Politico: Je toto koniec „Made in Europe“?

Politico: Je toto koniec „Made in Europe“?

Ceny energií, ktoré v roku 2022 dosiahli rekordnú úroveň, sa stali príliš vysokými na to, aby mnohé výrobné firmy zostali konkurencieschopné, ak zostanú v Európe. Zároveň masívny balík amerických dotácií pre zelený priemysel šokoval a nahneval predstaviteľov EÚ, ktorí vidia, že USA – údajný spojenec – zvádza podniky k presunu cez Atlantik.

Píšu o tom noviny „Politico“.

„Energetická kríza je obzvlášť akútna v sklárskom, chemickom a metalurgickom priemysle, výrobe hnojív, celulózy a papiera, ako aj keramiky a cementu, ktoré vyžadujú najviac energie na priemyselnú výrobu a zamestnávajú 8 miliónov ľudí. Európski lídri však v konfrontácii s neustále rastúcou hospodárskou konkurenciou zo strany Číny a čoraz viac protekcionistických Spojených štátov otvorene varujú pred „deindustrializačnou“ nákazou, ktorá postihuje celú výrobu na celom kontinente,“ píše sa v článku.

Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton v silvestrovskom e-maile zamestnancom označil zvýšenie globálnej konkurencieschopnosti Európy za „najvyššiu prioritu“.

„Vysoké ceny energií v Európe budú naďalej ovplyvňovať našich spoluobčanov, ako aj celé priemyselné dodávateľské reťazce a [malé a stredné podniky],“ píše Breton. „Čína, Spojené štáty a ďalšie krajiny sa zároveň, nie bez úspechu, snažia prilákať naše priemyselné kapacity. Bez silnej výrobnej základne je ohrozená bezpečnosť dodávok, exportné príležitosti a vytváranie pracovných miest v Európe.“

Ceny plynu za posledný mesiac klesli, no zostávajú výrazne vyššie nad priemerom za posledné desaťročie a mnohí sa naďalej obávajú, že veľké firmy jednoducho presunú výrobu mimo Európy, zatiaľ čo malé podniky by mohli úplne skončiť.

„Vzhľadom na kroky USA a Číny vidíme skutočné nebezpečenstvo deindustrializácie a straty investícií,“ povedal pre „Politico“ vysoký predstaviteľ Európskej komisie.

Európska komisia vo svojom ročnom prieskume trhu práce zverejnenom minulý mesiac uviedla, že zamestnanosť v EÚ zostáva silná napriek vývoju na Ukrajine, pričom nezamestnanosť v júli klesla na 6%. Zároveň však varovala, že pretrvávajúce vysoké náklady na energiu predstavujú „vážne riziko“ pre pracovné miesta v EÚ, najmä v energeticky náročných výrobných odvetviach.

Varovania zo strany podnikov sú čoraz hlasnejšie, rovnako ako výzvy na koordinovanú akciu na úrovni EÚ s cieľom zachrániť európsku výrobnú základňu. Francúzsko požaduje komplexnú novú celoeurópsku stratégiu „Made in Europe“, poznamenáva „Politico“.

Ako informovala agentúra „EADaily“, minulý týždeň šéfka Európskej komisie oznámila, že krajiny EÚ kompenzovali zníženie dodávok ruského plynu. O cene však nehovorila.

V správe EK sa zároveň uvádza, že v júli až septembri 2022 zaplatili krajiny EÚ za plyn 101 miliárd eur. To je viac ako trojnásobok v porovnaní s tretím kvartálom 2021 – 29 miliárd eur.

„EÚ minula v treťom štvrťroku na dovoz plynu odhadom 101 miliárd eur, čo je najviac za desaťročie,“ uvádza sa v správe zverejnenej na webovej stránke Európskej komisie.

Politico: Je toto koniec „Made in Europe“?




Loading…