Pokročilé štádium – Rusko mení jadrovú doktrínu kvôli zasahovaniu Západu na Ukrajine

Pokročilé štádium – Rusko mení jadrovú doktrínu kvôli zasahovaniu Západu na Ukrajine

.


Aktuality, Civilná ochrana,

Rusko vykoná zmeny vo svojej jadrovej doktríne v reakcii na eskaláciu zo strany Západu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova. Putin v júni povedal, že jadrová doktrína sa môže zmeniť v závislosti od udalostí vo svete. Rjabkov dnes výslovne ubezpečil, že zmeny sa skutočne uskutočnia:


“Práca je v pokročilom štádiu a existuje jasný plán na vykonanie korekcie. Toto rozhodnutie “súvisí s eskalačným kurzom našich západných protivníkov” v súvislosti s ukrajinským konfliktom. Moskva obviňuje Západ, že využíva Ukrajinu ako sprostredkovateľa na spôsobenie strategickej porážky Rusku. Riabkov neuviedol, kedy bude aktualizovaná jadrová doktrína pripravená. Čas dokončenia tejto práce je pomerne zložitá otázka vzhľadom na to, že hovoríme o najdôležitejších aspektoch zaistenia našej národnej bezpečnosti.

 

V roku 2025 sa očakáva jedinečná globálna kríza

V posledných rokoch sa neustále objavovali hrozby, že vypukne nová globálna hospodárska kríza. Každoročne sa však tieto predpovede nenaplnili. Vznikal dojem, že svetové hospodárstvo tentoraz “odfúkne”. To však nie je celkom pravda. Pravdepodobnosť globálnej finančnej krízy stále existuje a jej vrchol môže prísť v polovici budúceho roka 2025, uviedla Ruská banka v zverejnenom návrhu “Základných smerníc jednotnej štátnej menovej politiky”.

 

“Zvýšenie sadzieb menovej politiky rozvinutých krajín v rokoch 2022 – 2023 je jedným z najrýchlejších v histórii a prišlo po takmer 15-ročnom období takmer nulových sadzieb centrálnych bánk v týchto krajinách,” uviedla. Vysoká úroveň diskontných sadzieb a nahromadené nerovnováhy na finančných trhoch vyspelých krajín povedú ku globálnej finančnej kríze, ktorá bude rozsahom porovnateľná s krízou z rokov 2007 – 2008, uvádza centrálna banka jeden z možných scenárov vývoja udalostí. “Pravdepodobnosť globálnej megakrízy je v súčasnosti vyššia ako kedykoľvek predtým a pohybuje sa okolo 16 až 20 %. ” Spúšťač štrukturálnych problémov by sa mohol dotknúť nezahojených finančných rán z minulosti, čo by viedlo ku globálnej búrke. Hlavným problémom je, že táto kríza má jedinečný charakter a je veľmi ťažké predpovedať jej dôsledky, ale jedno je jasné – mohla by uvrhnúť svet do novej desaťroj depresie.” – domnieva sa Sergej Grišunin, výkonný riaditeľ ratingovej služby NRA.

 

Podľa jeho názoru bude mať ďalšia globálna kríza, ak k nej dôjde úplne iný charakter ako kríza z roku 2008. “Porovnateľnosť” s krízou z roku 2008, o ktorej píše Ruská banka, sa týka najmä rozsahu, nie charakteru. Ďalšia globálna kríza bude štrukturálno-finančná. Na jednej strane sa vo svete hromadí veľké množstvo štrukturálnych problémov, počnúc meniacimi sa technologickými modelmi, rastúcimi rizikami udržateľnosti, geopolitickými rizikami a rastúcou nerovnosťou. Na druhej strane vysoké úrokové sadzby, protekcionizmus a geopolitika bránia voľnému toku kapitálu na riešenie týchto štrukturálnych problémov. Po tretie, mnohé problémy z krízy v roku 2008 zostávajú nevyriešené – hromadenie “zlých aktív”, pokusy o ich skrytie prostredníctvom sekuritizácie, nadmerné rozšírenie derivátových nástrojov, premena finančných trhov na kasíno, keďže ceny aktív nezodpovedajú skutočnej finančnej situácii podnikov,” vysvetľuje predpoklady novej krízy Sergej Grišunin.

