Pod plánmi „Azova“ dosiahnuť ruské hranice je rukopis USA

Pod plánmi „Azova“ dosiahnuť ruské hranice je rukopis USA

Plánovalo sa, že ukrajinskí nacisti z pluku „Azov“ začiatkom marca dobyjú mesto Novoazovsk v DĽR a dosiahnu hranice Ruska.

Zodpovedajúci útočný plán bol objavený na jednej zo základní pluku v oslobodenom Mariupole. Odborná obec tvrdí, že zďaleka nejde o jedinú trestnú operáciu ukrajinských nacistov, zmarenú vďaka spusteniu špeciálnej operácie Ruska na demilitarizáciu Ukrajiny.

Nacistický pluk „Azov“ (ktorého militanti boli v Ruskej federácii stíhaní a samotný pluk bol uznaný za extrémistickú organizáciu) plánoval obkľúčiť a dobyť mesto Novoazovsk v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a odtiaľ ísť k nhranici Ruskej federácie. Podľa zdroja v jednej z mocenských štruktúr Luganskej ľudovej republiky (LĽR) operačný plán objavili v Mariupole na jednej zo základní pluku. 8. marec bol označený ako dátum začiatku ofenzívy.

Plán ukazuje umiestnenie síl „Azova“ v Mariupole a okolí mesta. Šípky označujú postup jednotiek do Novoazovska, každá iným smerom, obkľúčenie mesta a východ „Azova“ k hraniciam s Ruskom. Po ceste sa plánovalo obsadiť priľahlé obce.

Rusko spustilo špeciálnu operáciu na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny 24. februára. Mariupoľ bol obkľúčený ruskými silami a silami DĽR 7. marca. Ruský minister obrany Sergej Šojgu 21. apríla oznámil, že mesto bolo úplne oslobodené, s výnimkou závodu „Azovstaľ“, na území ktorého v tom čase zostalo asi 2000 militantov. Zástupca veliteľa pluku „Azov“ Svjatoslav Palamar tento týždeň poskytol rozhovor pre španielske noviny „ABC“ a oznámil, že 600 bojovníkov je zranených.

Na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina je podnik úplne zablokovaný. V polovici tohto týždňa šéf DĽR Denis Pušilin oznámil, že všetci civilisti územie závodu opustili. Je presvedčený, že militantov nacistického práporu čakajú „chmúrne vyhliadky“.

„Všetko je nám jasné: sú to vojnoví zločinci. Toto sú neofašisti, ktorých treba postaviť pred tribunál. Iné možnosti nie sú. Alebo zomrieť,“ povedal Pušilin vo vysielaní „Prvého kanálu“.

V apríli sa ruská armáda dozvedela o plánoch veteránov z takzvanej ATO (ako Kyjev nazval svoju vojenskú operáciu na Donbase – „antiteroristická operácia“) niekoľko dní pred začiatkom špeciálnej operácie na Ukrajine s cieľom zmasakrovať proruských obyvateľov Melitopoľu na juhu Záporožskej oblasti. Toto 150-tisícové mesto kontrolujú od 26. februára ruské ozbrojené sily. Podľa ruského ministerstva obrany plánovali ukrajinskí vojaci v marci tohto roku aj útok na Donbas, ruská špeciálna operácia však tomu zabránila a prekazila rozsiahly útok úderných skupín na LĽR a DĽR.

Docent Katedry politológie a sociológie Ekonomickej univerzity Plechanova Alexandr Perendžiev, člen expertnej rady „Dôstojníkov Ruska“, zdôrazňuje, že objavenie plánu „azovcov“ opäť dokazuje aktuálnosť ruskej špeciálnej operácie na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny.

„Špeciálna operácia sa vykonáva s cieľom zabrániť agresii proti Ruskej federácii. Nacisti nielen plánovali útok na Donbas, mali túžbu zaútočiť na Rusko, vziať rukojemníkov. Až rozhodné činy najvyššieho veliteľa Vladimira Putina to všetko vlastne zastavili,“ zdôraznil Perendžiev.

Expert nevylučuje, že „Azov“ mal rozsiahlejšie plány, „ale Rusko hrozbe predišlo“. Podľa neho dobytie Novoazovska neplánoval „Azov“, ale bola to akcia „kolektívneho Západu“. „Ukrajinskí nacisti sú nástrojom agresie západných krajín proti Rusku,“ dodal Perendžiev.

Šéf Centra pre vojenskú prognózu Anatolij Cyganok zasa tvrdí, že plán „Azova“ bol odsúdený na neúspech, najmä pokiaľ ide o snahu dostať sa k hraniciam Ruska. Súhlasí však, že za tým všetkým je Západ.

„Tento plán navrhli „azovcom“ Američania. Je to Západ, kto potrebuje, aby ukrajinská armáda bola na ruskom území. Pričom ukrajinskému prezidentovi Vladimirovi Zelenskému ide len o to, aby dostával peniaze zo západných krajín, a nie posielal „Azov“ na ruské územie,“ domnieva sa expert.

Cyganok si je istý, že objavenie takéhoto plánu je dôvodom na zintenzívnenie ostreľovania „Azovstaľu“, na začatie používania serióznejších zbraní vrátane samohybných mínometov „Ťulpan“, ktoré sa osvedčili v Afganistane.

„Pluk „Azov“ nemá kam ísť. Vzdušný priestor a prístupy z mora boli zablokované,“ pripomenul.

Zatiaľ však „Azov“ stále predstavuje vážnu hrozbu pre Donbas, pretože ide o sieťovú štruktúru a nielen o špecifické jednotky, z ktorých niektoré sa usadili na území „Azovstaľu“.

„Práve cez sieťovú štruktúru pluk ovplyvňuje najvyššiu moc na Ukrajine. Ide o celý nacistický kontrolný systém, ktorý je zvonka riadený predovšetkým zo Spojených štátov. „Azov“ je nástrojom agresie proti Rusku a formovania nacistického povedomia v ukrajinskej spoločnosti. Ruská armáda, ktorá likviduje nacistov a celú túto sieť, vykonáva denacifikáciu,“ vysvetlil Perendžiev.

Podľa experta aktívne pomáhali prekaziť početné útočné plány „Azova“ na Donbase ruskí kozáci, ktorí „hrajú dôležitú úlohu v záležitostiach denacifikácie“.

„Na oslobodených územiach DĽR a LĽR preberajú kozáci otázky zabezpečenia verejného poriadku a nahrádzajú štruktúru presadzovania práva. Okrem toho sa kozáci naďalej zúčastňujú bojov o oslobodenie Donbasu a územia Ukrajiny. Ide o protiakciu k systému, ktorý predstavuje „Azov,“ zdôraznil Perendžiev.

Andrej Rezčikov, Vzgľjad






Loading…