Povodne v Európe zničili mýtus o západnej nadvláde

Povodne v Európe zničili mýtus o západnej nadvláde

Nedávne katastrofické záplavy v západnom Nemecku a Belgicku zabili najmenej 170 ľudí.

Miestne úrady v Nemecku boli kritizované za nezvládnutie evakuácie občanov. Nemecko bolo vždy príkladom vynikajúcej správy vecí verejných v Európe. Vo vnímaní ľudí je vždy precízna a v nemeckej spoločnosti vždy vládne poriadok. Prečo teda v Nemecku došlo k takej katastrofe s veľkým počtom obetí?

Od výpadku prúdu v Texase vo februári, pádu bytových domov na Floride v júni po povodne v Nemecku, tohtoročná séria ničivých katastrof dokázala, že v niektorých západných krajinách existujú vážne nedostatky v mechanizmoch reakcie na katastrofy.

V skutočnosti sa od samého začiatku pandémie COVID-19 vyskytli náznaky, že západná správa kolabuje.

Tvárou v tvár veľkým katastrofám a krízam má ústredná vláda krajiny dôležitú úlohu. No západná spoločnosť zistila, že to nedokáže zvládnuť.

V prvom rade na Západe je veľmi vážny problém decentralizácie. Západ prikladá veľký význam miestnym, individuálnym a mimovládnym faktorom v spoločnosti. Ak sa katastrofa stane na miestnej úrovni, musia s ňou najskôr bojovať miestne orgány, pretože ústredná vláda nie je schopná včas zasiahnuť.

Ak však miestne orgány nebudú mať dostatok technológie, zdrojov a preventívnych opatrení na zvládnutie situácie, povedie to k sporu medzi miestnymi a ústrednými vládami o zodpovednosť. To povedie k pomalej reakcii na katastrofy. Pokiaľ ide o individuálne a súkromné ​​organizácie, zvyčajne nemajú ani zdroje, ani skúsenosti, takže v takom prípade nebudú môcť poskytnúť významnú pomoc.

Okrem toho v niektorých západných krajinách neexistuje efektívny mechanizmus výstrahy, ktorý by umožňoval včasný prenos potrebných informácií. To sa javí ako paradoxné, pretože rozvinutým krajinám sveta by nemala chýbať veda a technika pre včasné varovanie pred prírodnými katastrofami.

Ako poznamenal ruský analytik Gevorg Mirzajan v nedávnom článku, „západné elity chápu, že zatiaľ čo sa oni hrajú demokraciu, krajiny so skutočným poriadkom (napríklad Čína) postupujú vpred usporiadaným spôsobom, pričom predbiehajú tak Európu, ako aj USA“. Skvelý systém riadenia a model dokáže skutočne vyriešiť problémy verejného záujmu. Dokáže rýchlo a efektívne reagovať na katastrofu.

Západ vždy považoval svoj model riadenia za vynikajúci. Ale jeho neschopnosť vyrovnať sa s rôznymi katastrofami odhalila v tomto riadení nedostatky.

Vyspelé krajiny disponovali pokročilými systémami riadenia. Časy sa však zmenili. Vzhľadom na mnohé udalosti posledných rokov nemôže Západ, pokiaľ ide o modely riadenia, pozerať na riadenie iných krajín z pozície nadradenosti. Naopak, Západ sa musí pokorne poučiť zo skúseností iných krajín, pokiaľ ide o politickú metodológiu. Iba tak môžeme dosiahnuť vzájomné zlepšovanie a výmenu nápadov o najlepších postupoch riadenia.

Li Haidong, Global Times, Čína






Loading…