Poradca Trudeauovej vlády hovorí, že skepsa voči hrobom v rezidenčných školách je "nenávistný" prejav

Poradca Trudeauovej vlády hovorí, že skepsa voči hrobom v rezidenčných školách je "nenávistný" prejav

Poradkyňa kabinetu premiéra Justina Trudeaua’povedala, že aj keď existuje skepsa voči nepodloženým tvrdeniam o “úmrtiach a tajných pohreboch” domorodých detí v rezidenčných školách, úmyselné klamstvá o hroboch by mali byť považované za “nenávistné” prejavy.

Tieto pripomienky predniesla nezávislá osobitná hovorkyňa pre nezvestné deti a neoznačené hroby Kimberly Murrayová na nedávnom zasadnutí senátneho výboru pre domorodé obyvateľstvo. Povedala, že je “jedna vec povedať, že neveríte, že existujú pohreby,” a je to “váš názor a môžete mať slobodu prejavu to povedať.”

Murrayová však potom povedala, že keď niekto povie, že “neexistujú žiadne pohreby, že ľudia z Prvých národov alebo Indiáni klamú, pretože chcú, aby ste išli páliť kostoly alebo vám chcú zobrať chaty,” je to “podnecovanie nenávisti voči pôvodným obyvateľom.”

“To”je typ rečí, ktoré musíme zastaviť,” dodala.

Skutočnosť je taká, že kanadské”ministerstvo pre vzťahy medzi korunou a pôvodným obyvateľstvom potvrdilo, že vynaložilo milióny na hľadanie “neoznačených hrobov” v už uzavretej rezidenčnej škole, ale pátranie neobjavilo žiadne ľudské pozostatky.

Ako v auguste informoval reportér LifeSiteNews, Trudeauov’kabinet rozšíri multimiliónový fond zameraný na zdokumentovanie doteraz nepodložených tvrdení, že stovky malých detí zomreli a boli tajne pochované v už uzavretých internátnych školách, z ktorých niektoré viedla katolícka cirkev.

Murrayová, ktorá povedala, že si myslí, že v rezidenčných školách existujú masové hroby, vyhlásila, že tí, ktorí úplne popierajú existenciu hrobov, nejakým spôsobom podnecujú “nenávistné prejavy”, ktoré podľa nej “nie sú chránené chartou a v krajine sa to zhoršuje.”

“Musíme zabezpečiť, aby boli preživší a komunity v bezpečí. Musíme Kanaďanom vyslať jasný signál, že podnecovanie tohto druhu nenávisti nie je v poriadku,” povedala.

“Keď deti zomreli, vládni a cirkevní predstavitelia ich nevrátili domov na pohreb …Pochovávali ich na cintorínoch v ústavoch, často v neoznačených a masových hroboch, ktoré niekedy vykopali iné deti.”

V októbri sudca na dôchodku z Manitoby Brian Giesbrecht povedal, že Kanaďania “úmyselne klamaní vlastnou vládou” po tom, ako zatrúbil na Trudeauovu vládu, že “aktívne presadzuje” politiku, ktorá obviňuje katolícku cirkev z nepodložených “úmrtí a tajných pohrebov” detí pôvodných obyvateľov.

“Vedenie domorodého obyvateľstva využilo zjavne nepravdivé tvrdenie — vreckové horu daňových dolárov, zatiaľ čo naše umŕtvené mainstreamové médiá mlčky sedia,” povedal sudca.

Giesbrecht sa hlasno vyjadril ku kritike tvrdení starých médií a Trudeauovej vlády že katolícka cirkev je spoluzodpovedná za smrť tisícov pôvodných obyvateľov Kanady, ktorí navštevovali vládou nariadené rezidenčné školy.

V dôsledku týchto tvrdení bolo od jari 2021 zrušených 112 kostolov, väčšinou katolíckych, mnohé z nich na území pôvodných obyvateľov, ktoré slúžia miestnemu obyvateľstvu, boli vypálené do tla, vandalizované, alebo znesvätené v Kanade.

Vypaľovanie kostolov sa začalo v roku 2021 po tom, čo mainstreamové médiá a federálna vláda vybehli s zápalné a pochybné tvrdenia o tom, že stovky detí boli pochované a ignorované katolíckymi kňazmi a mníškami, ktorí viedli niektoré z už zatvorených rezidenčných škôl.

Giesbrecht poznamenal, že skutočnosť je že historické záznamy “jasne ukazujú”, že “deti, ktoré zomreli na choroby alebo nehody počas navštevovania rezidenčných škôl, boli všetky kresťansky pochované, pričom ich úmrtia boli riadne zaznamenané.”

Vzdor útokom na kanadské cirkvi Leah Gazanová, poslankyňa za Novú demokratickú stranu, začiatkom tohto roka predložila návrh zákona, ktorého cieľom je kriminalizovať popieranie nedokázaného tvrdenia, že systém rezidenčných škôl, ktorý kedysi fungoval v Kanade, bol “genocídou.”

Kanadské domorodé internátne školy, prevádzkované katolíckou cirkvou a inými kresťanskými skupinami, boli zriadené federálnou vládou a fungovali od konca 19. storočia do roku 1996.

Aj keď sa niektorí katolíci skutočne dopustili vážneho zneužívania domorodých detí, nedokázaný príbeh o “masových hroboch” viedol od roku 2021 k rozsiahlym protikatolíckym náladám.

Poslanec Konzervatívnej strany Kanady (CPC) Jamil Jivani požiadal o podporu svojich politických oponentov pre návrh zákona, ktorý by priniesol prísnejšie tresty pre podpaľačov prichytených pri vypaľovaní kostolov, pričom uviedol, že nedávny nárast ničenia je “veľmi vážny problém”, ktorý je priamym “útokom” na rodiny, ako aj “náboženskú slobodu v Kanade.”