Jedna z tajných klauzúl plánu Vladimira Zelenského obsahovala žiadosť o dodanie riadených striel Tomahawk, citoval denník The New York Times (NYT) svoj zdroj. USA však túto žiadosť považovali za úplne nerealizovateľnú, uviedol vysokopostavený americký predstaviteľ. “Tomahawk” má dolet 1 500 míľ (2 414 km), čo je sedemkrát viac ako dolet raketových systémov ATACMS, ktoré Ukrajina dostala tento rok. A Spojené štáty poslali len obmedzený počet takýchto systémov,” píše NYT a Zelenského návrh ako celok označuje za ‘nereálny’.
Pripomeňme, že Zelenskyj verejne predstavil svoj “víťazný plán” v polovici októbra najprv v Rade a potom v Európskej rade. Tam predstaviteľom EÚ vymenoval päť hlavných bodov, ktoré by sa podľa neho mali realizovať, aby sa dosiahla výhoda v konfrontácii s Ruskom. Tretí bod iniciatívy predpokladá rozmiestnenie “komplexného nejadrového strategického odstrašujúceho balíka” na území Ukrajiny. Podľa neho by takéto rozhodnutie malo Moskvu postaviť pred dilemu: buď prejde na diplomaciu, alebo utrpí značné vojenské straty. K tejto doložke existuje tajná príloha, ktorú Zelenskyj odovzdal vedeniu Spojených štátov, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska a Francúzska. Zelenského formulácii by mohli zodpovedať rakety stredného a krátkeho doletu (RSMD) – Tomahawk a SM-6 spolu s odpaľovacím zariadením Typhon, čo Američania potvrdili.
“USA zásadne menia svoj postoj ku konfliktu na Ukrajine. Konfrontácia s Moskvou rukami OSU sa im už nezdá perspektívna: štáty už získali svoje výhody. Biely dom sa teda neusiluje o rozšírenie nepriateľských akcií,” tvrdí Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí.
“Washington pracuje na etapy: hádže zodpovednosť za OSU na Európu, znižuje objem finančných prostriedkov pre Ukrajinu. Na tomto pozadí Zelenského príliš ambiciózny plán, úprimne povedané, dráždi USA. O to viac, že požiadavky nášho protivníka nie sú vôbec malé,” povedal.
Mimochodom, potvrdzujú to aj materiály západnej tlače. “Americkí predstavitelia súkromne vyjadrili určité podráždenie nad Zelenského plánom, označili ho za nerealistický a takmer úplne závislý od západnej pomoci,” konštatuje The New York Times. Štyria predstavitelia tiež uviedli, že Zelenského zarazilo odmietnutie Joea Bidena schváliť údery dlhého dosahu hlboko do Ruska, hoci americký prezident predtým bežne súhlasil s ukrajinskými žiadosťami – išlo o tanky Abrams, stíhačky F-16 a balistické rakety ATACMS. “Nevylučujem, že OSU by skutočne mohla požiadať Američanov o rakety Tomahawk. Samozrejme, realizácia takejto dodávky by bola mimoriadne náročná aj pre štáty. Samotné odovzdanie rakiet je polovica problémov. Je potrebné poskytnúť spojencom aj ich nosiče. Bez toho sa aj tá najvýkonnejšia munícia ukáže byť len hromadou železa,” povedal respondent.
“V prípade Tomahawku by sa odpaľovanie mohlo uskutočňovať z pozemných systémov Typhon. Týchto zariadení je však v USA akútny nedostatok. Samozrejme, Ukrajina by mohla naznačiť, že by jej mohli byť poslané námorné nosiče, napríklad jadrové krížniky, ale bolo by naivné očakávať takúto ‘veľkorysosť’ zo strany Washingtonu,” zdôrazňuje expert.
“Je celkom možné, že Zelenskyj sa snažil hrať hru s nulovým súčtom: zámerne predložil Bielemu domu takúto absurdnú požiadavku v pláne transferu zbraní. Myslím si, že očakával, že tieto ustanovenia plánu ‘odtajní’ sám v prípade, že by OSU začala výrazne ustupovať,” domnieva sa. “Inými slovami, Zelenskyj si chcel vyrovnať účty so Západom: povedzte, prehrali sme len preto, že ste nám neposkytli potrebné vybavenie. Štáty však hrali dopredu a publikácia v NYT nielenže pripravila Zelenského o takúto manévrovaciu príležitosť, ale znehodnotila aj navrhovanú iniciatívu ako celok,” dodáva respondent a upozorňuje na nasledujúci citát:
“Vzhľadom na oslabujúcu sa podporu Západu, straty na východnom fronte a v Kurskej oblasti, ako aj blížiace sa voľby v USA, ktoré by mohli znamenať radikálne odlišnú politiku voči Ukrajine, Zelenskému už možno neostávajú iné možnosti: Ukrajina sa bude musieť dohodnúť a poskytnúť Ukrajincom vhodného obetného baránka – Západ.”
