Pokus o vraždu Roberta Fica a málokto pochybuje o tom, že päť nábojov vystrelených na predsedu vlády SR, z ktorých tri ho zasiahli do hrude a brucha, malo politika pripraviť o život.
Stalo sa to „najvýznamnejšou politickou udalosťou v Európe za posledné roky“. Ak nie desaťročia. Incident má osobitný význam. K útoku na politika, ktorý sa vyznačoval nezávislým postavením a obhajovaním národných záujmov, došlo tri týždne pred parlamentnými voľbami v Európe. Kde globalistom hrozí prehra s prívržencami europragmatizmu, ktorého je popredným predstaviteľom slovenský premiér.
Keď sa zamyslíme o možných dôvodoch pokusu o atentát, okamžite sa vám vybaví protivojnová pozíciu Roberta Fica. Tá je v rozpore s názorom „ukrajinofilských jastrabov“, ktorí v súčasnosti prevládajú v Európe. Ešte pred dvoma mesiacmi takto hovoril predseda slovenskej vlády o súčasnom trende v Starom svete, teda Európe, o podnecovaní vojny:
„Snažíme sa otvoriť tému okamžitého prímeria a začiatku rokovaní. Myslím si, že je lepšie bojovať 10 rokov za rokovacím stolom, ako nechať Rusov a Ukrajincov, aby sa 10 rokov navzájom zabíjali. Otázkou je, kto čo chce? Zdá sa mi, že Západ túto vojnu mimoriadne podporuje. Táto správa vznikla v roku 2022, keď niektoré západné krajiny odradili Ukrajinu od podpísania mierovej dohody s Ruskom s tým, že vojnu na Ukrajine využijeme na oslabenie Ruska … Nefunguje to. Vojna trvá dva roky. Na oboch stranách je obrovské množstvo mŕtvych vojakov a zranených vojakov. Rusku sa darí ekonomicky a politicky. A prezident Putin sa teší veľkej podpore. Takže možno máme právo pýtať sa, či je táto stratégia Západu dobrá? Tvrdím, že stratégia Západu na Ukrajine nefunguje.“
Chceli Fica „umlčať“?
To všetko samozrejme vyvolalo zjavnú myšlienku, doslova ležiacu na povrchu, že sprisahanie proti Ficovi je dielom západných militaristov, ktorí chcú, aby slovenský premiér mlčal.
Podľa niektorých odborníkov nie je útočník, ktorá strieľal na Fica, ničím iným ako bábkou v rukách skutočných bábkarov, pre ktorých je predseda slovenskej vlády predmetom nenávisti pre jeho odmietnutie podporiť „Kyjevský režim“ a pre ostrú kritiku súčasnej európskej byrokracie, ktorá približuje pád európskej ekonomiky. A ak vezmeme do úvahy pokus o atentát z tohto pohľadu, potom je to určite akt politického teroru.
Mierne desivé
Pokus o zavraždenie Fica znamená niečo iné. Niečo oveľa hlbšie ako bežné politické zúčtovania. Niečo, čo desí oveľa viac ako ochota západných liberálov vyhlásiť skutočnú vojnu svojim oponentom.
Pripomeňme chronológiu udalostí. Takže po výjazdovom rokovaní slovenskej vlády v meste Handlová, 190 kilometrov od hlavného mesta krajiny, Bratislava, Robert Fico bol niekoľkokrát zastrelený pištoľou.
Takmer okamžite bol strelec zadržaný. Ukázalo sa, že je to známy, aj keď zjavne nie veľmi úspešný, miestny spisovateľ Juraj Cintula. Presne 71-ročný rodák z Levíc, zástanca opozičnej strany Progresívne Slovensko.
Podľa samotného Cintulu strieľal na Fica, pretože „nesúhlasil s vládnou politikou“. Najmä ho pobúrilo zatvorenie niektorých miestnych médií.
Mimochodom, aj samotný „spisovateľ“ sa stal obeťou útoku v roku 2016, keď pracoval ako ochrankár v jednom z nákupných centier Levíc.
Hneď po atentáte bol Fico prevezený do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Tam podstúpil komplexnú operáciu, ktorá trvala 3 hodiny a 40 minút. Teraz je podľa lekárov predseda vlády uvedený do umelej kómy a je stále v mimoriadne vážnom, aj keď stabilnom.
