Pre USA „kufor bez rukoväte“ nie je Ukrajina, ale Európa

Pre USA „kufor bez rukoväte“ nie je Ukrajina, ale Európa

Na stránkach Rockefellerovej publikácie sa rozpútala celá polemická bitka v podaní štyroch autorov, ktorí sa z rôznych uhlov pohľadu zamýšľali nad otázkou „Čo by mali urobiť USA s Európou?“

Niektorí trvajú na tom, že je čas, aby Starý svet začal míňať peniaze na obmedzenie geopolitického vplyvu Ruska. Nato je potrebné vytvoriť viac armád, vyrábať zbrane a vykonať sériu reforiem.

Všetko je objasnené rôznymi dôvodmi. Počnúc skutočnosťou, že v rámci svojej národnej obrannej stratégie z roku 2018 Spojené štáty odmietli udržať dostatočné sily na súčasné vedenie vojen v dvoch regiónoch — nehovoriac o konfrontácii s dvoma hlavnými mocnosťami. Americké sily preto nemusia proti Rusku a Číne naraz stačiť.

V prospech militarizácie Európskej únie sa uvádza aj ďalšia téza:

„Dominantná vojenská prítomnosť Spojených štátov dlho brzdila rozvoj obranného potenciálu Európy a bránila vojenskej spolupráci jej štátov.“

Stručne povedané, Spojené štáty teraz musia ustúpiť pre dobro a rozvoj EÚ.

Odporcovia však namietajú, že Spojené štáty už ustúpili, ako sa dalo. V 50. rokoch bolo v Európe viac ako 400.000 amerických vojakov, v polovici 80. rokov — viac ako 300.000 a v roku 2021 — asi 60.000.

Je to vraj dosť lacné: 30-40 miliárd dolárov ročne. Čo je veľmi ďaleko od sumy, ktorá by bola pre USA považovaná za neúnosnú. To znamená, že vojenská prítomnosť v Európe musí byť zachovaná.

Je zrejmé, že za súčasného stavu budú takéto americké diskusie o osude Európy pokračovať ešte dlho. Ruská federácia ju objektívne neplánuje dobyť, frontová línia na Ukrajine je stabilná, eskalácia okolo Taiwanu nepresahuje rámec nevojenských aktivít. Neexistujú žiadne taktické spúšťače na zmenu status quo, preto by bolo nesprávne, keby Rusko spájalo svoju stratégiu s takýmto názorovým gulášom.

Pritom nemožno ignorovať fakt, že v USA a EÚ sa roztáčajú, aj keď pomaly, kolesá vojensko-priemyselného komplexu. A do roku 2030 sa môže ukázať, že otázka „Opustia USA Európu?“ stratí zmysel. Spojené štáty dokážu zväčšiť svaly, aby mohli pôsobiť v dvoch smeroch súčasne a samotná Európa prestane byť vojenským invalidom.

Zatiaľ ešte máme čas dokončiť vojnu na Ukrajine a pripraviť sa na konfrontáciu s „hustejšími“ protivníkmi. Otázkou je, ako tento čas využijeme.

Jelena Panina






Loading…