Pokus Nemecka nahradiť ruský plyn zlyhal

Pokus Nemecka nahradiť ruský plyn zlyhal

Pokus Nemecka rokovať s Katarom o dodávkach plynu, ktorý by nahradil ruské palivo, sa ukázal ako neúspešný – namiesto toho dostáva katarský plyn Taliansko.

Informuje „Deutsche Wirtschafts Nachrichten“.

Spravodajský portál pripomenul marcovú návštevu nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka na Blízkom východe pri hľadaní alternatívy k ruskému plynu. Vtedy po stretnutí s katarským emirom Habeck oznámil, že Katar je pripravený dodať Nemecku viac paliva.

Dnes však Katar plyn do Berlína nedodáva. Zástupcom spoločností, ktoré Habecka na jeho ceste sprevádzali, sa zatiaľ nepodarilo uzavrieť zmluvy o dodávke plynu s Dauhou. Je to o to bolestnejšie, že teraz prechádza plynovodom „Nord Stream“ len pätina predchádzajúceho objemu plynu a Nemecko zažíva rozsiahlu energetickú krízu, píše sa v článku.

Habeck sa podľa článku minulý týždeň sťažoval na neochotu Kataru „urobiť dobrú ponuku“. Na energetickom partnerstve s Dauhou sa totiž dohodol až v máji bez toho, aby upresnil objem dodávok. Katar chcel zároveň uzatvárať dlhodobé kontrakty, kým nemecké firmy sa rozhodli v budúcnosti staviť na obnoviteľné zdroje energie.

Zatiaľ čo Habecka v Katare odmietli, talianskej energetickej spoločnosti „Eni“ sa vodilo lepšie.

„Po nových zmluvách o plyne s našimi partnermi v Alžírsku, Kongu a Egypte začiatkom tohto roka sa „Eni“ v júni pripojila k zariadeniu „North Field East“ v Katare, ktoré je súčasťou najväčšieho projektu LNG na svete,“ povedal generálny riaditeľ Claudio Descalzi.

Rovnako ako zvyšok Európy, aj Taliansko sa snaží o diverzifikáciu dodávok plynu kvôli protiruským sankciám, píše DWN. V júli premiér Mario Draghi oznámil, že predpokladaná závislosť jeho krajiny od dovozu ruského plynu je od 40% do 25% ročných dodávok.

Autor článku zároveň podotkol, že Taliansko na rozdiel od Nemecka spolupracuje s Katarom už dlhšie a je považované za najväčšieho dovozcu skvapalneného zemného plynu z tejto krajiny. V dôsledku toho sa vláda v Berlíne počas krízy teraz sústreďuje na obmedzenie spotreby energie, uzatvára článok.






Loading…