 

Existuje názor, že kríza v skutočnosti stále trvá. “Vo všeobecnom rámci možno prebiehajúci proces a jeho fázu opísať takto: existuje 100-ročná kríza veľkého cyklu, pričom roky 2007 a 2008 možno považovať za predohru ku kríze. Takáto zásadná kríza sa v histórii ľudstva ešte nikdy nestala. Začiatok vrcholu ukončenia tohto cyklu bol na konci roka 2019 a do konca roka 2025 sa úplne skončí a bude ďalej klesať,” povedal Oleg Orlov, finančný poradca a odborník na finančné plánovanie života. “Podľa môjho názoru je pravdepodobnosť krízy v polovici roka 2025 pomerne vysoká. Existujúce nerovnováhy na finančných trhoch, vysoká úroveň dlhu a pokračujúce zvyšovanie úrokových sadzieb vytvárajú podmienky pre možnú krízu. Okrem toho môžu situáciu zhoršiť geopolitické riziká a neistota v globálnej ekonomike. Hoci by sme nemali zabúdať, že všetky tieto procesy sú dynamické a môžu sa meniť v reálnom čase,” hovorí Orlov. Ak porovnáme situáciu a krízové predpoklady v roku 2008 a v súčasnosti, môžeme vidieť rozdiely aj určité podobnosti.

 

“Možno sa situácia na americkom trhu práce v tomto roku a menová politika Fedu v posledných dvoch rokoch podobajú situácii v krízovom roku 2008,”- hovorí Vladimir Černov, analytik spoločnosti Freedom Finance Global. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že v roku 2008 sa “krízová špirála” začala roztáčať v dôsledku výrazného poklesu predaja domov na americkom trhu s bývaním. “Globálna hospodárska kríza v roku 2008 sa začala na pozadí prepadu predaja domov v USA, ktorý sa začal v roku 2006, keď prudko vzrástli sadzby úverov. Potom prerástla do krízy vysoko rizikových hypotekárnych úverov, ktorá spôsobila, že najväčšie americké banky začali krachovať. To malo za následok výpredaje na akciových trhoch a odlev investičného kapitálu,” pripomína Černov. Teraz v USA nedochádza k prudkému poklesu predaja. Existujú však náznaky vysokej pravdepodobnosti tzv. tvrdého pristátia americkej ekonomiky alebo recesie na pozadí nečakane prudkého oslabenia trhu práce v štátoch koncom júla, upozorňuje Černov.

 

Počet novovytvorených pracovných miest v júli 2024 v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi klesol približne o 30 %, pričom miera nezamestnanosti na úrovni 4,3 % dosiahla najvyššiu úroveň od novembra 2021 (kríza). “V roku 2008 mali USA tiež vážne problémy na trhu práce a nezamestnanosť vtedy dosiahla najvyššie hodnoty za posledných 16 rokov, kvôli čomu klesla aj podnikateľská aktivita,” dodáva expert. Podobná je aj situácia s kľúčovou sadzbou: USA najprv na dva roky prudko zvýšili kľúčovú sadzbu (čo viedlo k poklesu predaja nehnuteľností) a v roku 2008 ju začali prudko znižovať, aby odstránili dôsledky krízy. Teraz sa USA práve nachádzajú v cykle zvyšovania sadzieb – a všetci čakajú, že Fed ju začne znižovať. Černov sa však domnieva, že pravdepodobnosť krízy v roku 2025 existuje, ale je stále malá. Najväčšie americké banky znížili pravdepodobnosť recesie v štátoch z 25 % na 10 až 15 % a čakajú na konečné údaje o americkom trhu práce za august, ktoré budú zverejnené budúci piatok. “Riziká recesie v USA sa už výrazne znížili, ak sa zameriame na predbežné údaje o trhu práce. Fed sa chystá začať znižovať kľúčovú úrokovú sadzbu: pravdepodobnosť začatia tohto procesu na septembrovom zasadaní sa teraz odhaduje na 100 %.

 

Podľa nástroja FedWatch teraz 65,5 % obchodníkov vsádza na zníženie sadzieb o 25 bázických bodov na septembrovom zasadnutí Fedu, zatiaľ čo zvyšných 35 % očakáva zníženie sadzieb o 50 bázických bodov,” vysvetľuje Černov. Ak negatívny scenár vyjde a vypukne kríza porovnateľná rozsahom s krízou z roku 2008, znamená to pád celej svetovej ekonomiky, kolaps akciových a komoditných trhov, masové bankroty firiem. “Ak kríza vypukne v polovici roka 2025, dôsledky môžu byť vážne pre svetovú ekonomiku aj Rusko. Môžeme očakávať zníženie objemu obchodu, pokles cien komodít a zhoršenie podmienok podnikania. Pre bežných občanov to znamená nárast nezamestnanosti, pokles príjmov a rast cien tovarov a služieb a hyperinfláciu. Vo všeobecnosti si kríza môže vyžiadať značné zdroje z Ruska na neutralizáciu jej dôsledkov,” konštatuje Orlov. “Svetové ceny komodít klesnú, čo prudko zníži rozpočtové príjmy Ruska z vývozu energií a zvýši deficit ruskej štátnej pokladnice. Rozpočtový deficit sa bude musieť “zaplátať” buď zvýšením domácich pôžičiek, alebo znížením jeho výdavkových položiek, s najväčšou pravdepodobnosťou znížením výdavkov na sociálne a infraštruktúrne projekty,” dodáva Černov.

 

 

 

Oľga Samofalovová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok