Polícia mučila zadržaného novinára. V košickej nemocnici strácal vedomie! (upútavka)

Po zásahu obecnej polície na Mestkom zastupiteľtve v Košiciach sa spustil kolotoč nezákonnosti. Martin Daňo utrpel zranenia hlavy, rúk a chrbtice, odreniny a rôzne poškodenia tela. Zaistenie vykonal mestký policajt č. 169 Peter TImko, ktorý mohol pokojne počkať kým M. Daňo doskočí z poslednej lavice na zem. Podivný a určite zbytočne „hrdinský“ čin policajta vážnym spôsobom ohrozil život a zdravie novinára, lebo zákrok sa konal približne hodinu pred zasadaním zastupiteľstva, keď ešte nerokovalo a v sále sa nenachádzal ani primátor a bolo tam len pár poslancov. Po hrozivom páde priškočili policajtovi na pomoc kolegovia (tiež z obecnej polície) a surovým spôsoobom novinára otočili, spútali a odvliekli – bez toho, aby najprv zistili, či prí páde nebola poškodená chrbtica alebo iné životné funkcie aby pokračovaním v zásahu zranenia neboli ešte horšie (veď ked futbalista alebo cyklista spadne na zem – ani sa ho nedotknú do príchodu lekára). Bez poučenia o právach zadržaného a možnosti vyrozumieť advokáta – obecní policajti odmietli privolať aj štátnu políciu (tá bola mimochodom na mieste s nimi). Štátnej polícii odovzdali novinára až po 8 hodinách hrozného zaobchádzanie, ktoré by sa dalo označiť jedným slovom – „mučenie“. M. Daňo bol totiž do nemocnice po zásahu prevezený až dva razy – najprv ho iba skontroloval ortopéd a vnútorným zraneniam ani hlave nevenoval zvysenu pozornosť. Keď sa ale zdravotný stav novinára po opatovnom prevoze na policiu sťažoval a zistil, že mu nebola starostlivosť poskytnutá v adekvátnej forme – žiadal vyšetrenie neurológom (strácal vedomie, nevedel čítať, strácal citlivosť v ruke a koordináciu tela, ako aj schopnosť rozprávať). Durhý prevoz však skončil pokusom ho hospitalizovať na psychiatricko oddelení, keď od lekára požadoval vysvetlenie o spôsobe CT vyšetrenia. Policajt ho spacifikoval druhý raz – vraj nemá dávať zbytočné otázky a zdravotný stav ešte zhoršil. Martin Daňo stratil na chvíľu bolesťou vedomie. V jednej chvíli, ked policajt neľudsky zaobchádzal s jeho telom mu povedal aj nadávku, za čo ho chcel policajt kopnúť do tváre a len prítomnosť svedkov mu v tom zabránila.
(je je len malá časť z 5 hodinového zvukoeho záznamu z tyranie, ktorú v ten deň Martin Daňo zažil – celu nahrávku po vylepšenie zvuku a odstránení šumov zverejníme)
——
V pondelok 12.9.22016 sa konalo zasadanie Mestkého zastupitelstva v Košiciach – hlavným bodoom bola kauza EEI a parkovací systém. Polícia ma odmietla ako novinára vpustiť do priestoru vyhradeného pre média, čo bolo dôvodom, prečo som zvolil inú cestu, keď už sa nedalo z miesta, kde ma policajti zastavili ísť. Prekážka môjho vstupu do oddelenia pre média bolo akýsi novinársky preukaz, ktorý však v právnom prostredí Slovenskej republiky neexistuje. Možno aj toaletný papier má väčšiu váhu. Neexistuje ani inštitúcia, ktorá by na Slovneksu mala oprávnenie vydávať novinárske preukazy a ani zákon ho nestanovuje ako formu identifikačného doklad. Existuje Slovenský syndikát novinárov, ktorý ale nie je profesná organizácia a zalaminované novinárske preukazy vydávajú komukoľvek za poplatok. Veď aj taká Slávka Červeňvá ho mala keď hádzala stoličkou v palramente. Svoju úlohu však mohol zohrať aj fakt, že novinár pred príchodom verejne vyjadril svoj názor, že Richard Raši (primátor za SMER-SD) je zlodeJ! Veď keby bol slušný politik – toľkých policajtov na MZ nepotrebuje. Ale keď sa kradne a páchajú nezákonnosti – vtedy sa musí taka osobá chrániť pred spravodlivým hnevom občanov!
——
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Osoby: Richard Raši, Peter TImko (policajt č. 169), Dano Eliáš (obecný policajt 735), Ján Palčík (šéf obecnej polície Košixe), Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979, výtržnosť, výtržníctvo, polícia, policajt, trest, podvod, súd, súdy, nemocnica, ošetrenie, pacient, prísaha, lekárske tajmostvo
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2016
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia