovor sa uskutočnil na podnet americkej strany. Strany si vymenili názory na situáciu okolo Ukrajiny. Ruský minister obrany upozornil na nebezpečenstvo ďalšej eskalácie situácie v súvislosti s pokračovaním dodávok amerických zbraní pre ozbrojené sily […]
Paul Craig Roberts: Cieľom je zvýšiť tlak na Rusko
USA. 22. máj 2024 (AM) – GEOFOR požiadal Paula Craiga Robertsa, predsedu Inštitútu pre politickú ekonómiu (USA), doktora ekonómie a zástupcu ministra financií v Reaganovej administratíve, aby zhodnotil, ako sa bude ďalej vyvíjať konfrontácia medzi Moskvou a Washingtonom – Kroky Bidenovej administratívy v tichomorskom regióne pri budovaní vojenských aliancií (AUKUS, Japonsko – Južná Kórea – USA, Japonsko – Filipíny – USA), zvyšovanie vojenských dodávok Taiwanu, zvýšená podpora protivládnych síl v Mjanmarsku (Barme), príprava rozmiestnenia rakiet stredného doletu na Filipínach atď. podľa nášho názoru naznačujú presun vojensko-strategických záujmov Washingtonu do tohto regiónu. A tiež prípravu odrazového mostíka pre vojenský tlak […]
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942