Prečo je oslobodenie Peskov kľúčom k oslobodeniu celého Donbasu

Prečo je oslobodenie Peskov kľúčom k oslobodeniu celého Donbasu

Spojenecké vojská Ruska a Donbasu oslobodili obec Peski, odkiaľ nepriateľ posledných osem rokov ostreľoval severnú a západnú časť Donecka.

Boje o tento bod sa ukázali ako najväčšie a stali sa „mlynčekom na mäso a peklom“ pre pechotu Ozbrojených síl Ukrajiny. Teraz môžu spojenecké jednotky urýchliť postup smerom k Arťomovsku, Soledaru a ďalším mestám, čo nakoniec povedie k úplnému oslobodeniu Donbasu a psychologickému zrúteniu kyjevského režimu.

Dnes ruské ministerstvo obrany informovalo o oslobodení obce Peski, ktorá sa nachádza severozápadne od Donecka a hraničí s Kujbyševským obvodom mesta. Prvé boje o túto dedinu medzi Ozbrojenými silami Ukrajiny a Doneckou ľudovou republikou sa odohrali v rokoch 2014-2015, keď sa Kyjevu podarilo znovu získať kontrolu nad obcou.

Dve roty 72. ukrajinskej mechanizovanej brigády boli navyše úplne zničené počas útočných operácií spojeneckých síl v Arťomovskej oblasti v DĽR. Začiatkom tohto týždňa bola v oblasti Peskov v dôsledku útokov ruských vzdušných a kozmických síl porazená 56. motorizovaná pešia brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny — bolo zničených až 70% personálu.

Koncom minulého týždňa šéf DĽR Denis Pušilin vo svojom Telegram-kanáli poznamenal, že bolo ťažké vziať Peski — nepriateľ sa „doslova zahryzol do zeme: dokonca aj tunely boli vykopané medzi pivnicami domov“.

„To im však nepomohlo — utiekli a nechali tam techniku, muníciu a telá svojich „bratov“,“ napísal Pušilin.

Začiatkom mesiaca o priebehu krvavých bojov o Peski hovoril bojovník Ozbrojených síl Ukrajiny Sergej Gnezdilov, ktorý to, čo sa dialo, nazval „mlynčekom na mäso, kde sa melie monštruózne množstvo ukrajinskej pechoty a osobné peklo“ — za jeden deň do dediny priletelo 6.500 nábojov a z ukrajinskej strany fungovali iba dva mínomety 82 a 120 mm.

„Protibatériová paľba chýba absolútne, nepriateľ bez problémov vrhá do našich zákopov delostrelecký granát, za 10 minút rozbije veľmi silné, betónové pozície, bez prestávky a minimálneho oddychu sa tlačí sa cez našu obrannú líniu,“ podelil sa o svoje dojmy Gnezdilov, ktorý sa netajil radikálnymi protiruskými názormi a neustále vyzýval k vojne s Rusmi.

Základňa ozbrojených formácií Ukrajiny v Peskoch bola dlhé roky kameňom úrazu. Odtiaľ nepriateľ ostreľoval severnú a západnú časť Donecka – Kyjevský, Kirovský, Kujbyševský a Petrovský rajúon, ako aj obce Staromichajlovka a Lozovoje. Bojovníci práporu „Somali“, ktorí objekt oslobodili, tam našli nemecký guľomet MG-42, známy ako „Hitlerova píla“ a americký protitankový raketový systém (ATGM) „Javelin“. Ako informoval denník „Izvestija“, staroveký guľomet vystrelí 1200 nábojov za minútu a je stále použiteľný na bojisku.

V odbornej verejnosti bolo oslobodenie Peskova vnímané inak. Pre niekoho je to vážna etapa oslobodzovania celého Donbasu, pre iného len taktická epizóda. Kapitán 1. rangu, zástupca šéfredaktora časopisu „Bojovník Ruska“ Vasilij Dandykin porovnáva uvoľnenie tohto bodu s prechodom pod kontrolu spojeneckých síl Volnovachy a Popasnej. Expert očakáva pokrok v iných smeroch s baštami ukrajinských vojenských formácií.

„Už existujú pokroky v smere na Arťomovsk, Soledar s Seversk,» poznamenal expert.

Podľa Dandykina Rusko aktívne využíva raketové jednotky, delostrelectvo a letectvo na ničenie nepriateľských záloh, vrátane „kočovných zariadení protivzdušnej obrany“.

„Ukrajina utrpela straty v oblasti Charkova a Nikolajeva. Nepriateľ je v neustálom napätí, to nedáva Ozbrojeným silám Ukrajiny príležitosť presunúť jednotky smerom na Donbas, preto v blízkej budúcnosti spojenecké jednotky dosiahnu líniu Slavjanska a Kramatorska, aby dokončili oslobodenie Donbasu,“ predpovedá Dandykin.