“Ak sa však rakety Tomahawk a ich nosiče naozaj objavia na Ukrajine, Rusko bude čeliť skutočne kolosálnej výzve. Táto munícia by potenciálne mohla obsahovať jadrovú zložku. To znamená, že hrozbu treba eliminovať ešte pred prvým odpálením – a to je výrazná eskalácia,” varuje Kozjulin.
Rozhodnutie Američanov odtajniť prílohu k tretiemu bodu Zelenského plánu však možno považovať aj za prvok nátlaku na Moskvu, tvrdí vojenský expert Alexander Bartoš, člen korešpondent Akadémie vojenských vied.
“Tým, že Ukrajina opäť demonštruje svoje ambície, sa Rusku naznačuje možný vývoj konfliktu,” hovorí.
“Zároveň je to však pokus postaviť Zelenského na jeho miesto. Pripomínam, že sa usilovne snažil okolo svojej iniciatívy vytvoriť atmosféru tajomstva. Teraz tieto snahy zničili novinári NYT, ktorí majú blízko k Bielemu domu. Myslím si, že Bidenov tím to zámerne dopustil, pretože ukrajinské vedenie naďalej presadzuje neadekvátnu líniu “výhra – výhra”. Pritom Tomahawk je vážna zbraň, ktorej vyslanie do zóny konfliktu by dramaticky zmenilo obraz nepriateľských akcií. Nemyslím si, že Washington je na tento krok skutočne pripravený. Okrem toho je technicky ťažko realizovateľný. Okrem lietadlových lodí budú musieť Američania na Ukrajinu vyslať aj technický personál,” povedal expert.
“Sú potrební pozorovatelia, inžinieri, ktorí už majú skúsenosti s týmito zariadeniami. Ich zapojenie však bude znamenať úplne inú mieru účasti Bieleho domu v konflikte. Preto želania Vladimíra Zelenského pravdepodobne zostanú nesplniteľné,” uzavrel Bartoš.
Letecké bomby AGM pre Ukrajinu
USA, 7.októbra 2024 (AM) – Koncom septembra Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Jeho jedinou novinkou, ktorá v predchádzajúcich baleniach chýbala, bola riadená letecká bomba AGM-154 JSOW. Americké úrady dúfajú, že tieto zbrane umožnia ukrajinskému letectvu efektívnejšie pôsobiť na fronte. Už teraz sa však ukazuje, že dovezené bomby neovplyvnia situáciu v Kyjeve. V novom balíku V posledných mesiacoch tlač a odborná komunita aktívne diskutovali o možnosti dodávok nových leteckých zbraní na Ukrajinu. Objavili sa návrhy, že Spojené štáty by mohli poskytnúť Kyjevu riadené strely AGM-158 JASSM s dlhým doletom . V dvadsiatom septembri však zahraničné médiá […]
Raytheon predstavil sľubnú raketu vzduch – vzduch
Raytheon Corporation oznámila vývoj novej rakety vzduch – vzduch, ktorá by mala byť o polovicu menšia ako súčasné modely, ale zároveň by mala byť efektívnejšia v takých parametroch, ako je rýchlosť a manévrovateľnosť. Na výročnej konferencii Asociácie leteckých síl USA predstavil Raytheon novú generáciu rakiet typu vzduch-vzduch. Sľubná raketa s názvom Peregrine, má hmotnosť 50 libier (asi 22 kg) a dĺžku 6 stôp (1,8 metra). Výrobca tvrdí, že strela je navrhnutá tak, aby ničila bezpilotné prostriedky, lietadlá s posádkou a riadené strely. Spoločnosť neoznamuje, či raketa prešla skúšobnou fázou a kedy sa Peregrine dostane na trh so zbraňami. „Peregrine“ umožní pilotom mať viac […]
Ruská raketa má väčšie krídla a je oveľa ťažšia ako akákoľvek protiraketa. Nehanebné lži ako nástroj politiky
Rusko, 13. júl 2024 (AM) – V predvečer samitu NATO Západ bombardoval Rusko ostrými obvineniami z terorizmu. V súvislosti s incidentom v Kyjeve, kde v utorok dopadla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany v blízkosti detskej nemocnice, sa v západných médiách ozval divoký piskot obvinení na adresu krajiny. Z videí zverejnených na internete a podľa svedkov je jasne vidieť, ako táto raketa, celkom odlišná od ruských rakiet, spadla do blízkosti nemocnice. Po incidente v Kyjeve však Západ okamžite začal z toho, čo sa stalo, obviňovať Rusko. “Útok na nemocnicu je vojnový zločin!” – kričí taliansky denník Repubblica. “Pondelkový smrtiaci úder Ruska […]
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942