Pomalá smrť v policajnom štáte?! 2. diel – zastavenie

V noci 27.6.2014 o 23:05h zastavila policajná hliadka novinára Martina Daňa na Einsteinovej ulici v Bratislave pre údajný dopravný priestupok – nezastavil vraj na stopke. Policajti tvrdia, že to čo videli je pravda, lebo sú pod prísahou – na druhej strane priznávajú, že aj oni sú len ľudia a sú omylní… Ako to teda je? Auto odstavili v odstavnom pruhu na dialnici, kde je najväčšie riziko nehody a smrti a odmietali ho označiť, aby neboli ohrození ďalší účastníci premávky.
——
V 1. diele som vám opísal základné fakty. Teraz si ukážeme prvú časť osudnej noci – nazval by som to zastavanie…
Bolo krátko po 11. hodine, keď ma na Einsteinove ul. v Bratislaae zastavila policajná hliadka. Išiel som na železničnú stanicu a vlak odchádzal o 20 min. vraj som nezastavil na stopke a tak som ich požiadal nech to spíšu a môžem ísť ďalej. Neskôr by sme to prejendali na oddelení. Oni však odvrkli, že to sú oni čo tu určujú podmeinky a aj to kedy z miesta odídem. Medzitým som mal otvoriť kufor, vykonať dychovú skúšku, že skotrolujú aj ďalšie veci – všetko s nejasným cieľom – tak som po cca 3 minútach vybral kameru a začal nakrúcať. Niektorí moji kritici povedia, že som bol podráždený…V ten deň som pracoval od 5. rána a celý deń som bol v pohybe…. Ale čo robiť ak vás policajti posledné mesiace opakovane zastavujú a šikanujú rôznymi priehliadkami?!
Prečo na Slovensku polícia pre malicherné priestupky, kde hrozí minimálna pokuta, odstavuje vozidlá na rýchlostnej komunikácii, kde zbytočne ohrozujú ľudské životy a kde je štatisticky najvyšia úmrtnosť??! Toto sa snáď nedeje v žiadne vyspelej krajine… Preč sa nedal priestupok vybaviť na blízkej pumpe či v parkovisku? A ešte pán Kaliňák a Gašpar… tým že vyšelete policajtov do ulíc neznamená, že sa zníži počet nehôd na cestách. Neexistuje vzťah medzi počtom policajtov a počtom úmrtí. Pozriete sa najmä na cestársku mafiu a technický stav ciest, prečo sa tú stávajú nehody a prestanťe prenasledovať ľudí.
——————
Z policajného zásahu proti Martinovi Daňovi sme získali hodiny záznamov a viac ako 40GB audiovizuálnych dát. Rozhodli sme sa, že videá zverejníme postupne v niekoľkých dieloch a oslovíme aj odborníkov, ktorí k tejto veci zaujmú svoj postoj. Toto je úvodný – vysvetľujúci diel. Ďakujeme, že podporujete GINN www.ginn.pro/podpora
——————
V noci z 27. na 28. Júna 2014 zastavila hliadka PMJ PZ Bratislava novinára Martina Daňa, aby sa podrobil kontrole. Následne bol revezený do nemocnice, kde mu mali odobrať krv s tým, že môže pokračovať v jazde a výsledky sa dozvie o týždeň neskôr. Neštandardné správanie policajtov vyvolalo otázky! Policajti nasimulovali situáciu, aby novinárovi neumožnili odovzdať vzorky krvi, čím by sa dopustil trestného činu.
Novinár Martin Daňo skončil v cele na 43 hodín a bol obvinený za ohrozenie pod vplyvom návykovej látky. Sudca bol pripravený odsúdiť ho už nasledujúci deň.
————————-
Vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných látok ustanovuje Zákon č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb-
§5 ods. 4) Vyšetrenie na zistenie alkoholu sa vykonáva dychovou skúškou prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi. Ak sa osoba odmietne podrobiť takému vyšetreniu, možno vykonať lekárske vyšetrenie odberom a laboratórnym vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu. Ak osoba odmieta takéto lekárske vyšetrenie, stupeň opilosti určí lekár podľa medicínskych klinických príznakov.
§5 ods. 8) Lekárske vyšetrenie podľa odsekov 4 až 7 sa vykonáva v zdravotníckych zariadeniach. Náklady na lekárske vyšetrenie uhradí ten, kto o takéto vyšetrenie požiadal, a to vo výške určenej osobitným predpisom.
——————
Tím reportérov GINN vyjadruje poďakovanie
občianskej a profesionálnej statočnosti lekára
MUDr. Jozefa Kalužaya (internistu Antolskej nemocnice),
ktorý napriek odporu polície odobral krv novinára,
čím sa dokázalo,
————————-
GINN podporujú občania www.ginn.pro/podpora
————————-
Účinkujú: Martin Čičo, Jozef Végh, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Lenka Dale, Ján Počiatek, Leopold Štiffel, Martin Daňo
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014