Pentagon potvrdil odovzdávanie spravodajských informácií Kyjevu

Informácie amerických tajných služieb odovzdávané Ukrajine by mohol Kyjev použiť na útočné operácie.

Oznámil to na brífingu v piatok 8. apríla hovorca Pentagonu John Kirby.

„Snažíme sa im poskytnúť užitočné informácie a spravodajské dáta, ktoré im umožnia brániť sa a vzdorovať. Ak niektoré z týchto údajov použijú na protiútok, nech sa páči,“ povedal.

Spojené štáty podľa neho pri poskytovaní spravodajských informácií nerozlišujú, či sú ukrajinské sily „v obrannom postavení alebo v protiútoku“.

Predchádzajúci deň hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová oznámila, že Spojené štáty od začiatku ruskej operácie na Donbase dokopy poskytli Ukrajine zbrane v hodnote 1,7 miliardy dolárov a od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do úradu za viac ako 2 miliardy dolárov. Poznamenala, že dodávky sa uskutočňujú takmer každý deň a pred dvoma dňami Spojené štáty oznámili vyčlenenie 100 miliónov dolárov na „najdôležitejšiu zbraň Ukrajincov“ — raketové systémy „Javelin“.

V stredu 6. apríla John Kirby potvrdil, že na Ukrajinu bola odoslaná prvá várka 100 potulujúcich sa dronov „Switchblade“ americkej spoločnosti „AeroVironment“. V ten istý deň námestníčka ministra obrany USA pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti Celeste Wallanderová na vypočutí výboru pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov povedala, že drony boli súčasťou vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 800 miliónov dolárov, o ktorej informoval prezident Joe Biden.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov 22. marca poznamenal, že pumpovanie západných zbraní do kyjevského režimu a posielanie zahraničných žoldnierov na Ukrajinu sú nezodpovedné a mimoriadne nebezpečné akcie. Ruský prezident Vladimir Putin 16. marca zdôraznil, že Západ tlačí Kyjev ku krviprelievaniu dodávaním zbraní a žoldnierov na Ukrajinu.






Loading…