Pokles podielu USA na svetovom trhu s ropou stavia Rusko do výhodnej pozície

Pokles podielu USA na svetovom trhu s ropou stavia Rusko do výhodnej pozície

Ceny ropy sa držia na relatívne vysokej úrovni, zatiaľ čo USA sú zaneprázdnené obnovením ťažby bridlicovej ropy, uviedol v rozhovore pre agentúru „Ekonomika sevodňa“ Alexej Gromov, energetický riaditeľ „Inštitútu pre energiu a financie“.

Analytici spoločnosti „Rystad Energy“ zdieľajú prognózu, podľa ktorej USA v nasledujúcich rokoch nebudú schopné zvýšiť produkciu bridlicovej ropy tak rýchlo, ako to bolo pred pandémiou.

Čo spomaľuje produkciu ropy v USA

Správa energetických informácií Ministerstva energetiky USA (Energy Information Administration — EIA) oznámila, že v rokoch 2018 — 2019 ťažba ropy v krajine vzrástla o 1,3 — 1,6 milióna barelov, zatiaľ čo v roku 2020 poklesla o 935 tisíc. Dnes, v dôsledku rôznych vážnych príčin, je možné zvýšiť produkciu ropy v USA najviac o 500 — 600 tisíc barelov denne.

V dôsledku pandémie koronavírusu v roku 2020 klesol počet plynových a ropných plošín na minimum a ťažba začala klesať.

Navyše na jar minulého roku došlo k šokujúcemu kolapsu cien ropy, keď značka WTI, aj keď len na krátky čas, klesla na záporné hodnoty mínus 37,6 USD za barel. Do leta dosiahli ponuky 40 dolárov za barel, no ťažba zostala nerentabilná. Zmena v americkej administratíve priniesla ešte prísnejšie predpisy o ťažbe bridlicovej ropy.

Výsledkom bolo, že v dôsledku súbehu viacerých príčin od januára 2020 do marca 2021 v Severnej Amerike skrachovalo 54 energetických spoločností. Celkový dlh podnikov je asi 55 miliárd dolárov, viac ako polovicu z tejto sumy tvoria nezabezpečené pôžičky.

„Môžeme skutočne s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať, že produkcia bridlicovej ropy sa po pandémii obnoví oveľa pomalšie ako pred jej začiatkom,“ vysvetľuje Alexej Gromov. „Počas krízy v rokoch 2015 — 2016 sa ceny prepadli, no potom sa rýchlo zotavili. Teraz by sme takýto scenár nemali očakávať.“

Americké ťažobné spoločnosti sa už nesnažia zvyšovať zisky. Ako vyplýva zo správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), spoločnosti zaoberajúce sa bridlicovou ropou používajú svoje zisky na splácanie dlhov a vyplácanie investorov. Tento stav, podľa názoru IEA, môže viesť k tomu, že v blízkej budúcnosti USA do istej miery postúpia svoj podiel na svetovom trhu s ropou krajinám zúčastňujúcim sa na dohode OPEC+ vrátane Ruska.

Pozícia novej americkej administratívy, ktorá znamená zrušenie privilégií a zvýšenie daní pre ropný priemysel, bola ranou pre ťažobné spoločnosti, avšak zohrala pozitívnu úlohu v rozsahu globálneho trhu s energiou. Podiel Spojených štátov na svetovej ťažbe ropy sa od začiatku pandémie znížil z 15% na 14% a do roku 2022 to bude 13,3%.

„Jasným plusom pomalého oživenia produkcie bridlicovej ropy v USA bude udržanie relatívne vysokej úrovne cien ropy. Teraz je oveľa pravdepodobnejšie, že cena zostane na súčasnej úrovni a nebude klesať,“ tvrdí Gromov.

Zaberú ďalšie krajiny trhový podiel USA?

„Rystad Energy“ predpokladá, že v súčasnom prostredí môžu získať viac kontraktov na dodávky ropy krajiny OPEC+.

„Otázka, kto získa podiel americkej ropy — Saudská Arábia alebo Rusko — je druhoradá. Faktom je, že tieto dve krajiny majú svoje vlastné súbory mechanizmov na zvýšenie výroby. Situáciu navyše ovplyvňuje ďalšie konanie alebo ukončenie dobrovoľných obmedzení v rámci OPEC+. Saudská Arábia prijala viac obmedzení ako Rusko, takže v tejto súvislosti prirodzene získa viac bonusov,“ dodal Gromov.

Pre Rusko to nie je taký zásadný moment. Celosvetové ponuka ropy sa neobnoví tak rýchlo, ako by to bolo pri výraznejšej ťažbe ropy v USA. Hlavným prínosom sú vysoké ceny ropy, ktoré zostanú na svojej úrovni minimálne po celý rok 2021 a pravdepodobne až do prvej polovice roku 2022, uzavrel expert.

Daria Belova






Loading…