Prebudíme sa, až keď iglu zhorí na popol?! Uzamknuté hydranty

Na Slovensko priešil nový fenomén. Požiarne hydranty sa zamykajú, lebo sa vraj kradne, ale je hodnota hadice nadradená hodnote chráneného majetku, či ochrane ľudského zdravia a života? Nezmyselne, tak ako fungujú tieto hydranty tu funguje celý štát….
GINN podporujú občania www.ginn.pro/podpora
———————
Zákon hovorí jasne – všetky požiarne zariadenia musia byť okamžite akcieschopné a v prípade, že sú umaknuté, musí byť pri ňom skrinka,kde sa kľúč nachádza. Avšak kľúče sú umiestnené neraz v nejakej kancelárii, kde sa je často problém dostať.
Prečo ak to funguje inde, na Slovensku nie?! Prečo nevplývame na prevenciu proti krádežiam a ohrozujeme majetok vyššej hodnoty a ľudské zdravie a životy?! Kto je za to zodpovedný? Preberieme sa až keď tu všetko zhorí na popol?
———————
A takto sme vyskúšali, ako to vlastne funguje. Pri návšte úradu sme natrafili na hydranty bez kľúčov. Takéto niečo zrejme hraničí až s trestným činom všeobecného ohrozenia. Daňový úrad Humenné • 11. August 2014
———————
Zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi V §5 definuje povinnosti: Určené subjekty sú povinné obstarávať a inštalovať zariadenia na dodávku vody na hasenie požiarov a prevádzkovať ich v akcieschopnom stave!
Vyhláška č. 699/2004 Z.z. o zabezpečení stavieb na hasenie požiarov v §12 definuje hadicové zariadenia: Ak je skriňa pre hadicové zariadenia uzamknutá, musí byť vybavená zariadením na otváranie v prípade núdze
————————-
GINN podporujú občania www.ginn.pro/podpora
————————-
Účinkovali: Daniela Koblíková, Martin Daňo
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Miesto: Daňový úrad Humenné
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014