Pohrebná pieseň strany Sloboda a solidarita

Pohrebná pieseň strany Sloboda a solidarita

O konfliktoch, problémoch a intrigách, ktoré dlhodobo trápia politickú stranu Sloboda a solidarita (SaS), sme písali už nielen my vo viacerých svojich článkoch, ale do tejto témy už veľmi jemne (predsa len ide o opozičnú stranu, ktorej hlasy sa maximálne zídu na to, aby skončila “nadvláda” strany SMER – SD) zabŕdli aj viaceré mainstreamové média.

Pred 5 mesiacmi sme zverejnili článok aj s príslušnými dôkazmi Čo v súčasnosti najviac trápi stranu Sloboda a solidarita?”. V žiadnom prípade netvrdíme, že nesváry v rámci tejto strany začali v predmetnom období, skôr si myslíme, že to už nejaký čas trvalo. Ale až v predmetnom období prenikli informácie o nezhodách v strane smerom k verejnosti. Len pripomenieme, že v tomto článku išlo o nezhody a hádky ohľadom prezidentských volieb. SaS totiž súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú nepodporila. Dlhodobo podporovala Roberta Mistríka, ktorý po tom, ako sa vzdal kandidatúry, si musel “vyžrať” od niektorých členov SaS neoprávnenú kritiku.

V júni sme zverejnili článok (samozrejme aj s dôkazmi) “Trápenie politickej strany Sloboda a solidarita”. kde sme už otvorene popísali a preukázali “boj” medzi skupinami v rámci SaS. Zo Sulíkových slov sme sa dokonca dozvedeli, že v rámci tejto strany existuje aj “biznis krídlo”.

V júli sme vydali miestami humorne ladený článok “Je predseda SaS Richard Sulík podľa spolustranníkov “ruským agentom”?” Tento článok jasne preukázal ďalšie rozpory medzi členmi vedenia SaS, tentokrát sa to týkalo zahraničnej politiky. Okrem toho sa ukázalo, že medzi niektorými členmi vedenia strany sa “demokracia nenosí”. Akonáhle si predseda strany (!) dovolil doplňujúce otázky k téme americkej vojenskej pomoci, tak sa na neho prudko “zlietavali jastraby”.

No, a relatívne nedávno sa k nám dostali informácie, podľa ktorých sa Richard Sulík rozhodol zvolať v septembri mimoriadny snem strany. To je už ďalší snem strany za pár mesiacov. O čo ide tentokrát?

Nakoľko intrigy v rámci SaS neprestali, rozhodol sa jej predseda Sulík potvrdiť si svoj mandát na mimoriadnom sneme. Preto zvolal mimoriadny snem na 7. septembra. Jeho krok sa stretol so značným odporom skupiny “vzbúrencov” a ich reakcia nenechala na seba dlho čakať.

23. augusta podpredsedníčka SaS Natália Bláhová zverejnila na sociálnej sieti Facebook v rámci Tajnej skupiny “Členovia strany SaS” status, kde informovala, že predsedovi strany bola odoslaná “výzva na zrušenie mimoriadneho kongresu a obnovenie demokratických princípov v našej strane”. Zverejňujeme aj obsah výzvy:

Výzvu je lepšie si prečítať. Podstatné je, že ju podpísalo až 46 členov strany, vrátane väčšiny predsedníctva. Ak zoberieme do úvahy celkový počet členov strany (do 300), tak ide o slušné percento nespokojných so Sulíkom.

Sulík samozrejme reagoval. Zverejnil na sociálnej sieti status, kde úplne otvorene obvinil “skupinu siedmych v strane”, že ho (Sulíka) potrebujú len na to, aby dotiahol SaS do parlamentu a následne “deň po voľbách začnú pohon na neho”.

Je nevyhnutné konštatovať, že predseda strany SaS má pravdu. Tí „nespokojní“ ho potrebujú už len kvôli tomu, aby SaS uspela v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Pokiaľ sa tak stane, začne sa boj nespokojných voči Sulíkovi naostro. Preto vzniká otázka, je vôbec racionálne, aby takáto vnútorne nestabilná politická strana bola v parlamente? Myslím, že určite nie.

Rozhádané však nie je len predsedníctvo, ale celá strana. Pod článkom zverejňujeme diskusiu pod statusom, ktorý zverejnila Natália Bláhová. O “ostré” výrazy tam vôbec nie je núdza.

A najlepšie nadpis tohto článku prezentoval na FB jeden z členov SaS Michal Uherčík. Ten v reakcii na email Natálie Bláhovej zverejnil nasledovný status:

A lepšie sa veru trafiť nemohol. Veď čo so stranou, ktorej predseda nemal problém na pravidelnej báze informovať Mariána Kočnera o kľúčových štátnych procesoch. Ktorej podpredseda (údajný odborník na bezpečnosť) trávil viac času štúdiom prepisov ním iniciovaných odposluchov než reálnym manažovaním chodu ministerstva. Pritom je zaujímavé, že odpočúval predovšetkým vlastných

Redakcia

 

Zverejnené diskusné príspevky pod statusom Natálie Bláhovej (status je vyššie v článku):





Loading…