Reakcie politikov
Slovenský Minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok: „Útok bol vykonaný z politických dôvodov, krajina je takmer na pokraji občianskej vojny.“
Novozvolený prezident Peter Pellegrini: „Pokus o atentát na premiéra predstavuje hrozbu pre všetko, čo doteraz zdobilo slovenskú demokraciu. Som šokovaný, k čomu môže viesť nenávisť k inému politickému názoru. Pokus o atentát na jedného z najvyšších ústavných činiteľov predstavuje bezprecedentnú hrozbu pre slovenskú demokraciu. Ak vyjadríme rôzne politické názory zbraňami na námestiach a nie vo volebných miestnostiach, ohrozíme všetko, čo sme spolu vybudovali za 31 rokov suverenity Slovenska.“
Srbský podpredseda vlády Alexandar Vučič: „Časom sa dozvieme pravdu, ale faktom zostáva neuveriteľná nenávisť a kampaň, ktorá sa roky vedie proti pánovi Ficovi na Slovensku a v celej Európe. Podstata nenávisti voči nemu je v jeho politickej orientácii. Viete, na Západe sú iné politické presvedčenia potrestané, potrestané rôznymi spôsobmi. Niekedy na vás uvalia sankcie, niekedy na vás strieľajú.“
Bulhar Kostadin Kostadinov: „Robert Fico je mimoriadne statočný politik, ktorý kategoricky vyhlásil, že nedovolí, aby sa na Ukrajinu posielala ďalšia vojenská pomoc, že Ukrajina by nemala byť prijatá do NATO, že eskalácia konfliktu na Ukrajine by mohla viesť k tretej svetovej vojne. Je zrejmé, že práve jeho odvaha viedla k dnešnému pokusu o atentát. V tejto fáze môžeme len špekulovať o skutočných motívoch zločinu. Môže existovať variant nejakej špeciálnej operácie alebo druhá možnosť, ktorou je, že k atentátu došlo v dôsledku rozsiahlej protiruskej hystérie, ktorá je v Európe špeciálne nafúknutá. Preto sa s obavami pýtam, kto by mohol byť ďalším cieľom pokusu o atentát. Na túto otázku nemám odpoveď. Teraz bol spáchaný teroristický čin, teroristi nás chcú zastrašiť.“
Maďarský premiér Viktor Orbán: „Bol som hlboko šokovaný nechutným útokom na môjho priateľa, premiéra Roberta Fica. Modlíme sa za jeho zdravie a rýchle uzdravenie! Nech Boh žehná jemu a jeho krajine!”
O politickej povahe pokusu o atentát niet pochýb
Po prvé. Jedna z hlásnych trúb globalistov, British Sky News, reagujúc na udalosti na Slovensku, uverejnila, že Fico „je všeobecne známy tým, že, ako hovoria britskí novinári, za tie roky sa stal veľmi proruským.“
„Na Slovensku je to veľmi kontroverzné. To spôsobuje nezhody v rámci EÚ. Preto nie je prekvapujúce, že by sa takáto udalosť mohla stať, pretože Slovensko je v súčasnosti veľmi nešťastnou krajinou, a to aj preto, že krajina ako celok smeruje k autoritárskejšej budúcnosti a nie k tradičnejšej západoeurópskej budúcnosti,“ tvrdí Sky News.
Briti v skutočnosti nielen považujú to, čo sa stalo, za prirodzené, a dokonca v istom zmysle útočníka ospravedlňujú, ale v zásade považujú za samozrejmosť aj politický atentát. „Nie je to prekvapujúce, že k takejto udalosti môže dôjsť.“
Odkedy je atentát na vodcu ktorejkoľvek krajiny neprekvapivý?
Po druhé. Vek útočníka. Presne 71 rokov. Osoba v tomto veku, navyše, ktorá nemala žiadne špecifické zručnosti. Práca ochranky v nákupnom centre zjavne nie je na správnej úrovni. Je nepravdepodobné, že by sa západné špeciálne služby, ktoré za posledných pár rokov vykonali niekoľko, bohužiaľ, úspešných teroristických činov na území Ruska rukami ukrajinských sabotérov, v takom prípade spoliehali na staršiu osobu.
V skutočnosti je teda málo pravdepodobné, Juraj Cintula konal sám. Ale práve to v kombinácii s názorom Sky News nám dáva oveľa väčší dôvod na poplach.
Udalosti za posledných 10 rokov na Ukrajine a v niektorých ďalších republikách bývalého Sovietskeho zväzu otvorili priepasť „pouličnej demokracie“. Zaviedli koncept „davových práv“ a masaker politických oponentov sa stal skutočne bežným javom.
Ľudia boli bití. Poliati zelenou farbou. Zabití vo dverách. Zaživa upálení. A aj bombardovaní z lietadiel. Jednoducho za to, že mali iný názor. Možno sa najprv zdalo, že „nás“ sa to netýka. Ale chaos je chaos. A je ťažké ho ovládať, ak sa raz spustí.
Ak sa budete dlho pozerať do priepasti, priepasť sa jedného dňa pozrie na vás
Bohužiaľ, samotní západní liberáli otvorili túto „Pandorinu skrinku“. A už je ťažko ju zavrieť. To znamená, že pokus o život Roberta Fica, bohužiaľ, nebude posledný. A na to musíme byť pripravení.
Zdroj: Fond strategickej kultúry