PELLEGRINI AJ KALIŇÁK ZAVÁDZAJÚ VEREJNOSŤPriatelia, dva dni sme čakali v OZ V…

🔎 PELLEGRINI AJ KALIŇÁK ZAVÁDZAJÚ VEREJNOSŤ

Priatelia, dva dni sme čakali v OZ VOĽNÁ ZÓNA, kto sa seriózne vyjadrí, ale márne čakáme od alternatívy vyjadrenie. Tak to poviem ja, Miro Heredoš za nás.

Prezident Pellegrini aj minister obrany Kaliňák prezentovali, že ako odpoveď na zastavenie ropy z Ukrajiny by sme mali urobiť protiopatrenia; prerušiť dodávku elektriny na Ukrajinu. Krok by sa stretol s podporou verejnosti, pretože tá má pomoci Ukrajine už plné zuby aj vzhľadom na jej očividný nevďak.

To, čo hlásali Pellegrini s Kaliňákom je však, vážení občania, opäť zavádzanie verejnosti a vytváranie dymových clon na úrovni propagandy. Myslím, že prezident si takéto veci nemôže dovoliť už vôbec.

K žiadnemu recipročnému zastaveniu dodávok elektriny na Ukrajinu nedôjde a nemôže dôjsť.

Vsuvka č. 1] Ukrajina mala donedávna izolovanú elektrifikačnú sústavu a pripravovovala prepojenie svojej sústavy s európskou prenosovou sústavou, pretože nechceli byť napojení najmä na Ruskú federáciu. K rýchlemu prepojeniu Ukrajiny s Európou (čo sa týka elektrickej energie) prinútila krajinu až vojna.

Vsuvka č. 2] Ukrajina takisto trpí v dôsledku vojny nedostatkom elektrickej energie, keďže podľa rôznych zdrojov je približne 50 % elektrickej rozvodovej sústavy a rovnako 70 % zdrojov na výrobu elektrickej energie zničených.

🔎 TERAZ POINTA

Výrobu elektriny má Slovensko plne pod kontrolou cez štát iba vo vodnej elektrárni v Gabčíkove a v Žiline.

Najviac elektriny u nás vyrábajú Slovenské elektrárne (SE), kde však štát vlastní iba tretinový podiel; zvyšok vlastní taliansky Enel a český EPH (Dzurindova privatizácia).

Na slovenskom trhu sú zaregistrované desiatky obchodných spoločností z ktorých mnohé sú súčasťou nadnárodných koncernov, ako napríklad České energetické závody (ČEZ) či francúzsky EDF Trading. Nie je známe, ktorí z nich predávajú elektrinu na Ukrajinu, pretože to zrejme spadá do ich obchodného tajomstva.

Vláda SR teda nemôže sama rozhodovať o tom, kam pôjde či nepôjde elektrina vyrobená napríklad v jadrových blokoch v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach – štát elektrinu nevyrába a teda nevlastní a preto nemôže rozhodovať o zastavení jej predaja.

Slovensko, teda štát ani štátny SEPS v zmysle platnej legislatívy nie sú oprávnení obchodovať s elektrinou.

Obchody realizujú obchodníci s elektrinou (!) na oboch stranách profilu, ktorí od SEPS-u nakupujú voľnú obchodovateľnú kapacitu na aukcii. Na základe uzatvorenej zmluvy o prenose elektriny cez spojovacie vedenia medzi SEPS a používateľom môžu obchodníci medzi Slovenskom a Ukrajinou uskutočňovať dovoz aj vývoz.

®️ ZÁVER

Na Ukrajinu dodávajú elektrinu súkromné firmy, ktorým štát nemá právo nič zakazovať. Oni obchodujú, štát sa cez SEPS prizerá a inkasuje zisky.

Štát im nemôže nič zatrhnúť, preto slová Pellegriniho či Kaliňáka sú vágne, doslova miešne a je to chabý pokus manipulovať verejnú mienku s cieľom „urobiť na občanov ramená“ ako proti Ukrajine vystúpime… nevystúpime.

Je nám to ľúto, ale musíme skonštatovať za naše OZ, že takto slabú vládu SR sme skutočne nečakali a že takmer každý krok, ktorý robí, sa dotýka mentálnej výbavy občanov a znižuje ich na prijímateľov vládnej propagandy.