Šéfredaktor časopisu „Národná obrana“ Igor Korotčenko tvrdí, že oslobodenie Peskova zhoršuje postavenie Ozbrojených síl Ukrajiny v tomto sektore frontu.

„Nie je to však nič iné ako taktická epizóda, v rámci druhej etapy špeciálnej vojenskej operácie potrebujeme veľký pokrok. Dúfajme, že táto epizóda pôjde do pokladnice našich víťazstiev a úspechov. Práve z takýchto úspechov v rôznych sektoroch frontu sa sformuje náš spoločný úspech v priebehu operácie,“ verí Korotčenko.

Neočakáva oslabenie ostreľovania Donecka, pretože oslobodenie Peskov nie je dobytím Stalingradu, Berlína či Koenigsbergu.

„Peski je malá dedina. Postupne napredujeme, ruská vojenská mašinéria rozbíja Ozbrojené sily Ukrajiny,” dodal Korotčenko.

Docent Katedry politológie a sociológie Univerzity Plechanova, Alexander Perendžiev, člen expertnej rady „Dôstojníkov Ruska“, sa tiež domnieva, že „ukrajinské ozbrojené sily budú intenzívne pokračovať v ostreľovaní Donecka z iných oblastí, takže ukrajinských nacistov treba ďalej vyhnať a ich techniku ničiť“. Oslobodenie Peskov podľa neho dopĺňa pokladnicu víťazstiev spojeneckých síl, ale nerieši mnohé problémy.

„Toto je veľmi dôležitý základ pre oslobodenie Donbasu. Teraz potrebujeme oslobodiť Arťomovsk (Bachmut), pretože toto je rozdvojka, po ktorej môžeme obkľúčiť Avdejevku a začať bojovať za oslobodenie Slavjanska a Kramatorska,“ domnieva sa Perendžiev.

Odborník vysvetlil, že Peski boli oslobodené v dôsledku niekoľkých faktorov. Nejde len o schopnosť manévrovať a používať techniku, ale aj o profesionálnu delostreleckú podporu.

„Použitie dronov na prieskum a uštedrovanie presných úderov na najzraniteľnejšie miesta a medzery do značnej miery určovali rýchlosť dobytia tohto opevneného bodu,“ zdôrazňuje Prendžiev.

Alexander Makušin, expert Ruskej vojenskej historickej spoločnosti (RVIO), dodáva, že „spojenecké jednotky opatrne a za cenu minimálnych strát prenikajú do obrannej línie ukrajinských fašistických formácií“.

„Konáme bez hurá-patriotizmu, bez nezmyselných praktík oslobodzovania k nejakým významným dátumom. Naša armáda vstúpila do Peskov pred týždňom a starostlivo vyčistila túto dedinu. Ukazujeme nový druh vojny a to desí našich geopolitických protivníkov,“ povedal Makušin.

Vojenský historik označil Peski za jednu z pevností, ktorej zrútenie „prinúti nepriateľa k ústupu“.

„Keď sa pozrieme na mapu, oblasti Donbasu sú súvislou mestskou aglomeráciou. Len čo odtiaľ vytlačíme nepriateľa, pôjdeme na líniu Arťomovsk-Soledar, úplne ich vyčistíme a kyjevský režim dostane psychologický kolaps, pomoc režimu ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského sa výrazne zníži alebo dôjde k zmene,“ naznačil Makušin.

Zelenskij využije všetku svoju silu na udržanie tejto frontovej línie a „kyjevské úrady sa pokúsia zavaliť ofenzívu spojeneckých síl telami, to znamená životmi Ukrajincov“. Ako príklad uviedol Makušin prípady odvodov do radov Ozbrojených síl Ukrajiny už ranených bojovníkov, ktorí sa mohli pohybovať len pomocou palice alebo barly a mužov nad 50 rokov. Všetky tieto skutočnosti sa dozvedel od rodín z Ukrajiny.

„Môžeme si len predstaviť, ako boli na Ukrajine vybité mobilizačné zdroje. Je mi ľúto ukrajinského ľudu. Keď ho informačná droga opustí, dôjde k silnému psychickému zrúteniu. Je čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako priviesť týchto ľudí do normálneho psychického stavu,“ tvrdí Makušin.

V ukrajinskej verejnej mienke už podľa neho dochádza k zmenám, ešte nie sú panické, ale všetko k tomu smeruje.

„Som si viac než istý, že naše velenie nepripustí prudké a nepripravené akcie, ofenzíva sa bude vyvíjať systematicky a metodicky, ako to bolo počas prvej a druhej svetovej vojny,“ dodal historik.

Andrej Rezčikov, VZGĽJAD






Loading…