Politico: Otázka Číny rozdeľuje NATO

Politico: Otázka Číny rozdeľuje NATO

Spojenci z NATO sa zhodli na tom, že Čína je „výzva“, ale s transformáciou tejto definície na protičínsky plán vznikli problémy, píše „Politico“.

Veľvyslankyňa USA pri NATO Julianne Smithová vyhlásila, že stratégia USA stratégia NATO pre Čínu a môžu byť kompatibilné, ale je to „dlhá a komplikovaná história“.

Optimizmus nepridal ani šéf európskej diplomacie Josep Borrell: „NATO nebolo koncipované pre operácie v Tichomorí — je to Severoatlantická aliancia.“ Podľa jeho názoru má aliancia „v tradičnom scenári dosť hrozieb a výziev“.

„Na dvore NATO zúri vojna. Rusko sa nevzdáva svojich revanšistických ambícií,“ poukazuje „Politico“ na náladu medzi členmi aliancie.

Je treba teraz venovať toľko pozornosti Číne? Zvlášť zohľadňujúc úzke ekonomické väzby medzi Európou a Čínou, ktorých prerušenie bude veľmi drahé.

Tento týždeň sa na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín aliancie v Bukurešti bude rozoberať správa o Číne. Podľa Julianne Smithovej sa pritom plánuje podchytiť relatívne bezpečné témy, najmä ochranu kritickej infraštruktúry.

Pripomeňme, že Bidenova administratíva nedávno zakázala predaj nových telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností „Huawei Technologies“ a „ZTE“, čo zdôvodňuje možnosťou špionáže a rizikami pre národnú bezpečnosť USA.

Washington bude tlačiť svojich spojencov k rovnakému kroku, takže zameranie spomínanej správy nie je náhodné.

Stratégia USA je jednoduchá: začať v malom a potom postupne prejsť na vojenské plánovanie NATO proti Číne.

Washington sa s najväčšou pravdepodobnosťou pokúsi presunúť bremeno bezpečnosti na európskom kontinente na svojich európskych spojencov a časť americkej podpory bude presmerovaná do Ázie, predovšetkým na Taiwan.

Je zrejmé, že v prípade hroziaceho konfliktu s Čínou o Taiwan sa Spojené štáty budú spoliehať na tvrdé spojenectvo s krajinami anglosaského sveta reprezentovanými Britániou, Austráliou, Kanadou a Novým Zélandom, ako aj na závislých spojencov – Japonsko a Južnú Kóreu.

No v prvej fáze bude NATO potrebovať aspoň politickú a ekonomickú podporu, vrátane uvalenia ekonomických sankcií proti Číne. A existujú všetky dôvody domnievať sa, že Spojené štáty ich prinútia to urobiť.

Jelena Panina






Loading…