Pilot zostreleného lietadla: nenarušili sme tureckú hranicu a nikto nás nevaroval

Pilot zostreleného lietadla: nenarušili sme tureckú hranicu a nikto nás nevaroval

Ruský SU-24, zostrelený tureckými vzdušnými vojenskými silami, neporušil vzdušnú hranicu Turecka a bol atakovaný bez varovania. Rozpovedal o tom dnes navigátor lietadla. Kapitán Kostantin Murachtin sa predtým, ako ho našiel specnaz, niekoľko hodín skrýval pred teroristami.

Konstantin, prvá otázka, ako sa teraz cítite? Akú máte náladu?

Celkom normálnu, naši vojenskí lekári robia zázraky.

Povedzte prosím, vaša posádka lietala dovčera v tejto oblasti? Poznáte ju dobre?

Samozrejme, nie raz sme tam uskutočňovali bojové lety. Poznáme ho ako svoju dlaň. Bojové úlohy sme plnili a hneď sa vracali po rovnakej trase na leteckú základňu. Ako navigátor tam poznám prakticky každý kopec. Dokážem sa orientovať aj bez prístrojov.

Konstantin, hovorí sa, že pre vojenských letcov je jeden kilometer časovo len jedna sekunda. Mohlo sa stať, že ste si s veliteľom stroja nevšimli, že ste na chvíľočku ocitli za hranicou vzdušného priestoru Sýrie?

Nie, to je vylúčené. Ani na jednu sekundu. Tým viac, že sme leteli vo výške 6 km. Počasie bolo jasné, ako sa u nás slangovo hovorí – milión na milión (viditeľnosť na viac ako 10 km). Celý náš let do momentu výbuchu rakety bol úplne pod mojou kontrolou. Aj na mape, aj v teréne som dobre vedel, kde sú hranice a kde sa nachádzame my. Narušiť hranicu Turecka nehrozilo.

Povedzte, turecká strana presviedča, že vás F-16 viackrát varovali, že prekračujete tureckú hranicu. Ako to v skutočnosti prebiehalo?

V skutočnosti nás nevaroval nikto. Ani vysielačkou, ani vizuálne. Nebol vôbec žiadny kontakt. Preto sme leteli bombardovať ako zvyčajne. Treba chápať, akú rýchlosť má bombardér a akú stíhačka F-16. Ak by nás chceli varovať, mohli by sa ukázať, ak by leteli paralelne. Ale nič také nebolo. Aj raketa priletela do chvosta nášho lietadla nečakane, dokonca sme ju ani nespozorovali, aby sme mohli urobiť protiraketový manéver.

Teraz sa liečite, čo plánujete ďalej?

Čakám, kedy budem schopný vrátiť sa hneď do oddielu. Budem prosiť velenie, aby ma nechali na tejto leteckej základni. Som povinný vrátiť dlh za veliteľa.

http://www.1tv.ru/news/social/296949