Poľskí katolícki biskupi odsúdili radikálnu rezolúciu EÚ, ktorá vyhlasuje potrat za "základné právo

Poľskí katolícki biskupi odsúdili radikálnu rezolúciu EÚ, ktorá vyhlasuje potrat za "základné právo

  • Predseda KEP odsúdil rezolúciu EP podporujúcu potraty a označil potrat za vraždu.
  • Nenarodené deti sú najzraniteľnejšie a interrupcie ohrozujú ženy, ich blízkych a spoločnosť.
  • Propaganda potratov klame, potrat je zabitie ľudskej bytosti od počatia.
  • Poľská ústava chráni život nenarodených detí, potrebujeme odvahu brániť životy.

Predseda poľskej katolíckej biskupskej konferencie odsúdil nedávnu rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá požaduje, aby bol potrat vyhlásený za základné právo, a odsúdil potrat ako vraždu.

11. apríla, v ten istý deň, keď Európsky parlament prijal rezolúciu podporujúcu potraty, Poľská biskupská konferencia (KEP) zverejnila vyhlásenie arcibiskupa Tadeusza Wojdu, predsedu KEP.

ČÍTAJTE: Európsky parlament v novej radikálnej rezolúcii požaduje, aby boli interrupcie vyhlásené za ‘základné právo’

“Nenarodené deti sú najzraniteľnejšie a najnevinnejšie zo všetkých ľudí,” napísal Wojda. “Interrupcie tiež predstavujú hrozbu pre ženy a ich blízkych, ako aj pre celú spoločnosť. Spôsobuje vážne ohrozenie zdravia žien,’čo vedie k veľkému, dlhodobému utrpeniu matiek po fyzickej, psychickej i duchovnej stránke.”

“Propotratová propaganda nepravdivo hlása, že ide o ich slobodnú voľbu a právo,” pokračoval.

Citujúc encykliku Evangelium Vitae pápeža Jána Pavla II. z roku 1995 arcibiskup napísal: “Žiadne slovo však nemá moc zmeniť skutočný stav vecí: umelé prerušenie tehotenstva je úmyselné a priame zabitie ľudskej bytosti v počiatočnej fáze jej existencie, ktorá trvá od počatia až po narodenie, a to akýmkoľvek spôsobom (Evangelium Vitae 58).”

Podčiarkol, že Magistérium Katolíckej cirkvi “vždy chránilo ľudský život od počatia.”

Znovu citujúc svätého Jána Pavla II. napísal Wojda:

Spomedzi všetkých zločinov, ktoré možno spáchať proti životu, má umelé prerušenie tehotenstva charakteristiky, ktoré ho robia obzvlášť závažným a odsúdeniahodným. (…). Dnes sa však vo svedomí mnohých ľudí’vnímanie jeho závažnosti postupne zahmlieva. (…) Vzhľadom na takúto vážnu situáciu potrebujeme teraz viac ako kedykoľvek predtým odvahu pozrieť sa pravde do očí a nazvať veci pravým menom bez toho, aby sme podľahli pohodlným kompromisom alebo pokušeniu sebaklamu (Evangelium Vitae 58).

Wojda zdôraznil, že poľská ústava chráni život nenarodených detí.

“Poľská ústava poskytuje každému človeku právnu ochranu života (čl. 38) a tiež chráni materstvo, rodičovstvo a rodinu (čl. 18),” povedal. “Ide o základné právo, ktoré by nikto nemal porušovať.”

“Žiadam všetkých ľudí dobrej vôle o starostlivosť o životy nenarodených detí a ich matiek, o odpor voči kultúre vylúčenia, ktorá zbavuje najzraniteľnejších a najslabších ľudí základného práva – práva na život,” uzavrel arcibiskup Wojda.

Európsky parlament 11. apríla odhlasoval rezolúciu, ktorá vyzýva na zahrnutie potratov do Charty základných práv EÚ.

Resolúcia vyzýva na úplnú dekriminalizáciu interrupcií, pričom sa odvoláva na usmernenia WHO’2022 o interrupciách, a na to, aby krajiny ako Poľsko a Malta zrušili zákony, ktoré obmedzujú alebo zakazujú zabíjanie nenarodených detí.

Takisto text útočí na lekárov a zdravotné sestry, ktorí sa odmietajú zúčastniť na interrupcii z dôvodu výhrady svedomia, pričom nepravdivo tvrdia, že odkladanie interrupcií by mohlo poškodiť ženy. Priamy potrat je vždy vážne nemorálny a nikdy nie je potrebný ani eticky odôvodnený na záchranu života matky alebo ochranu jej zdravia.

Dokument požaduje, aby “metódy a postupy interrupcie boli povinnou súčasťou učebných osnov pre lekárov a študentov medicíny” a aby členské štáty zabezpečili “komplexnú a veku primeranú sexuálnu výchovu a výchovu k vzťahom.”

Resolúcia nie je záväzná a na zmenu Charty základných práv EÚ tak, aby obsahovala “právo” na interrupciu, by bol potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských štátov.