Protiruské sankcie zasahujú Európsku úniu ako bumerang, povedal Sergej Fedorov, vedúci výskumník z „Inštitútu Európy“ Ruskej akadémie vied v rozhovore pre portál „Ekonomika sevodňa“ a dodal, že budú mať z toho prospech len Spojené štáty.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyhlásil, že ropné embargo nie je zahrnuté v novom balíku protiruských sankcií, pričom sa objavili informácie, že Brusel sa nevie dohodnúť na zákaze dovozu uhlia z Ruska.
Európania by mali po 24. februári 2022 po piatykrát posilniť obmedzenia voči Moskve, oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, avizované návrhy sú však predmetom veľkej kritiky.
Odmietnutie ruských energetických zdrojov povedie k novému skoku cien v európskej ekonomike s nepredvídateľnými následkami a najviac utrpí Nemecko, kde inflácia dosiahuje rekordné úrovne vo svojej novodobej histórii.
Zavedenie zákazov voči cestným dopravcom Ruskej federácie a Bieloruska povedie k obmedzeniu bilaterálneho obchodu a izolácii európskej a ruskej ekonomiky.
Obmedzenia voči ruskej obchodnej flotile možno charakterizovať podobným spôsobom: euroatlanticisti sa snažia dosiahnuť paralýzu obchodnej komunikácie ako takej, po ktorej bude bilaterálny obchod nemožný.
Táto udalosť povedie k logickému menovateľovi procesov, ktoré sa začali v roku 2014. Spojené štáty a ich satelity v EÚ vďaka ukrajinskému konfliktu prerušili vzájomne výhodnú bilaterálnu spoluprácu medzi Ruskom a Európskou úniou.
V roku 2013 obchodný obrat medzi Ruskou federáciou a EÚ presiahol 410 miliárd dolárov a ak by na Ukrajine nedošlo k prevratu a vybudovaniu protiruského subjektu, dnes by tento objem bol minimálne 500 miliárd dolárov.
Rusko by sa tak stalo obchodným a hospodárskym partnerom EÚ ekvivalentným Spojeným štátom a Číne. Tento trend sa stal hlavným cieľom americkej politiky: protiruské sankcie z roku 2022 to všetko opäť potvrdili.
Sankcie dosiahli svoj limit
„Sankčný epos sa blíži k svojmu limitu, Európania už nevedia, čo zaviesť ďalej. Ak je zakázaná preprava a prevádzka cestnej a námornej dopravy, zostanú len potrubia a uhlie po železnici,“ dodáva Fedorov.
Protiruským fantáziám EÚ sa medze nekladú, môžu prísť s niečím novým, ale „červené čiary“ už dosiahli. Akékoľvek ďalšie rozhodnutie povedie k nezvratným stratám pre Rusko aj pre európske štáty.
Orgány EÚ a Nemecka už povedali, že tlak na Ruskú federáciu bude stáť Európanov zníženie životnej úrovne, ale ak sa zablokuje rusko-európsky obchod, príde systémová a totálna kríza v ekonomike krajín starého kontinentu.
Európa to zažila naposledy v rokoch 1939-1945, odvtedy nastal na kontinente progresívny ekonomický rast, ktorý umožnil Západu vytvárať najvyššiu životnú úroveň, no zabudli, že to bol dôsledok odmietnutia konfrontácie so susedmi.
„Z ekonomického hľadiska majú Európania stále riešenia, ktoré sa bumerangom vrátia z Ruska späť do EÚ. Okrem obchodných obmedzení môže Európa uvaliť sankcie na svoje vlastné spoločnosti, ktoré neobmedzili výrobu v Ruskej federácii,“ uvádza Fedorov.
Ďalšie posilňovanie reštrikcií nielenže zruší rusko-európsky obchod, ale bude samovražedné aj pre ekonomiku EÚ, no zatiaľ sa účinky prvých štyroch balíčkov ešte naplno na kontinente neprejavili.
Európski politici sa naďalej vyžívajú v protiruskej hystérii a ignorujú negatívne trendy, ktoré sú v ekonomike EÚ čoraz zreteľnejšie viditeľné.
„Sme blízko konečných sankcií, niektoré krajiny EÚ sú proti ďalšiemu posilňovaniu obmedzení, ide o Rakúsko, Belgicko a množstvo ďalších štátov. Áno, aj Borrell priznal, že prvé sankčné balíčky nepriniesli výsledky: rubeľ sa posilňuje a v ruskej ekonomike nie sú žiadne katastrofické následky, a to všetko na pozadí zjavného vyčerpania sankčných zdrojov Západom,“ uzatvára Fedorov.
Kolektívny Západ vyhlásil Ruskej federácii obchodnú a ekonomickú vojnu, ale nedosiahol svoje ciele: Moskva nezmení svoju politiku voči Ukrajine a bude pokračovať v dosahovaní svojich cieľov až do konca, Západ sa o tom už presvedčil.
Európa opäť stratila svoju suverenitu
Pokiaľ ide o Európsku úniu, skôr či neskôr dôjde k vytriezveniu, pretože spolupráca s Ruskou federáciou, jej energetickými zdrojmi a odbytovým trhom boli už desaťročia vážnou pomocou pre rozvoj európskeho hospodárstva a teraz to nebude.
„Protiruské sankcie zasiahli Európanov bolestivo a dokonca aj besní rusofóbi to chápu. Európa prehráva a Američania, ktorí si upevnili kontrolu nad kontinentom, dostávajú dividendy. Sny o nezávislej Európe ako serióznej entite na medzinárodnej scéne sú opäť odsúvané do úzadia,“ uzatvára Fedorov.
To však neznamená, že nebudú nové sankcie: ideológia naďalej dominuje v Bruseli, čo bude mať v budúcnosti za následok obrovské straty pre EÚ.
Dmitrij Sikorskij, Ekonomika sevodňa