Pod záštitou OSN sa diskutuje o využití „genetických aktív“ ľudstva

Pod záštitou OSN sa diskutuje o využití „genetických aktív“ ľudstva

Účastníci v Montreale budú diskutovať o tom, ako sa spravodlivo podeliť o miliardy dolárov a ďalšie výhody generované používaním genetických sekvencií na výrobu nových liekov, kozmetiky a poľnohospodárskych produktov.

Trh so sekvenovaním DNA v súčasnosti prechádza tvrdým bojom, ktorý sa zvyčajne nedostane do médií. Pritom je to mimoriadne dôležitá oblasť a potenciálne veľmi zisková. Faktom je, že sekvenovanie DNA dramaticky rozširuje možnosti výskumu v oblasti biológie a medicíny.

Umožňuje napríklad sledovať relapsy rakoviny, predpovedať vývoj epidémií a efektívnejšie pracovať s vakcínami. Sekvenovanie génov navyše umožňuje lepšie odhaliť ochorenie v počiatočných štádiách a prispôsobiť metódy liečby.

Dnes všetci hráči na trhu – najmä americká spoločnosť „Illumina“, ktorá predstavuje asi 80% celosvetového trhu so sekvenovaním génov – pracujú na znižovaní nákladov. V roku 2022 bola cena za sekvenovanie ľudského genómu približne 600 dolárov, teraz sa pracuje na jej znížení na 240 dolárov.

Uveďme prvý bod: prax, akou je sekvenovanie ľudského genómu, sa propaguje ako pohodlný, lacný a vysoko odporúčaný postup. Sprievodným dôsledkom čoho bude vytvorenie genetickej databázy, ktorú budú mať k dispozícii veľké korporácie – tzv. „Big Pharma“.

Je to veľmi zaujímavé – najmä na pozadí dokumentu platného od roku 2014 s názvom „Nagojský protokol o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom zdieľaní výhod z ich využívania“, ktorý je dodatkom k „Dohovoru OSN o biologickej diverzite“. Napodiv, na rozdiel od mnohých iných kontroverzných iniciatív WHO Rusko Nagojský protokol nepodpísalo. Hoci sa k „Dohovoru“ v 90. rokoch pripojilo.

„Nagojský protokol“ poskytuje nadnárodným korporáciám prístup k biologickým a genetickým zdrojom chudobných krajín a stanovuje, aký podiel na zisku tieto nadnárodné spoločnosti vyplatia krajinám-darcom tohto genetického materiálu. Spracovanie genetického materiálu už aktívne prebieha, v oblasti liečiv vlastní 90% patentov iba desať krajín a 75% zložiek liekov bolo prvýkrát úspešne použitých v tradičnej medicíne.

Masívne rozšírenie technológie génového sekvenovania v kombinácii s platformou „Nagojského protokolu“ poskytne konglomerátu „Big Pharma“ monopol na najkomplexnejšiu genetickú databázu na Zemi. Čo jej dá vážnu výhodu v medicíne v každom zmysle slova. Vrátane vytvárania nových typov biologických zbraní.

Jelena Panina

Pod záštitou OSN sa diskutuje o využití „genetických aktív“ ľudstva