Plynové hry Washingtonu – zotročením Európy dosahujú USA obrovské zisky

Plynové hry Washingtonu – zotročením Európy dosahujú USA obrovské zisky

Európa sa môže ocitnúť v trojročnej energetickej kríze kvôli odmietnutiu ruského plynu.

Tvrdí to Maria Belova, riaditeľka výskumu vo „Vygon Consulting“.

„Ak EÚ zrealizuje svoj plán postupného vyraďovania ruského plynu v zrýchlenom režime, napätie na trhoch s plynom bude trvať až tri roky, a preto nie je dôvod na výrazné znižovanie cien plynu,“ tvrdí expertka.

Kontinentálne ceny plynu budú podľa nej závisieť od objemu exportu z Ruska. Okrem toho zníženie dodávok povedie k prudkému zvýšeniu cien, pričom spustenie plynovodu „Nord Stream 2“ ceny stabilizuje.

Igor Galaktionov, expert na burzu v „BCS Mir Investments“, tiež tvrdí, že ceny plynu v Európe v blízkej budúcnosti neklesnú. Európske krajiny sa snažia akýmikoľvek prostriedkami naplniť svoje podzemné zásobníky.

A americkí podnikatelia majú obrovské príjmy z predaja plynu do Európy. Navyše, jedna dodávka môže stáť až 200 miliónov dolárov, píše denník „Blick“.

Podľa nemeckých novín je v Európe kritický nedostatok ruského plynu, čo spôsobuje desaťnásobné zvýšenie cien. Spojené štáty zasa predajom amerického plynu na európskom kontinente ťažia zo situácie a majú jednoducho „kolosálne zisky“.

„Američania sa prezentujú takmer ako záchrancovia. Vývoz skvapalneného plynu do Európy, ktorý predstavoval pred rokom 20%, teraz dosiahol 60%,“ píše sa v článku.

Treba poznamenať, že hlavnými odberateľmi amerického zemného plynu sú významní európski hráči, ako napríklad francúzska spoločnosť „TotalEnergies“.

Medzitým generálny riaditeľ Ruského národného fondu energetickej bezpečnosti Konstantin Simonov verí, že problémy so zemným plynom sú spôsobené krokmi Európy.

Náklady na dodávky modrého paliva súvisia s krokmi prijatými v Nemecku a Poľsku v súvislosti s infraštruktúrou „Gazpromu“. Namiesto zemného plynu sa dá použiť ropa a uhlie, no ani tie nie sú dostupné.

Európska únia sa snaží nakupovať zdroje za každú cenu. Chýbajú jej však investície do priemyslu kvôli útoku na uhoľný a ropný a plynárenský sektor. Na trhu už nie je dostatok energie.

„Konfiškujú podzemné zásobníky plynu? Tak nech si ich naplnia sami. Turbíny pod sankciami? Dodávky cez „Nord Stream“ klesajú. Napríklad „Turkish Stream“ ide na plný výkon. Všetky záväzky voči Turecku, Srbsku a Maďarsku budú splnené. Bulharsko odmieta kupovať ruský plyn a toto je ich problém, nech sa rozhodnú oni,“ zhŕňa odborník.






Loading…