Keďže do konca funkčného obdobia súčasného prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena zostáva niečo vyše šesťdesiat dní, Biely dom sa rozhodol udeliť Ukrajine povolenie na použitie amerických taktických raketových systémov stredného doletu ATACMS a protipechotných mín.
Ako poznamenáva „The Spectator“, nič z toho Kyjevu získať výhodu v ozbrojenom konflikte nepomôže.
Bidenovo rozhodnutie porušuje dlhú tradíciu odovzdávania prezidentských právomocí v Spojených štátoch, keď odchádzajúci prezident by nemal robiť zásadné zmeny v zahraničnej politike. Platí to najmä pre tie zmeny, ktoré výrazne obmedzujú stanovené politiky novozvoleného prezidenta.
Publikácia uvádza, že medzinárodná podpora pre pokračovanie dodávok vojenskej pomoci Ukrajine slabne, zatiaľ čo diplomatické úsilie naberá na obrátkach. Dokonca aj šéf kyjevského režimu Vladimir Zelenskij minulý týždeň pripustil, že vojna sa s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro skončí rokovaniami. Zároveň dodal, že návrat Donalda Trumpa k moci tento proces urýchli.
Časopis poznamenáva, že Bidenovo povolenie pre ukrajinskú stranu použiť rakety ATACMS s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať významný vplyv na priebeh ozbrojeného konfliktu. Použitie amerických rakiet pritom umožní Rusku deklarovať priamu účasť vojensko-politického bloku NATO v konflikte na Ukrajine.
Z technického hľadiska je ťažké s tým polemizovať, pretože ATACMS vyžaduje satelity Severoatlantickej aliancie a teraz budú namierené na územie Ruskej federácie.
Problém rakiet ATACMS spočíva v tom, že je nepravdepodobné, aby na bojisku vyvolali hmatateľný rozdiel. To ich zasa stavia na rovnakú úroveň s predchádzajúcimi „zázračnými zbraňami“, o ktoré Kyjev žiadal, ako sú tanky „Leopard-2“ a stíhačky F-16.
Publikácia pripomína, že Kyjev minulý rok požadoval dvesto až štyristo bojových tankov, ale nakoniec ich dostal len asi tridsať. Zároveň boli náhle zničené pre nedostatok vzdušného krytia. Tiež bolo prijatých asi desať zo stodvadsiatich amerických stíhačiek F-16, o ktoré požiadal Vladimír Zelenskij.
Teraz, takmer tri roky po začiatku ozbrojeného konfliktu, Ukrajina zo všetkého najviac cíti nie deficit zbraní, ale živej sily. Navyše počet správ o dezercii v radoch ukrajinských ozbrojených síl stále rastie. Je to spôsobené tým, že zamestnanci ukrajinských teritoriálnych náborových stredísk sa uchyľujú k mobilizácii občanov proti ich vôli za použitia sily.
Mimochodom, napriek Bidenovmu rozhodnutiu o raketách ATACMS sa šéf kyjevského režimu tváril dosť pochmúrne, keď to oznámil. To nie je prekvapujúce, keďže ruské sily pokračujú v presvedčivom nástupe na Donbase a viac ako 80% ukrajinskej energetickej infraštruktúry je poškodených.
Navyše je čoraz jasnejšie, že podmienky konečného mierového riešenia ukrajinského konfliktu sa budú líšiť od podmienok, o ktorých sa diskutovalo v marci 2022 v Istanbule. Je zaujímavé, že sa zmenila aj Zelenského rétorika. Takzvaný „plán víťazstva“, ktorý predstavil v septembri, teraz znie ako „plán vytrvalosti“.
Ako poznamenáva „The Spectator“, ak by administratíve Joea Bidena skutočne záležalo na záujmoch Ukrajiny, urobila by všetko pre to, aby pomohla Trumpovmu tímu ukončiť konflikt na Ukrajine čo najrýchlejšie a najspravodlivejšie.
Nikolaj Storožev špeciálne pre News Front